Witaminy w ciąży i w okresie karmienia piersią

Zbilansowana dieta oraz odpowiednia suplementacja mają zapewnić niezbędne składniki mineralne oraz witaminy w ciąży.

O rety przytyłam… czyli poświąteczny detoks

Poświąteczny detoks można zacząć od ożywczego koktajlu, który stymuluje metabolizm

Zrób to sam, czyli maseczki domowe

Domowe maseczki bazują głównie na tym, czego używamy w kuchni

Za pięć dwunasta, czyli maseczki przed Sylwestrem

Warto zastosować odpowiednie maseczki, dobrze dobrane mogą naprawdę zdziałać cuda

Ból w plecach, problemy z kręgosłupem – kto ich nie zna…?

Statystycznie co drugi Polak narzeka na problemy z kręgosłupem

Jak nie zwariować przed świętami? Jak się nimi cieszyć…

Przypomnij sobie dlaczego lubiłaś święta jako dziecko

Karp – nie tylko od święta

Karp, ryba jadana głównie podczas świąt, nie musi wcale być jedynie wigilijnym daniem

Skuteczny i przyswajalny magnez z witaminą B6

Magne B6 – optymalne połączenie magnezu z witaminą B6.

Cukrzyca u kota – jedna z częstszych chorób endokrynologicznych

Cukrzyca, według obowiązującej definicji WHO, jest chorobą (a właściwie grupą chorób o złożonej etiologii) związaną z niedostatecznym wytwarzaniem i/lub działaniem insuliny oraz stanami hiperglikemii. Cukrzyca pierwotna obejmuje typy 1 oraz 2. U kotów stwierdza się, że jest to jedna z najczęściej występujących chorób endokrynologicznych. Co więcej, liczba zachorowań kociaków na cukrzycę stale wzrasta. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku, odsetek kotów zmagających się z cukrzycą wynosił jeden przypadek na 1500. Lata 90. to już jeden przypadek zachorowania, na 250 kotów. Cukrzyca u kota staje się zatem dużym problemem dotyczącym całej populacji. Co powoduje cukrzycę u kota? Zaburzenia funkcjonowania trzustki

Domowe sposoby i skuteczny syrop na kaszel dla dzieci

Skuteczne sposoby oraz dobry syrop na kaszel dla dzieci to swoisty niezbędnik każdego rodzica

Ból mięśni pleców i przedświąteczne zamieszanie

Grudzień to gorący, przedświąteczny czas, który oczywiście może i powinien być radosnym wyczekiwaniem na wigilię, rodzinne spotkania, ale jest też sporym wyzwaniem i to pod każdym względem. Wymagamy od siebie znakomitej organizacji, umiejętności kulinarnych, sił za dwoje, finansów za troje. Święta obciążają w równej mierze domowy budżet, jak i nasze kręgosłupy. Niestety po wielkich zakupach i sprzątaniu zostaje nam lekki portfel oraz ból mięśni pleców i zmęczenie od stóp do głów.

sprzątanie

Spokój i dobra organizacja

Sprzątanie i zakupy obciążają kręgosłup
Niewątpliwie największym obciążeniem są przedświąteczne porządki, które w wielu domach nadal spoczywają na wątłych kobiecych barkach. Mycie okien, zdejmowanie i wieszanie firan, pucowanie mebli, podłóg, pranie, odkurzanie. A do tego godziny odstane przy kuchni, lepienie pierogów, mieszanie, zagniatanie, pieczenie itp. itd. Dźwigamy, schylamy się, wyciągamy, rozciągamy, stoimy. Nie da się ukryć, iż nie jest to najlepszy czas dla naszego kręgosłupa i całego ciała, które odpłaca nam z reguły pięknym za nadobne. Ból mięśni pleców, nóg, rąk, zakwasy w różnych miejscach, tak wygląda na ogół bilans przedświątecznych szaleństw. A jeśli dodamy do tego ciężkie torby wypchane świątecznymi frykasami i prezentami, kiepskie samopoczucie i obolałe ciało nie są chyba żadnym zaskoczeniem.

Przedświąteczny pęd raczej nie wyjdzie nam na zdrowie

Przedświąteczny pęd raczej nie wyjdzie nam na zdrowie

Jak przetrwać przedświąteczne przygotowania
Nawet nie próbuję przekonywać do tego, aby porządki rozłożyć sobie w czasie, nie zostawiać ich na ostatnią godzinę albo odpuścić i dokończyć po świętach. Osobiście przez wiele lat przysłowiowo padałam na twarz, żeby tylko zdążyć, zdołać i wyrobić się przed Wigilią. A zatem wiem, że nie brakuje osób (szczególnie kobiet), które muszą mieć święta zapięte na ostatni guzik. Nawet kosztem własnego zdrowia czy kondycji. Warto jednak poznać kilka dobrych rad, które pomogą zminimalizować konsekwencje przedświątecznego amoku porządkowego i zakupowego:
• unikamy schylania się, raczej uginamy nogi w kolanach i „przysiadamy”, w ten sposób podnosimy też cięższe przedmioty,
• używamy rury teleskopowej do odkurzania, dopasowując długość do wzrostu, podłogę umyjmy mopem, ewentualnie na kolanach,
• tak samo myjemy wannę – na kolanach zamiast w pozycji schylonej,
• przy prasowaniu, gotowaniu, zmywaniu itp. co jakiś czas przenosimy ciężar ciała z nogi na nogę,
• podczas sprzątania górnych półek, na szafach – używamy drabinki, podestu lub krzesła, nie stajemy na palcach.
• w czasie sprzątania robimy sobie przerwy na relaks dla dotlenienia organizmu,
• po ciężkim dniu bierzemy relaksującą kąpiel, która rozluźni i ukoi zbolałe mięśnie pleców i kręgosłup,
• ciężkie zakupy przewozimy w torbie na kółkach, ewentualnie w plecaku albo w torbach rozkładając ciężar na dwie ręce.

zakupy

Zakupowe ekscesy również mogą zaszkodzić

Aspirin do zadań specjalnych
Oczywiście nie urodziłam się wczoraj, więc wiem, że zmęczenie i tak się pojawi. Szybkie tempo życia, niewyspanie, stresy i solidna dawka przedświątecznych, dodatkowych obowiązków zrobią swoje. Czasem nie wystarczy zastosowanie zasad oraz miła kąpiel – ból mięśni pleców i zmęczony kręgosłup dadzą się tak we znaki, że bez leków ani rusz. Ja mam zawsze pod ręką… Aspirin, środek który kojarzymy najczęściej z przeziębieniem czy bólem głowy. Tymczasem jest to bardzo skuteczny niesteroidowy lek przeciwzapalny, co oznacza, że działa skutecznie na ból, a także zwalcza stan zapalny. Nowa formuła Aspirin Pro czy też Ultra Fast zapewnia naprawdę szybki efekt, a to jak łatwo się domyśleć niezwykle istotna kwestia, kiedy ból pleców i mięśni odrywa od codziennych obowiązków i przedświątecznych przygotowań. Warto bliżej poznać przeciwnika, jakim jest ból, poczytać o dostępnych obecnie lekach z rodziny Aspirin. Tym bardziej że trwa także sezon na przeziębienia i sprawdzony lek powinien być zawsze pod ręką.

ból

Ból mięśni, pleców po przedświątecznym zamieszaniu

 

Zdjęcia: shutterstock

About The Author

One Response

  1. irtys Odpowiedz

Reply