Skuteczny i przyswajalny magnez z witaminą B6

Magne B6 – optymalne połączenie magnezu z witaminą B6.

Cukrzyca u kota – jedna z częstszych chorób endokrynologicznych

Cukrzyca, według obowiązującej definicji WHO, jest chorobą (a właściwie grupą chorób o złożonej etiologii) związaną z niedostatecznym wytwarzaniem i/lub działaniem insuliny oraz stanami hiperglikemii. Cukrzyca pierwotna obejmuje typy 1 oraz 2. U kotów stwierdza się, że jest to jedna z najczęściej występujących chorób endokrynologicznych. Co więcej, liczba zachorowań kociaków na cukrzycę stale wzrasta. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku, odsetek kotów zmagających się z cukrzycą wynosił jeden przypadek na 1500. Lata 90. to już jeden przypadek zachorowania, na 250 kotów. Cukrzyca u kota staje się zatem dużym problemem dotyczącym całej populacji. Co powoduje cukrzycę u kota? Zaburzenia funkcjonowania trzustki

Domowe sposoby i skuteczny syrop na kaszel dla dzieci

Skuteczne sposoby oraz dobry syrop na kaszel dla dzieci to swoisty niezbędnik każdego rodzica

Kochamy kundelki!

Kochamy kundelki. Dla wielu osób to absolutnie bezdyskusyjne i prawdziwe stwierdzenie.

Vademecum rodzica – jak przewijać noworodka

Kiedy w grę wchodzi przewijanie noworodka, na początku pojawia się u rodziców obawa…

Biegunka u niemowlaka – elektrolity i probiotyki

Biegunka u niemowlaka niesie ryzyko odwodnienia, którego nigdy nie można lekceważyć.

Skuteczne leczenie i domowe sposoby na grypę

Dobrze zaopatrzona apteczka, domowe sposoby na grypę i przeziębienie oraz zdrowy rozsądek – to nasz jesienno – zimowy zestaw obowiązkowy

Smacznie, zdrowo, egzotycznie – pierś z kurczaka w sosie curry

Egzotyczny klasyk kulinarny, pierś z kurczaka w sosie curry – smacznie i zdrowo

Chrup orzechy na zdrowie!

Orzechy – najcenniejsze z bakalii, wyjątkowo wartościowe i smaczne.

Dieta i trening na redukcję – ogólne zasady

Dieta oraz trening będą skuteczne, jeśli określimy cel i dostosujemy plan treningowy oraz menu do tego celu.

Alergia, nietolerancja? Uwaga na rozszerzenie diety niemowlaka

Dopóki niemowlę jest karmione tylko naturalnie albo odpowiednim mlekiem modyfikowanym nie ma większych problemów z dietą, ewentualnymi reakcjami uczuleniowymi czy objawami nietolerancji pokarmowej. Wraz z pojawianiem się nowych smaków w diecie dziecka ryzyko alergii na pewno rośnie, niemniej jednak rozszerzenie diety niemowlaka to nieunikniony i tak naprawdę przyjemny etap. Wystarczy tylko podejść do niego odpowiednio rozważnie i zgodnie z zasadami.

Co z dietą małego alergika?
Czasami rodzice mogą już wcześniej być przygotowani na ewentualne perturbacje dietetyczne, np. kiedy któreś z nich albo obydwoje są alergikami. Zdarzają się także sytuacje, kiedy objawy uczulenia występują tylko u dziecka. Nie trzeba jednak martwić się na zapas, tak naprawdę rozszerzenie diety niemowlaka z alergią czy nietolerancją pokarmową przebiega dość podobnie jak w przypadku zdrowego maluszka. Co oznacza, że każdy nowy składnik należy wprowadzać pojedynczo, ostrożnie, obserwując ewentualne reakcje. Warto wiedzieć, że według aktualnych zaleceń nawet produkty glutenowe włączamy do menu na takich samych, standardowych zasadach.

dziecko

Mały alergik też poznaje nowe smaki

Na dobry początek owoce i warzywa
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji skórnych czy też ze strony układu pokarmowego, pamiętajmy o zastosowaniu schematu żywienia niemowląt i wprowadzaniu tylko jednego nowego składnika, z zachowaniem pewnej rezerwy czasowej (niektóre objawy alergii mogą wystąpić z opóźnieniem). Zgodnie ze schematem pierwszym nowym produktem powinny być owoce i warzywa, również jeśli chodzi o rozszerzenie diety niemowlaka z alergią albo podejrzeniem uczulenia. Najlepszym wyborem będą jednoskładnikowe przeciery, dzięki którym można przyjrzeć się reakcji dziecka na konkretny składnik (marchewkę, jabłko, dynię itp.). W przypadku jakichkolwiek niepokojących symptomów należy odstawić „podejrzany” produkt i skonsultować się z lekarzem.

warzywa i owoce

Najpierw dodajemy warzywa i owoce

Z glutenem czy bez – oto jest pytanie
Po owocach i warzywach w jadłospisie maluszka mogą pojawić się kolejne nowości, np. zboża. I tu mamy już pierwszych potencjalnych „winowajców”, ponieważ niektóre zboża zawierają gluten (może być alergenem i wywołać objawy nietolerancji pokarmowej). W artykule „Dieta eliminacyjna u niemowlaka a rozszerzanie diety” czytamy, że dobrym pomysłem na tym etapie jest wprowadzenie kaszki Nestle Sinlac która jest produktem bezglutenowym zawierającym mąkę ryżową i mączkę chleba świętojańskiego. Po kończeniu 8 miesiąca życia mały alergik może spróbować białego ryżu, kaszy jaglanej itp.

sinlac

Bezglutenowa kaszka Sinlac to dobry wybór

Mleko – w czołówce listy alergenów
Produkty mleczne – tu również pojawia się ryzyko alergii. Ogóle zasady rozszerzania diety niemowląt mówią o tym, że:
•odpowiednie produkty mleczne można wprowadzić do diety dziecka w 7 miesiącu jego życia, np. twarożek, jogurt naturalny, kefir.
•unikamy pełnego mleka krowiego przed ukończeniem 1 roku życia.
•wybieramy produkty „specjalnego przeznaczenia żywieniowego” – opracowane na potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci.
Pamiętajmy jednak, że alergia lub nietolerancja białka mleka krowiego albo laktozy to jeden z najczęściej diagnozowanych problemów u małych dzieci i niemowląt.

Zdjęcia: zdrowystartwprzyszlosc.pl, shutterstock

About The Author

Reply