Bolące stawy – reumatyzm i inne przyczyny

Najczęściej bolące stawy kojarzymy z reumatyzmem, ale to nie jedyna przyczyna takich dolegliwości.

Ból brzucha – gdzie boli i dlaczego

Ból brzucha to wyzwanie dla pacjenta i diagnostyki i jedna z najczęściej zgłaszanych dolegliwości

Pyszne pasztety – na śniadanie i od święta

Parafrazując słowa poety możemy z dumą powiedzieć, że Polacy nie gęsi i swoje pasztety mają

Przygotuj włosy do zimy

Sezon jesienno – zimowy bywa największym wyzwaniem dla włosów

Fosfolipidy – dlaczego są tak ważne dla wątroby

Pojęcia takie jak hepatocyty, fosfolipidy czy też funkcje wątroby, powinny być nam znane.

Jesień w parku – dla zdrowia i dla zabawy

Jesienny park zamiast telewizora i komputera!

Chroń skórę, sięgnij po Iwostin Solecrin

Wielbiciele opalania powinni wiedzieć, że słońce to nie samo dobro, może negatywnie wpływać na skórę i zagrażać zdrowiu

Ekologiczna żywność – postaw na zdrowie

Jakie wymagania musi spełniać zdrowe jedzenie, aby można było uznać je za wartościową żywność ekologiczną

Zdrowie pupila – pełnowartościowe karmy dla psów

Odpowiednio dobrane pełnowartościowe karmy dla psów zapewnią im zdrowie, kondycję, odporność, energię, oczywiście będą im także smakować.

Odparzenia pieluszkowe – jak im zapobiec i jak je leczyć

Skóra niemowląt jest delikatna, a odparzenia pieluszkowe spędzają sen z powiek najbardziej troskliwym mamom

Opera – doskonały pomysł na udany wieczór

Weekendowy relaks, wspólne wyjście, czas z przyjaciółmi, z mężem – to nie zawsze musi być kino albo ulubiona kawiarnia. Z przyjemnością zauważam, że obcowanie z tzw. wyższą kulturą jest dziś nie tylko elitarne i w dobrym stylu. Wyjście do opery, teatru, galerii czy na interesującą wystawę to dziś coraz bardziej popularny, szczery wybór i młodszych i starszych.

teatr

Opera, teatr to zawsze wyjątkowe przeżycie

Chodzimy do opery
Osobiście bardzo cenię sobie wieczory spędzone w teatrze. Pomimo, że jestem fanką dobrego kina, zawsze przedkładałam kontakt z tzw. żywym aktorem, nad hollywoodzkie gwiazdy w kinie. Lubię klasykę, nowoczesne spektakle improwizowane, musicale i operę. Z radością obserwuję, że wielkie opery i lekkie operetki mają znów coraz większe i różnorodne wiekowo grono wielbicieli. Jeśli chodzi o operę można długo wymieniać tytuły, które warto, a nawet należałoby obejrzeć. Wśród klasyków, swoistych operowych evergeenów ja na pewno wymieniałbym tych kilka dzieł:

„Wesele Figara” – to z pewnością jeden z najbardziej znanych tytułów, bo i kompozytor nad kompozytorami – Wolfgang Amadeusz Mozart. Cudowne dziecko i bon vivant, ale przede wszystkim geniusz. Wesele Figara to tzw. opera buffa, w której pojawia się słynny cyrulik – Figaro. Jak przystało na sceniczną komedię mamy tu miłostki, miłości, intrygi i przede wszystkim lekką, pełną finezji muzykę genialnego Amadeusza.

wesele figara

Wesele Figara – mozartowski klasyk

Polecając „Wesele Figara” nie sposób nie wspomnieć o „Cyruliku Sewilskim”, który „wykreował” postać słynnego golibrody. Tym razem jednak kompozytorem jest Gioacchino Rossini, włoski mistrz opery buffa. Jak przystało na Figara mamy tu lekką, inteligentną komedię intryg oraz pomyłek.

„Tosca” Giacomo Pucciniego to doskonały przykład opery o zdecydowanie większym ciężarze, zarówno pod względem muzyki, jak i treści. Mamy powiedzieć, że jest to niemalże pełen emocji kryminał. Opera przedstawia dramat ludzi wplatanych w tryby politycznej machiny, w czasach ciężkich moralnie prób i trudnych decyzji. Brzmi znajomo? Ponadczasowo…? Na pewno

madame butterfly

Przejmująca Madame Butterfly

„Madame Butterfly” tego samego kompozytora to prawdziwy operowy hit, jeśli można użyć takiego sformułowania. Dzieło grane z powodzeniem od ponad 110 lat. Dotyczy historii starej jak świat i tematu, który zawsze będzie nas interesował. Chodzi oczywiście o miłość. A właściwie o zawód miłosny. Jest piękna, zakochana gejsza i przystojny oficer, który zadrwił z uczuć kobiety. Uwiedzenie, porzucenie i… Trzeba wybrać się do opery i poznać losy pięknej Cio-Cio-San.

„Carmen” Bizeta to dziś klasyk gatunku, ale trzeba wiedzieć, że ponad 100 lat temu opera wzbudzała ogromne kontrowersje. Oderwano bowiem tematykę od mitycznych postaci i scen, wyprowadzono z salonów wyższych sfer. Mamy tu prawdziwych ludzi, z krwi i kości oraz z różnych warstw społecznych (w tym również robotników, żołnierzy i przemytników). Oczywiście jest miłość, namiętność oraz intryga.

A tak prezentuje się opera w Barcelonie...

A tak prezentuje się opera w Barcelonie…

Trochę lżejsza, ale wspaniała operetka Johanna Straussa – „Baron cygański”. O tym, że Strauss kompozytorem wielkim był, wiemy. Tym bardziej warto wybrać się na operetkowy must have, opowieść o młodym dziedzicu Sandorze, Arsenie i pięknej cygance Saffi. Muzyka, scenografia to wspaniała kombinacja przepychu, finezji i egzotyki cygańskiego taboru.

straszny dwór

„Straszny Dwór” To trzeba zobaczyć!

Na zakończenie tego jakże krótkiego przeglądu – COŚ po polsku. Klasyk, dzieło, duma narodowa, czyli „Straszny Dwór”. Pod przykrywką zabawnej opowieści o braciach, którzy zaprzysięgli sobie pozostać kawalerami wiernymi ojczyźnie, pokazano prawdziwy manifest polskości, patriotyzmu, tradycji oraz kultury staropolskiej. Zapewne połączenie inteligentnego humoru z tym, co najważniejsze sprawia, że dzieło jest aktualne i zawsze grane przy pełnych salach.

 

Zdjęcia: Shutterstock, youtube, opera.poznan.pl, kulturalnybytom.pl, besttourism.com, opera.wroclaw.pl

About The Author

Reply