Czy znasz WAS – syndrom stresu weekendowego?

WAS, czyli syndrom stresu weekendowego, jest swoistym znakiem dzisiejszych zabieganych czasów i życia w pośpiechu

Matcha – samo zdrowie, wyborny smak i aromat

Pisząc o zdrowej żywności i produktach superfood nie można pominąć herbaty nad herbatami, jaką jest matcha

Inhalacje – na przeziębienie, katar i chore zatoki

Inhalacje – na przeziębienie, uporczywy kaszel, katar, problemy z zatokami i efektywną aplikację leków

piegowata

Znajdź swój sposób na piegi

Poznaj swój sposób na piegi – na ich zamaskowanie, ukrycie, a nawet usunięcie

Lato 2019 – wybierz modny kostium kąpielowy

Sezon letni to czas na uzupełnienie garderoby, a jej nieodzownym elementem jest oczywiście kostium kąpielowy.

Truskawki – na powitanie lata!

Truskawki to nasze ulubione owoce, są naprawdę bardzo zdrowe, smaczne i mają wyjątkowo mało kalorii

Małe torebki – modne i kobiece

Wdzięk, kobiecość i elegancja to małe torebki, które w tym sezonie są bardzo modne

Jak odżywić włosy po farbowaniu?

Szukamy odpowiedzi na pytanie – jak odżywić włosy po farbowaniu, zwłaszcza, kiedy zaczynają wypadać.

Menopauza – zdrowa dieta ma znaczenie

Menopauza kojarzy się z pewnymi niedogodnościami, towarzyszy jej często przyrost masy ciała

Nasiona chia – samo zdrowie

Nasiona chia to źródło cennych kwasów tłuszczowych, białka, wapnia, fosforu oraz błonnika.

Bolące stawy – reumatyzm i inne przyczyny

Bolące stawy mogą dać się naprawdę we znaki, nawet jeśli nie są objawem poważnych chorób o podłożu zapalnym, reumatycznym. Niestety coraz częściej jest to dolegliwość, z którą do lekarza zgłaszają się nawet młodzi ludzie, co oznacza, że ból jest bardzo dotkliwy, a skala problemu duża.

Dlaczego bolą stawy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przyczyny mogą być zarówno związane z poważnym stanem zapalny, chorobowym, jak również wynikają z zaniedbań, przetrenowania, otyłości. Stawy mogą boleć przy tak poważnym problemie, jakim jest reumatyzm, przy nadwadze, ale także osoby, które postawiły na aktywność fizyczną i uprawiają jogging.

Przyczyny bólów stawowych

Najczęściej bolące stawy kojarzymy z reumatyzmem, jak najbardziej słusznie, ale to nie jedyna przyczyna takich dolegliwości. Najbardziej oczywista jest nieprawidłowa pozycja, którą możemy przyjmować praktycznie w każdej sytuacji. Możemy siedzieć godzinami przed monitorem, za kierownicą. Do tego zła postawa, niewygodne krzesło i ból karku, ramion murowany. Z reguły dochodzą do tego bolące stawy kolanowe. Wiele osób garbi się chodząc, siedząc, to również przekłada się na dolegliwości bólowe w obrębie stawów. Niestety nadmierne obciążenie także nie służy stawom, a zatem ból towarzyszy pacjentom z nadwagą, otyłym. Zresztą brak zdrowej aktywności fizycznej także sprzyja bólom. Należy jednak mieć na uwadze, że nie zawsze sport to zdrowie. Duże ciężary, przetrenowanie oraz tak popularne bieganie niestety będą nadwyrężać stawy. Kolejna przyczyna to urazy, niekoniecznie związane ze sportem, czasem ból przypomina o zaniedbanym, zapomnianym upadku czy uderzeniu.

waga

Nadwaga, brak ruchu, zła postawa sprzyjają bólom w obrębie stawów

Stany zapalne, schorzenia i bolące stawy

Najczęściej pacjenci zgłaszają się do lekarza kiedy ból jest silny i trwa długo, kiedy nie pomagają ogólnie dostępne środki przeciwbólowe. Niestety bolące stawy to objaw wielu chorób, zarówno ogólnoustrojowych, infekcji, jak również procesów zapalnych w ich obrębie. Jeśli chodzi o infekcje, choroby ogólnoustrojowe, ból pojawia się m.in. w przebiegu:

 • grypy,
 • przeziębienia,
 • różyczki i ospy wietrznej,
 • boreliozy,
 • gorączki reumatycznej,
 • choroby Epsteina-Barra,
 • tocznia rumieniowatego układowego.

Stany zapalne w obrębie stawów mogą dotyczyć np. struktur okołostawowych (zapalenie kaletki maziowej, nadkłykcia, powięzi, ścięgna lub jego pochewki).

kolano boli

Infekcje, stany zapalne – od tego bolą stawy

Bóle stawów – leczenie

Zdiagnozowanie źródła dolegliwości to podstawa leczenia, ponieważ kluczowe znaczenie ma działanie na przyczynę, a nie na skutki, objawy. Oczywiście bardzo ważne są środki działające przeciwbólowo, ale zawsze trzeba starać się wyeliminować przyczynę i leczyć kompleksowo. Dlatego na bolące stawy stosuje się odpowiednie środki uśmierzające ból (leki NLPZ, maści, plastry, okłady), ale także rehabilitację, masaże, kąpiele, odpowiednie ćwiczenia albo zaprzestanie aktywności fizycznej na jakiś czas.

Reumatyzm – poważne choroby stawów

W odpowiedzi na pytanie dlaczego stawy bolą wiele osób słusznie wskazuje reumatyzm. Warto tu zaznaczyć, że jest to bardzo ogólne sformułowanie, które obejmuje wiele jednostek chorobowych. Mogą one być związane z procesem starzenia się tkanek (np. osteoporoza) albo nie wynikać z upływu czasu (m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenia metaboliczne). Problem jest poważny, zarówno z uwagi na nieodwracalność zmian reumatycznych, jak i skalę – szacuje się, że w Polsce choruje ok. 5 mln osób, a większość (ok. 70%) stanowią kobiety. Niestety chorobom reumatycznym towarzyszy silny ból., często o charakterze przewlekłym. Może też dochodzić do ograniczenia i upośledzenia sprawności fizycznej. Choroby reumatyczne są nieuleczalne, ale można im zapobiegać oraz łagodzić ból i zaburzenia aparatu ruchowego.

wózek

Reumatyzm może prowadzić do poważnego ograniczenia sprawności ruchowej

Reumatyzm – przyczyny i profilaktyka

Ze względu na szerokie spektrum tego schorzenia trudno jednoznacznie zdefiniować, co leży u jego źródeł. Naukowcy obwiniają m.in.:

 • niekorzystny wpływ czynników środowiska,
 • predyspozycje genetyczne,
 • procesy starzenia w obrębie tkanek,
 • stany zapalne, infekcje (np. niewyleczone, „przechodzone” anginy),
 • brak aktywności fizycznej,
 • wady postawy.

Ze względu na to, że reumatyzm to o wiele poważniejszy problem niż bolące stawy, ogromne znaczenie ma profilaktyka. Wiele mówi się o korygowaniu wad postawy już od dziecka. Na tym etapie warto też wprowadzać zdrowy ruch, dietę bogatą w wapń. Należy także dbać o zdrowie, nie zaniedbywać pozornie zwykłych infekcji przeziębieniowych, grypy czy anginy.

nabiał

Dieta bogata w wapń – ważny element leczenia i profilaktyki

Reumatyzm – objawy

Najogólniej można powiedzieć, że reumatyzm to właśnie ból stawów. Pacjenci potwierdzą jednak, że intensywność tego bólu może być czasami nie do wytrzymania. Uniemożliwia nie tylko pracę, normalne funkcjonowanie, ale także sen i wypoczynek. Przekłada się to na ogólne rozbicie, rozdrażnienie, a nawet stany depresyjne. Szczególnie, że w ciężkich przypadkach dochodzi do trwałych zmian w stawach, które znacznie ograniczają albo uniemożliwiają poruszanie się. Reumatyzm to nie tylko bolące stawy, może także atakować serce, płuca, nerki oraz układ nerwowy. Do najczęściej diagnozowanych chorób reumatycznych należą reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa, reumatyzm tkanek miękkich.

Leczenie chorób reumatycznych

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że choroby reumatyczne są niewyleczalne, ale wczesna i prawidłowa diagnoza pozwala na powstrzymanie ich rozwoju. W przypadku reumatyzmu terapia musi być kompleksowa, obejmująca wiele aspektów choroby. Ważne są zarówno preparaty na bolące stawy (NLPZ, maści, żele, okłady), jak również poważne leki cytostatyczne, które mogą nawet całkowicie zahamować postęp choroby. Istotne znaczenie ma także odpowiednio dopasowana rehabilitacja (np. masaże, ćwiczenia) oraz dieta (bogata w wapń).

leki

W przypadku reumatyzmu niezbędne jest m.in. leczenie farmakologiczne

 

 

 

Zdjęcia: pixabay.com, shutterstock

About The Author

Reply