Jak się robi sushi – to wcale nie jest takie trudne

Jak się robi sushi? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne.

Domowe sposoby na spierzchnięte usta

Spierzchnięte usta to częsty i niestety bolesny problem wielu pań

Awokado – jedz na zdrowie

Awokado zawiera stosunkowo niewiele cukrów prostych, jest natomiast bogate w… tłuszcze.

Bezsenność, kłopoty ze snem – co robić…?

Kłopoty ze snem to dziś dość powszechny problem, możemy mówić nawet o bezsenności.

Zadbaj o stopy zimą

Zimą stopy są traktowane ciężkimi, ciepłymi butami, grubymi skarpetkami, zapominamy o pielęgnacji

Profilaktyka i leczenie – sposoby na ból dziąseł

Warto znać sposoby na ból dziąseł, ale przede wszystkim jego przyczyny i metody zapobiegania.

Zamotana w szale

Szal stanowi jeden z istotniejszych elementów stylizacji, dodaje jej szyku lub jest awangardowy, oryginalny, niebanalny.

Witaminy w ciąży i w okresie karmienia piersią

Zbilansowana dieta oraz odpowiednia suplementacja mają zapewnić niezbędne składniki mineralne oraz witaminy w ciąży.

O rety przytyłam… czyli poświąteczny detoks

Poświąteczny detoks można zacząć od ożywczego koktajlu, który stymuluje metabolizm

Zrób to sam, czyli maseczki domowe

Domowe maseczki bazują głównie na tym, czego używamy w kuchni

Opera – doskonały pomysł na udany wieczór

Weekendowy relaks, wspólne wyjście, czas z przyjaciółmi, z mężem – to nie zawsze musi być kino albo ulubiona kawiarnia. Z przyjemnością zauważam, że obcowanie z tzw. wyższą kulturą jest dziś nie tylko elitarne i w dobrym stylu. Wyjście do opery, teatru, galerii czy na interesującą wystawę to dziś coraz bardziej popularny, szczery wybór i młodszych i starszych.

teatr

Opera, teatr to zawsze wyjątkowe przeżycie

Chodzimy do opery
Osobiście bardzo cenię sobie wieczory spędzone w teatrze. Pomimo, że jestem fanką dobrego kina, zawsze przedkładałam kontakt z tzw. żywym aktorem, nad hollywoodzkie gwiazdy w kinie. Lubię klasykę, nowoczesne spektakle improwizowane, musicale i operę. Z radością obserwuję, że wielkie opery i lekkie operetki mają znów coraz większe i różnorodne wiekowo grono wielbicieli. Jeśli chodzi o operę można długo wymieniać tytuły, które warto, a nawet należałoby obejrzeć. Wśród klasyków, swoistych operowych evergeenów ja na pewno wymieniałbym tych kilka dzieł:

„Wesele Figara” – to z pewnością jeden z najbardziej znanych tytułów, bo i kompozytor nad kompozytorami – Wolfgang Amadeusz Mozart. Cudowne dziecko i bon vivant, ale przede wszystkim geniusz. Wesele Figara to tzw. opera buffa, w której pojawia się słynny cyrulik – Figaro. Jak przystało na sceniczną komedię mamy tu miłostki, miłości, intrygi i przede wszystkim lekką, pełną finezji muzykę genialnego Amadeusza.

wesele figara

Wesele Figara – mozartowski klasyk

Polecając „Wesele Figara” nie sposób nie wspomnieć o „Cyruliku Sewilskim”, który „wykreował” postać słynnego golibrody. Tym razem jednak kompozytorem jest Gioacchino Rossini, włoski mistrz opery buffa. Jak przystało na Figara mamy tu lekką, inteligentną komedię intryg oraz pomyłek.

„Tosca” Giacomo Pucciniego to doskonały przykład opery o zdecydowanie większym ciężarze, zarówno pod względem muzyki, jak i treści. Mamy powiedzieć, że jest to niemalże pełen emocji kryminał. Opera przedstawia dramat ludzi wplatanych w tryby politycznej machiny, w czasach ciężkich moralnie prób i trudnych decyzji. Brzmi znajomo? Ponadczasowo…? Na pewno

madame butterfly

Przejmująca Madame Butterfly

„Madame Butterfly” tego samego kompozytora to prawdziwy operowy hit, jeśli można użyć takiego sformułowania. Dzieło grane z powodzeniem od ponad 110 lat. Dotyczy historii starej jak świat i tematu, który zawsze będzie nas interesował. Chodzi oczywiście o miłość. A właściwie o zawód miłosny. Jest piękna, zakochana gejsza i przystojny oficer, który zadrwił z uczuć kobiety. Uwiedzenie, porzucenie i… Trzeba wybrać się do opery i poznać losy pięknej Cio-Cio-San.

„Carmen” Bizeta to dziś klasyk gatunku, ale trzeba wiedzieć, że ponad 100 lat temu opera wzbudzała ogromne kontrowersje. Oderwano bowiem tematykę od mitycznych postaci i scen, wyprowadzono z salonów wyższych sfer. Mamy tu prawdziwych ludzi, z krwi i kości oraz z różnych warstw społecznych (w tym również robotników, żołnierzy i przemytników). Oczywiście jest miłość, namiętność oraz intryga.

A tak prezentuje się opera w Barcelonie...

A tak prezentuje się opera w Barcelonie…

Trochę lżejsza, ale wspaniała operetka Johanna Straussa – „Baron cygański”. O tym, że Strauss kompozytorem wielkim był, wiemy. Tym bardziej warto wybrać się na operetkowy must have, opowieść o młodym dziedzicu Sandorze, Arsenie i pięknej cygance Saffi. Muzyka, scenografia to wspaniała kombinacja przepychu, finezji i egzotyki cygańskiego taboru.

straszny dwór

„Straszny Dwór” To trzeba zobaczyć!

Na zakończenie tego jakże krótkiego przeglądu – COŚ po polsku. Klasyk, dzieło, duma narodowa, czyli „Straszny Dwór”. Pod przykrywką zabawnej opowieści o braciach, którzy zaprzysięgli sobie pozostać kawalerami wiernymi ojczyźnie, pokazano prawdziwy manifest polskości, patriotyzmu, tradycji oraz kultury staropolskiej. Zapewne połączenie inteligentnego humoru z tym, co najważniejsze sprawia, że dzieło jest aktualne i zawsze grane przy pełnych salach.

 

Zdjęcia: Shutterstock, youtube, opera.poznan.pl, kulturalnybytom.pl, besttourism.com, opera.wroclaw.pl

About The Author

Reply