Jak dbać o włosy – letnie wyzwania

Co zrobić, żeby po udanych wakacjach nie wyglądać jak strach na wróble, jak dbać o włosy?

Cytrynowo i zdrowo, czyli dobry tran dla dzieci

Warto wiedzieć jaki tran wybrać, aby zaspokoić zapotrzebowanie młodego organizmu.

Skuteczne, nowoczesne i ergonomiczne myjki ciśnieniowe

Myjki ciśnieniowe Husqvarna są łatwe w obsłudze, a jednocześnie bardzo skuteczne

Purina Beyond – dla zdrowia psich smakoszy

Na uwagę zasługują na pewno nowe karmy Purina Beyond, zbilansowane, pełnowartościowe, oparte na wysokiej jakości, naturalnych składnikach

Wolontariat – warto pomagać!

Wolontariat staje się sposobem na życie wielu osób – każdy może pomagać w takim zakresie na jaki go stać

plaża

Dlaczego warto wybrać się na urlop przed sezonem

Urlop przed sezonem to sposób na oszczędności, relaks i ucieczkę od tłumu turystów.

kozłowka

Zwiedzanie, relaks, piękne krajobrazy – turysto odwiedź lubelskie!

Wele ciekawego czeka na nas na wchodzie kraju, np. w mniej obleganym regionie województwa lubelskiego.

Grillowanie nie tylko na działce – grille elektryczne

TEFAL – grille elektryczne tego producenta są proste w obsłudze, ale można na nich przyrządzić naprawdę wyjątkowe dania.

Dieta i suplementacja – minerały i witaminy w ciąży

Zapotrzebowanie na minerały, składniki odżywcze oraz witaminy w ciąży jest wyższe.

odzież do jogi

Odzież do jogi unikalny look i design

Na pierwszy rzut oka zajęcia jogi mogą wydawać się proste, statyczne. Wystarczy jednak spróbować, aby przekonać się, że: po pierwsze joga to wymagająca forma aktywności, po drugie… pozytywnie wciąga i uzależnia. Jest to jednak nałóg wyjątkowo dobroczynny dla ciała i ducha, a także okazja do skompletowania bardzo interesującej garderoby. Ubrania do jogi charakteryzują się bowiem świetną jakością i naprawdę efektownym wzornictwem. Komfortowe ubrania do jogi Strój do jogi musi spełniać pewne wymagania, aby był praktyczny, funkcjonalny, nie ograniczał swobody ruchów, a tym samym nie zakłócał specyficznej filozofii tego treningu. Joga  to nie tylko sekwencje ruchów, ćwiczeń, ale także „coś dla

Alergia, nietolerancja? Uwaga na rozszerzenie diety niemowlaka

Dopóki niemowlę jest karmione tylko naturalnie albo odpowiednim mlekiem modyfikowanym nie ma większych problemów z dietą, ewentualnymi reakcjami uczuleniowymi czy objawami nietolerancji pokarmowej. Wraz z pojawianiem się nowych smaków w diecie dziecka ryzyko alergii na pewno rośnie, niemniej jednak rozszerzenie diety niemowlaka to nieunikniony i tak naprawdę przyjemny etap. Wystarczy tylko podejść do niego odpowiednio rozważnie i zgodnie z zasadami.

Co z dietą małego alergika?
Czasami rodzice mogą już wcześniej być przygotowani na ewentualne perturbacje dietetyczne, np. kiedy któreś z nich albo obydwoje są alergikami. Zdarzają się także sytuacje, kiedy objawy uczulenia występują tylko u dziecka. Nie trzeba jednak martwić się na zapas, tak naprawdę rozszerzenie diety niemowlaka z alergią czy nietolerancją pokarmową przebiega dość podobnie jak w przypadku zdrowego maluszka. Co oznacza, że każdy nowy składnik należy wprowadzać pojedynczo, ostrożnie, obserwując ewentualne reakcje. Warto wiedzieć, że według aktualnych zaleceń nawet produkty glutenowe włączamy do menu na takich samych, standardowych zasadach.

dziecko

Mały alergik też poznaje nowe smaki

Na dobry początek owoce i warzywa
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji skórnych czy też ze strony układu pokarmowego, pamiętajmy o zastosowaniu schematu żywienia niemowląt i wprowadzaniu tylko jednego nowego składnika, z zachowaniem pewnej rezerwy czasowej (niektóre objawy alergii mogą wystąpić z opóźnieniem). Zgodnie ze schematem pierwszym nowym produktem powinny być owoce i warzywa, również jeśli chodzi o rozszerzenie diety niemowlaka z alergią albo podejrzeniem uczulenia. Najlepszym wyborem będą jednoskładnikowe przeciery, dzięki którym można przyjrzeć się reakcji dziecka na konkretny składnik (marchewkę, jabłko, dynię itp.). W przypadku jakichkolwiek niepokojących symptomów należy odstawić „podejrzany” produkt i skonsultować się z lekarzem.

warzywa i owoce

Najpierw dodajemy warzywa i owoce

Z glutenem czy bez – oto jest pytanie
Po owocach i warzywach w jadłospisie maluszka mogą pojawić się kolejne nowości, np. zboża. I tu mamy już pierwszych potencjalnych „winowajców”, ponieważ niektóre zboża zawierają gluten (może być alergenem i wywołać objawy nietolerancji pokarmowej). W artykule „Dieta eliminacyjna u niemowlaka a rozszerzanie diety” czytamy, że dobrym pomysłem na tym etapie jest wprowadzenie kaszki Nestle Sinlac która jest produktem bezglutenowym zawierającym mąkę ryżową i mączkę chleba świętojańskiego. Po kończeniu 8 miesiąca życia mały alergik może spróbować białego ryżu, kaszy jaglanej itp.

sinlac

Bezglutenowa kaszka Sinlac to dobry wybór

Mleko – w czołówce listy alergenów
Produkty mleczne – tu również pojawia się ryzyko alergii. Ogóle zasady rozszerzania diety niemowląt mówią o tym, że:
•odpowiednie produkty mleczne można wprowadzić do diety dziecka w 7 miesiącu jego życia, np. twarożek, jogurt naturalny, kefir.
•unikamy pełnego mleka krowiego przed ukończeniem 1 roku życia.
•wybieramy produkty „specjalnego przeznaczenia żywieniowego” – opracowane na potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci.
Pamiętajmy jednak, że alergia lub nietolerancja białka mleka krowiego albo laktozy to jeden z najczęściej diagnozowanych problemów u małych dzieci i niemowląt.

Zdjęcia: zdrowystartwprzyszlosc.pl, shutterstock

About The Author

Reply