Profilaktyka i leczenie – sposoby na ból dziąseł

Warto znać sposoby na ból dziąseł, ale przede wszystkim jego przyczyny i metody zapobiegania.

Zamotana w szale

Szal stanowi jeden z istotniejszych elementów stylizacji, dodaje jej szyku lub jest awangardowy, oryginalny, niebanalny.

Witaminy w ciąży i w okresie karmienia piersią

Zbilansowana dieta oraz odpowiednia suplementacja mają zapewnić niezbędne składniki mineralne oraz witaminy w ciąży.

O rety przytyłam… czyli poświąteczny detoks

Poświąteczny detoks można zacząć od ożywczego koktajlu, który stymuluje metabolizm

Zrób to sam, czyli maseczki domowe

Domowe maseczki bazują głównie na tym, czego używamy w kuchni

Za pięć dwunasta, czyli maseczki przed Sylwestrem

Warto zastosować odpowiednie maseczki, dobrze dobrane mogą naprawdę zdziałać cuda

Ból w plecach, problemy z kręgosłupem – kto ich nie zna…?

Statystycznie co drugi Polak narzeka na problemy z kręgosłupem

Jak nie zwariować przed świętami? Jak się nimi cieszyć…

Przypomnij sobie dlaczego lubiłaś święta jako dziecko

Karp – nie tylko od święta

Karp, ryba jadana głównie podczas świąt, nie musi wcale być jedynie wigilijnym daniem

Skuteczny i przyswajalny magnez z witaminą B6

Magne B6 – optymalne połączenie magnezu z witaminą B6.

Cukrzyca u kota – jedna z częstszych chorób endokrynologicznych

Cukrzyca, według obowiązującej definicji WHO, jest chorobą (a właściwie grupą chorób o złożonej etiologii) związaną z niedostatecznym wytwarzaniem i/lub działaniem insuliny oraz stanami hiperglikemii. Cukrzyca pierwotna obejmuje typy 1 oraz 2. U kotów stwierdza się, że jest to jedna z najczęściej występujących chorób endokrynologicznych. Co więcej, liczba zachorowań kociaków na cukrzycę stale wzrasta. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku, odsetek kotów zmagających się z cukrzycą wynosił jeden przypadek na 1500. Lata 90. to już jeden przypadek zachorowania, na 250 kotów. Cukrzyca u kota staje się zatem dużym problemem dotyczącym całej populacji.

Co powoduje cukrzycę u kota?

Zaburzenia funkcjonowania trzustki wpływają na rozwój cukrzycy u kotów. Efektem jest produkcja insuliny, za którą odpowiada trzustka, jednak w niedostatecznej jej ilości. Spożyty posiłek dostarcza składniki pokarmowe, z których organizm pozyskuje glukozę. Pula glukozy krąż wukładzie krwionośnym. To właśnie insulina uwalniania przez trzustkę pozwala glukozie na transport z układu krwionośnego do komórek, w tym wątroby, nerek, mózgu i mięśni. Glukoza jest paliwem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu, ale w nadmiarze może je uszkadzać.

Jeśli trzustka nie produkuje insuliny w odpowiednich ilościach, glukoza nie ma szans na sprawny transport do komórek organizmu. Tym samym dochodzi do coraz wyższego wzrostu poziomu glukozy pozostałej we krwi, do wręcz patologicznego poziomu. Glukoza ostatecznie przedostaje się do moczu, co stanowi jeden z objawów występowania cukrzycy u kota.

Komórki, które nie mogą liczyć na energię prawidłowo pozyskiwaną z glukozy, muszą zostać uchronione przed niedożywieniem. Organizm w takiej sytuacji uruchamia nieprawidłowe procesy pozyskiwania energii, a te dają efekt w postaci powstawania wielu toksycznych produktów, wykazujących niekorzystny wpływ na funkcjonowanie poszczególnych organów, określany jako stan kwasicy.

Objawy cukrzycy u kota – jak rozpoznać występujący problem?

Kot, który może zmagać się z cukrzycą, przede wszystkim będzie wykazywał zwiększone pragnienie. Chory kot oddaje również dużo moczu (czasem poza kuwetą), a tym samym występuje ryzyko odwodnienia organizmu. Łatwo zaobserwować chudnięcie, spadek masy ciała występujący na skutek zmniejszenia masy mięśni. Nie można jednak wykluczyć, że cukrzyca dotknie również kota mającego nadwagę lub nawet otyłego, u którego właściciel nie zauważy od razu wyniszczenia tkanki mięśniowej.

Jak duże znaczenie przy tym schorzeniu i występujących objawach ma dieta, można się przekonać czerpiąc informacje zawarte w artykule Co powoduje cukrzycę u kotów i jakie są jej objawy?

Dieta pozwala uporać się kociakowi z cukrzycą i zapewnić optymalną jakość życia. Nie obejdzie się jednak bez wizyty lekarskiej oraz indywidualnie dobranego leczenia, w tym często konieczności regularnego podawania insuliny w zastrzykach. Cukrzyca to bowiem między innymi inny poziom niedoboru insuliny, dlatego precyzyjne określenie systemu leczenia, w tym dawek insuliny podawanych w iniekcjach, jest kluczowe dla zachowania prawidłowych funkcji organizmu kota.

Źródła:

  • https://www.josera-sklep.pl/wiedza-o-kotach/cukrzyca-u-kota.html
  • http://www.centrumweterynarii.com.pl/files/cukrzyca%20u%20kot%C3%B3w._1316526753.pdf
  • http://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW-2013-06-02.pdf
  • http://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW-2013-07-02.pdf
  • http://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW-2013-06-02.pdf

About The Author

Reply