kozłowka

Zwiedzanie, relaks, piękne krajobrazy – turysto odwiedź lubelskie!

Wele ciekawego czeka na nas na wchodzie kraju, np. w mniej obleganym regionie województwa lubelskiego.

Grillowanie nie tylko na działce – grille elektryczne

TEFAL – grille elektryczne tego producenta są proste w obsłudze, ale można na nich przyrządzić naprawdę wyjątkowe dania.

Dieta i suplementacja – minerały i witaminy w ciąży

Zapotrzebowanie na minerały, składniki odżywcze oraz witaminy w ciąży jest wyższe.

odzież do jogi

Odzież do jogi unikalny look i design

Na pierwszy rzut oka zajęcia jogi mogą wydawać się proste, statyczne. Wystarczy jednak spróbować, aby przekonać się, że: po pierwsze joga to wymagająca forma aktywności, po drugie… pozytywnie wciąga i uzależnia. Jest to jednak nałóg wyjątkowo dobroczynny dla ciała i ducha, a także okazja do skompletowania bardzo interesującej garderoby. Ubrania do jogi charakteryzują się bowiem świetną jakością i naprawdę efektownym wzornictwem. Komfortowe ubrania do jogi Strój do jogi musi spełniać pewne wymagania, aby był praktyczny, funkcjonalny, nie ograniczał swobody ruchów, a tym samym nie zakłócał specyficznej filozofii tego treningu. Joga  to nie tylko sekwencje ruchów, ćwiczeń, ale także „coś dla

Pedicure – zadbane stopy i letnie trendy

Jak zadbać o efektowny pedicure, co w tym sezonie będziemy malować na paznokciach.

Bóle miesiączkowe – przyczyny, przebieg, leczenie

Nawet najbardziej skuteczne leki i wiedza o tym jak złagodzić bóle miesiączkowe, nie zastąpią konsultacji i badań

Bieg, nordic walking czy spacer dla zdrowia?

Popularne formy aktywności są dostępne praktycznie dla wszystkich – spacer, bieganie i nordic walking.

Zielono mi… na zdrowie

Niepozorna zielenina to prawdziwa skarbnica witamin, minerałów i bogactwo wartości odżywczych

Kosmetyki dla mężczyzn – udane zakupy, skuteczna pielęgnacja

Kosmetyki dla mężczyzn zajmują mniej miejsca w drogeriach, ale jest to naprawdę szeroki i różnorodny asortyment

Z kuchni do drogerii – dobroczynne zioła w kosmetyce

Rośliny mają dobroczynny wpływ na skórę, dlatego znajdują szerokie zastosowanie również w kosmetyce.

Bieg, nordic walking czy spacer dla zdrowia?

Aktywność fizyczna, ruch, sport są nam niezbędne dla zdrowia, dobrej kondycji i lepszego samopoczucia. Oczywiście nie każdy musi i może wyciskać ciężary na siłowni czy przebiegać 20 km dziennie. Przyjrzyjmy się bardzo popularnym formom aktywności, które są dostępne praktycznie dla wszystkich – spacerom, bieganiu i nordic walking.

Idź na spacer!

Na wybór wpływa wiele czynników, począwszy od celu jaki chcemy osiągnąć, przez kondycję i formę, aż po stan zdrowia i wiek. Praktycznie każdy może zacząć spacerować (np. z psem), systematycznie i na dłuższych dystansach. Wbrew pozorom spacer przyniesie nam wiele korzyści, wśród których warto wymienić chociażby to, że:

  • wzmacnia serce, ponieważ stanowi ważną część profilaktyki przeciw chorobom sercowo – naczyniowym, utrzymuje w dobrym stanie i regeneruje tętnice, pozytywnie wpływa na ciśnienie, poprawia więc pracę serca i zmniejsza zagrożenie zawałem,
  • redukuje ryzyko osteoporozy, ponieważ należy do tzw. ćwiczeń oporowych, które poprawiają gęstość kości; warto wiedzieć, ze jednym z głównych zaleceń Brytyjskiej Narodowej Fundacji Osteoporozy jest codzienny co najmniej 30 minutowy spacer,
  • pomaga schudnąć, zgubić zbędne kilogramy, spalić kalorie, ujędrnić ciało, a jednocześnie nie obciąża stawów i kręgosłupa tak jak bieganie,
  • daje zastrzyk energii, dotlenia organizm, podnosi sprawność i stymuluje odporność,
  • poprawia nastrój – podnosi poziom endorfin, dodaje sił, chroni przez wahaniami nastroju i skutkami przemęczenia, redukuje stres.
spacer

Spacerować może każdy

Biegaj po zdrowie, kondycję i sylwetkę

Bieganie to forma aktywności dla osób, które mają dobrą kondycję i wydolność albo wypracowały je w okresie przygotowania do systematycznego biegania. Atutem są na pewne efekty takie jak spalanie dużej ilości kalorii, a tym samym tkanki tłuszczowej i utrata kilogramów. Bieganie wyrabia kondycję, a widoczne rezultaty takie jak wysmuklenie sylwetki, szczuplejsza talia, biodra przemawiają zdecydowanie na korzyść tej dyscypliny. Warto pamiętać, że biegając pracujemy nie tylko na silne nogi, dla efektywnego biegania niezbędna jest też odpowiednia praca rąk. Systematyczne bieganie to bardzo istotny element szeroko rozumianej profilaktyki wielu chorób – m.in. zmniejsza ryzyko zawałów, nadciśnienia, cukrzycy.

biegną

Bieganie dla zdrowia i szczupłej sylwetki

Nordic walking nie tylko dla seniora

Nordic walking można uznać za mniej dynamiczne i obciążające bieganie, jest to także bardziej intensywny wysiłek niż zwyczajny spacer. Szczególnie, jeśli powiesimy wyżej poprzeczkę i  dodamy obciążniki na nogi i ręce albo wybierzemy trudniejszy teren. Najważniejszym argumentem za chodzeniem z kijkami jest fakt, iż mniej obciąża stawy (w porównaniu z bieganiem). Jednocześnie zapewnia pakiet korzyści, takich jak efektywniejsze odchudzanie, wzmacnianie serca, lepsza gęstość kości, profilaktyka nadciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu, a także słynne endorfiny, solidna dawka energii, lepszy sen i samopoczucie. Wbrew pozorom nordic walking to nie aktywność tylko dla seniorów. Dłuższe i trudne trasy, dodatkowe kilogramy na nogach i rękach mogą być wyzwaniem nawet dla młodych osób w dobrej formie.

nordic

Nordic walking – nie tylko dla seniorów

Należy oczywiście pamiętać o tym, że początki bywają trudne i warto przygotowywać stopniowo organizm do dodatkowego wysiłku. W razie wątpliwości co do stanu zdrowia i kondycji przyda się badanie lekarskie. W przypadku intensywniejszych aktywności – długie trasy z kijkami czy bieg – nie zapominamy o rozgrzewce  stretchingu.

Zdjęcia: pixabay.com

About The Author

Reply