Kosmetyki Baby Dove – opinie mam są najcenniejsze

Szampon, krem czy balsam weryfikują mamy, które obserwują i oceniają, polecając te najlepsze.

Schudnij na wiosnę – zdrowa dieta i ruch

Przed nadejściem wiosny wiele osób myśli o zrzuceniu zbędnych kilogramów, które tak łatwo zgromadzić zimą.

Jak wybrać wyjątkowy prezent na 8 marca

Dobry pomysł na prezent na dzień kobiet jest zawsze mile widziany.

Kolory wiosny w garderobie i na głowie

Zestawienie najgorętszych kolorów na dany sezon przygotowuje znany na całym świecie Instytut Pantone.

Spójrz w przyszłość – najpopularniejsze kierunki studiów

Dziś młodzi ludzie studiują mając w perspektywie karierę, satysfakcjonującą pracę i dobre zarobki.

Cynamon – na zdrowie!

Cynamon to nie tylko korzenny aromat, ale też wiele cennych składników i właściwości korzystnych dla naszego zdrowia.

Bezpieczne i skuteczne bakterie kwasu mlekowego

Żywe kultury bakterii to drobnoustroje, które odpowiednio dawkowane, będą mieć korzystny wpływ na zdrowie

Zaburzenia snu – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić

Zaburzenia snu dotyczą naprawdę dużej ilości osób i stają się poważnym wyzwaniem dla medycyny.

Piękna fryzura dla psiego pupila

Piesek wyczesany, czysty i zadbany to nie tylko kwestia estetyki i domena rasowych, wystawowych czworonogów. Warto wiedzieć, że każdy psiak, stylowy maltańczyk, energiczny terier i przesympatyczny kundelek, ma swoje potrzeby w tym zakresie. Czesanie psów, dbałość o zdrową, ładną sierść to żadna fanaberia, to podstawa pielęgnacji. Oczywiście zabiegi te wyglądają różnie w zależności od rodzaju sierści, jej długości oraz przeznaczenia pupila (np. na wystawy). Wszystkie pieski chcą być zadbane Nie trzeba być znawcą tematu, aby wiedzieć, że pielęgnacja psa może wyglądać różnie. Malutki york wymaga więcej zachodu, kosmetyków i wiedzy niż o wiele większy golden retriever czy labrador. Inne zabiegi

Ruskorex – maść i czopki na „wstydliwy” problem

Profilaktyka, konsultacja lekarska, odpowiednia terapia w razie konieczności (np. leki takie jak Ruskorex)

Alergia, nietolerancja? Uwaga na rozszerzenie diety niemowlaka

Dopóki niemowlę jest karmione tylko naturalnie albo odpowiednim mlekiem modyfikowanym nie ma większych problemów z dietą, ewentualnymi reakcjami uczuleniowymi czy objawami nietolerancji pokarmowej. Wraz z pojawianiem się nowych smaków w diecie dziecka ryzyko alergii na pewno rośnie, niemniej jednak rozszerzenie diety niemowlaka to nieunikniony i tak naprawdę przyjemny etap. Wystarczy tylko podejść do niego odpowiednio rozważnie i zgodnie z zasadami.

Co z dietą małego alergika?
Czasami rodzice mogą już wcześniej być przygotowani na ewentualne perturbacje dietetyczne, np. kiedy któreś z nich albo obydwoje są alergikami. Zdarzają się także sytuacje, kiedy objawy uczulenia występują tylko u dziecka. Nie trzeba jednak martwić się na zapas, tak naprawdę rozszerzenie diety niemowlaka z alergią czy nietolerancją pokarmową przebiega dość podobnie jak w przypadku zdrowego maluszka. Co oznacza, że każdy nowy składnik należy wprowadzać pojedynczo, ostrożnie, obserwując ewentualne reakcje. Warto wiedzieć, że według aktualnych zaleceń nawet produkty glutenowe włączamy do menu na takich samych, standardowych zasadach.

dziecko

Mały alergik też poznaje nowe smaki

Na dobry początek owoce i warzywa
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji skórnych czy też ze strony układu pokarmowego, pamiętajmy o zastosowaniu schematu żywienia niemowląt i wprowadzaniu tylko jednego nowego składnika, z zachowaniem pewnej rezerwy czasowej (niektóre objawy alergii mogą wystąpić z opóźnieniem). Zgodnie ze schematem pierwszym nowym produktem powinny być owoce i warzywa, również jeśli chodzi o rozszerzenie diety niemowlaka z alergią albo podejrzeniem uczulenia. Najlepszym wyborem będą jednoskładnikowe przeciery, dzięki którym można przyjrzeć się reakcji dziecka na konkretny składnik (marchewkę, jabłko, dynię itp.). W przypadku jakichkolwiek niepokojących symptomów należy odstawić „podejrzany” produkt i skonsultować się z lekarzem.

warzywa i owoce

Najpierw dodajemy warzywa i owoce

Z glutenem czy bez – oto jest pytanie
Po owocach i warzywach w jadłospisie maluszka mogą pojawić się kolejne nowości, np. zboża. I tu mamy już pierwszych potencjalnych „winowajców”, ponieważ niektóre zboża zawierają gluten (może być alergenem i wywołać objawy nietolerancji pokarmowej). W artykule „Dieta eliminacyjna u niemowlaka a rozszerzanie diety” czytamy, że dobrym pomysłem na tym etapie jest wprowadzenie kaszki Nestle Sinlac która jest produktem bezglutenowym zawierającym mąkę ryżową i mączkę chleba świętojańskiego. Po kończeniu 8 miesiąca życia mały alergik może spróbować białego ryżu, kaszy jaglanej itp.

sinlac

Bezglutenowa kaszka Sinlac to dobry wybór

Mleko – w czołówce listy alergenów
Produkty mleczne – tu również pojawia się ryzyko alergii. Ogóle zasady rozszerzania diety niemowląt mówią o tym, że:
•odpowiednie produkty mleczne można wprowadzić do diety dziecka w 7 miesiącu jego życia, np. twarożek, jogurt naturalny, kefir.
•unikamy pełnego mleka krowiego przed ukończeniem 1 roku życia.
•wybieramy produkty „specjalnego przeznaczenia żywieniowego” – opracowane na potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci.
Pamiętajmy jednak, że alergia lub nietolerancja białka mleka krowiego albo laktozy to jeden z najczęściej diagnozowanych problemów u małych dzieci i niemowląt.

Zdjęcia: zdrowystartwprzyszlosc.pl, shutterstock

About The Author

Reply