Frytkownica na gorące powietrze i marzenie o beztłuszczowych frytkach

Pyszne frytki bez tłuszczu przygotujemy w frytkownicy na gorące powietrze.

Co to jest rolowanie? Spraw sobie roller!

Rolowanie to metoda masażu, którą każdy może zastosować we własnym zakresie

Jak „rozważnie” pić alkohol i jak zwalczać kaca

Jak świat światem odpowiedź na odwieczne pytanie jak leczyć kaca, jest praktycznie na wagę złota

Chcesz schudnąć na wiosnę? Uważaj na zaburzenia odżywiania!

Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń należą anoreksja, bulimia oraz ortoreksja.

Jak często TO robisz?

Myć albo nie myć… okna i jak często to robić?

Jak zrobić sushi? To wcale nie jest takie trudne!

Jak się robi sushi? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne.

Karaiby – turystyczny raj!

Wyspy Karaibskie są niekwestionowanym turystycznym hitem na skalę światową

Domowe sposoby na spierzchnięte usta

Spierzchnięte usta to częsty i niestety bolesny problem wielu pań

Awokado – jedz na zdrowie

Awokado zawiera stosunkowo niewiele cukrów prostych, jest natomiast bogate w… tłuszcze.

Bezsenność, kłopoty ze snem – co robić…?

Kłopoty ze snem to dziś dość powszechny problem, możemy mówić nawet o bezsenności.

Chcesz schudnąć na wiosnę? Uważaj na zaburzenia odżywiania!

Mało kto rozpoczyna dietę odchudzającą myśląc o poważnych konsekwencjach, jakie niosą ze sobą zaburzenia odżywiania. Oczywiście nie ma nic złego w gubieniu pozimowych nadmiarów tu i ówdzie. Gorzej, gdy utrata kilogramów, dążenie do wymarzonego (często nierealnego) rozmiaru staje się celem nadrzędnym.

Tak naprawdę na zaburzenia odżywiania nie wpływa zmiana pory roku, zbliżające się lato itp. Jest to o wiele bardziej skomplikowane i poważne zagadnienie, które dotyczy przede wszystkim tzw. zachodniej kultury. Dobrobyt, dostęp do wszelkiego rodzaju produktów, a jednocześnie presja społeczna, kult wiecznej młodości i zawsze szczupłej sylwetki – te czynniki powodują, że zaburzenia odżywiania zbierają coraz większe żniwo.

Czym są zaburzenia odżywiania?

Wszyscy znamy, chociażby ze słyszenia, anoreksję, bulimię czy ortoreksję. Nie do końca jednak wiemy, jakie mogą być ich przyczyny i groźne konsekwencję. Warto wiedzieć, że codzienność osób dotkniętych tym problemem koncentruje się głównie na… jedzeniu. Tak, tak – nawet skrajnie chude anorektyczki myślą wciąż o posiłkach, a konkretnie o tym jak ich unikać, co zjeść, żeby przetrwać dostarczając niebezpiecznie małą ilość kalorii. Jedzenie, które pozwala nam żyć, działać, może dostarczać przyjemnych doznań smakowych, dla osób dotkniętych zaburzeniami stanowi zagrożenie, jest frustrujące. Może także stanowić pocieszenie czy kompensować życiowe niepowodzenia.

anoreksja

Anoreksja – jadłowstręt psychiczny

Zaburzenia odżywiania są problemem na ogromną skalę

Z jednej strony mamy dziś dostęp do ogromnej ilość produktów żywnościowych. Dobrobyt, moda na kultowe restauracje, kulinaria, spotkania z kawiarniach. To wszystko sprzyja konsumpcji. Z drugiej zaś obowiązuje pewien kanon – trzeba być zdrowym, pięknym, szczupłym, odnosić sukcesy. Osoba z nadwagą zdecydowanie nie kojarzy się z człowiekiem sukcesu. Mało tego –  w osiągnięciu wymarzonej sylwetki, najmniejszego rozmiaru widzi się klucz do szeroko rozumianego szczęścia. Począwszy od powodzenia w kontaktach towarzyskich, damsko – męskich po karierę zawodową, realizowanie pasji i marzeń.

Media promują doskonałe ciała – smukłe, wyrzeźbione, niezależnie od wieku. Cóż z tego, że najczęściej są mocno poprawiane przez chirurgów i korygowane przez grafików. Większość odbiorców stawia je sobie za wzór, a drogę do ideału widzi w restrykcyjnych dietach, intensywnych treningach, reżimie żywieniowym.

bulimia

Prowokowania wymiotów, używanie środków przeczyszczających…

Zaburzenia odżywienia

Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń należą anoreksja, bulimia oraz ortoreksja.

Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, polega na celowej utracie wagi. Dotyczy na ogół osób, które mają zaburzony obraz własnego ciała. Celem chorego staje się skrajnie niski limit wagi. Choroba prowadzi do spadku masy ciała, wyniszczenia organizmu, a nawet do śmierci. Przyczyną jest najczęściej głęboki kryzys emocjonalny, nadwrażliwość, ogromne wymagania wobec siebie, perfekcjonizm, któremu nie sposób sprostać. Osoby z anoreksją czują nienawiść wobec swojej fizyczności.

Bulimia to epizody objadania się na przemian z prowokowanymi wymiotami i restrykcyjną dietą. Napady obżarstwa obejmują na ogół potrawy wysokokaloryczne w dużych ilościach. Poczucie winy doprowadza do prowokowania wymiotów lub używania środków przeczyszczających. Bezpośrednim skutkiem są m.in. podrażniona  śluzówka jamy ustnej, uszkodzone szkliwo zębów, zaburzenia rytmu serca i cyklu miesięcznego, bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, mdłości, zawroty głowy. Jest to szczególnie groźne zaburzenie, ponieważ bulimiczki bardzo umiejętnie ukrywają się przed bliskimi, nie są wychudzone, bywają towarzyskie, mimo skrajnie niskiej samooceny oraz zachowań impulsywnych.

zaburzenia

Zaburzenia odżywiania – chorobliwa koncentracja na jedzeniu

Ortoreksja, czyli koncentrowanie się na zdrowej diecie. Okazuje się, że bardzo łatwo można przekroczyć granicę między zdrowym odżywianiem, a zaburzeniem. Eliminowanie kolejnych produktów z diety, unikanie spotkań, wyjść, sytuacji i ludzi, które kolidują z obsesją na punkcie jedzenia – to tylko niektóre z typowych zachowań. Zaburzenie ma wyniszczający wpływ na organizm i społecznie funkcjonowanie.

Zdjęcia: shutterstock, pixabay.com

About The Author

Reply