Zdrowie pupila – pełnowartościowe karmy dla psów

Odpowiednio dobrane pełnowartościowe karmy dla psów zapewnią im zdrowie, kondycję, odporność, energię, oczywiście będą im także smakować.

Odparzenia pieluszkowe – jak im zapobiec i jak je leczyć

Skóra niemowląt jest delikatna, a odparzenia pieluszkowe spędzają sen z powiek najbardziej troskliwym mamom

Kondycja, wymarzona sylwetka i… skakanka

Skakanka to nie tylko spalanie kalorii, skacząc systematycznie pracujemy nad całym ciałem

Trendy jesienne – dla każdego coś… nowego

Trendy na sezon jesienny są wyjątkowo interesujące, charakterne i różnorodne

A może staycation, czyli wakacje w domu?

Wiele osób wybiera raz na jakiś czas tzw. opcję staycation, czyli wakacje w domu

Efektywne ćwiczenia na mięśnie rąk dla kobiet

Kobiety po macoszemu traktują ćwiczenia na mięśnie rąk – ramiona, tricepsy i bicepsy.

Kultowe fasony sukienek – skorzystaj z wyprzedaży!

Warto wykorzystać okazję i kupić wymarzoną sukienkę, najbardziej modne i ponadczasowe fasony

Proteza zębowa, czyli jak się cieszyć „trzecimi zębami”

Proteza zębowa ratuje życie towarzyskie, przywraca swobodny, szczery uśmiech, poprawia samopoczucie.

Kapelusze słomkowe – nieodzowny letni dodatek

W tym sezonie królują kapelusze, najczęściej słomkowe, są stylowe, piękne, nadają wyjątkowy charakter stylizacji

Pizza Hut w Gdyni

Pizza Hut to doskonały przykład dobrego jedzenia – odpowiada tym samym, wysokim standardom na całym świecie

Alergia, nietolerancja? Uwaga na rozszerzenie diety niemowlaka

Dopóki niemowlę jest karmione tylko naturalnie albo odpowiednim mlekiem modyfikowanym nie ma większych problemów z dietą, ewentualnymi reakcjami uczuleniowymi czy objawami nietolerancji pokarmowej. Wraz z pojawianiem się nowych smaków w diecie dziecka ryzyko alergii na pewno rośnie, niemniej jednak rozszerzenie diety niemowlaka to nieunikniony i tak naprawdę przyjemny etap. Wystarczy tylko podejść do niego odpowiednio rozważnie i zgodnie z zasadami.

Co z dietą małego alergika?
Czasami rodzice mogą już wcześniej być przygotowani na ewentualne perturbacje dietetyczne, np. kiedy któreś z nich albo obydwoje są alergikami. Zdarzają się także sytuacje, kiedy objawy uczulenia występują tylko u dziecka. Nie trzeba jednak martwić się na zapas, tak naprawdę rozszerzenie diety niemowlaka z alergią czy nietolerancją pokarmową przebiega dość podobnie jak w przypadku zdrowego maluszka. Co oznacza, że każdy nowy składnik należy wprowadzać pojedynczo, ostrożnie, obserwując ewentualne reakcje. Warto wiedzieć, że według aktualnych zaleceń nawet produkty glutenowe włączamy do menu na takich samych, standardowych zasadach.

dziecko

Mały alergik też poznaje nowe smaki

Na dobry początek owoce i warzywa
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji skórnych czy też ze strony układu pokarmowego, pamiętajmy o zastosowaniu schematu żywienia niemowląt i wprowadzaniu tylko jednego nowego składnika, z zachowaniem pewnej rezerwy czasowej (niektóre objawy alergii mogą wystąpić z opóźnieniem). Zgodnie ze schematem pierwszym nowym produktem powinny być owoce i warzywa, również jeśli chodzi o rozszerzenie diety niemowlaka z alergią albo podejrzeniem uczulenia. Najlepszym wyborem będą jednoskładnikowe przeciery, dzięki którym można przyjrzeć się reakcji dziecka na konkretny składnik (marchewkę, jabłko, dynię itp.). W przypadku jakichkolwiek niepokojących symptomów należy odstawić „podejrzany” produkt i skonsultować się z lekarzem.

warzywa i owoce

Najpierw dodajemy warzywa i owoce

Z glutenem czy bez – oto jest pytanie
Po owocach i warzywach w jadłospisie maluszka mogą pojawić się kolejne nowości, np. zboża. I tu mamy już pierwszych potencjalnych „winowajców”, ponieważ niektóre zboża zawierają gluten (może być alergenem i wywołać objawy nietolerancji pokarmowej). W artykule „Dieta eliminacyjna u niemowlaka a rozszerzanie diety” czytamy, że dobrym pomysłem na tym etapie jest wprowadzenie kaszki Nestle Sinlac która jest produktem bezglutenowym zawierającym mąkę ryżową i mączkę chleba świętojańskiego. Po kończeniu 8 miesiąca życia mały alergik może spróbować białego ryżu, kaszy jaglanej itp.

sinlac

Bezglutenowa kaszka Sinlac to dobry wybór

Mleko – w czołówce listy alergenów
Produkty mleczne – tu również pojawia się ryzyko alergii. Ogóle zasady rozszerzania diety niemowląt mówią o tym, że:
•odpowiednie produkty mleczne można wprowadzić do diety dziecka w 7 miesiącu jego życia, np. twarożek, jogurt naturalny, kefir.
•unikamy pełnego mleka krowiego przed ukończeniem 1 roku życia.
•wybieramy produkty „specjalnego przeznaczenia żywieniowego” – opracowane na potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci.
Pamiętajmy jednak, że alergia lub nietolerancja białka mleka krowiego albo laktozy to jeden z najczęściej diagnozowanych problemów u małych dzieci i niemowląt.

Zdjęcia: zdrowystartwprzyszlosc.pl, shutterstock

About The Author

Reply