Garnki Philipiak – smacznie, ekonomicznie i na zdrowie

Wysokiej klasy garnki ze stali chirurgicznej – gotowanie zdrowe, smaczne i ekonomiczne

Będzie się działo, czyli trendy na wiosnę i lato 2020

Za oknami kombinacja listopada i zimy, a przed nami trendy na wiosnę i lato 2020

Dobre tłuszcze, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe

Dobre tłuszcze zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które mają dobroczynny wpływ na nasz organizm.

Kostka brukowa – zalety i układanie

Wśród wielu zalet kostki brukowej na szczególną uwagę zasługują jej trwałość i wytrzymałość oraz walory estetyczne

poczdam

Studia zagranicą? Może uniwersytet i akademik w Poczdamie?

Kwestię zamieszkania na czas studiów rozwiązuje Basecamp – akademik w Poczdamie

Zapach idealny – jak wybrać perfumy?

Warto wiedzieć więcej o zapachach, o tym jak wybrać perfumy, jakie są ich rodzaje

Warto jeździć na łyżwach!

Jazda na łyżwach poprawia nie tylko kondycję czy figurę, ale także wpływa dobroczynnie na samopoczucie

Stłuszczenie wątroby – przyczyny, dieta i leczenie

Stłuszczenie wątroby występuje u ok. 20-25% Polaków, z czego 10-15% zmaga się niealkoholowym stłuszczeniem wątroby

Kurkuma – w kuchni, kosmetyczce i dla zdrowia

Kurkuma – od wieków ceniona za dobroczynny wpływ na zdrowie i urodę

Łysienie androgenowe – specyfika, pielęgnacja

Podstawą pielęgnacji jest odpowiedni szampon do włosów wypadających.

Cukrzyca u kota – jedna z częstszych chorób endokrynologicznych

Cukrzyca, według obowiązującej definicji WHO, jest chorobą (a właściwie grupą chorób o złożonej etiologii) związaną z niedostatecznym wytwarzaniem i/lub działaniem insuliny oraz stanami hiperglikemii. Cukrzyca pierwotna obejmuje typy 1 oraz 2. U kotów stwierdza się, że jest to jedna z najczęściej występujących chorób endokrynologicznych. Co więcej, liczba zachorowań kociaków na cukrzycę stale wzrasta. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku, odsetek kotów zmagających się z cukrzycą wynosił jeden przypadek na 1500. Lata 90. to już jeden przypadek zachorowania, na 250 kotów. Cukrzyca u kota staje się zatem dużym problemem dotyczącym całej populacji.

Co powoduje cukrzycę u kota?

Zaburzenia funkcjonowania trzustki wpływają na rozwój cukrzycy u kotów. Efektem jest produkcja insuliny, za którą odpowiada trzustka, jednak w niedostatecznej jej ilości. Spożyty posiłek dostarcza składniki pokarmowe, z których organizm pozyskuje glukozę. Pula glukozy krąż wukładzie krwionośnym. To właśnie insulina uwalniania przez trzustkę pozwala glukozie na transport z układu krwionośnego do komórek, w tym wątroby, nerek, mózgu i mięśni. Glukoza jest paliwem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu, ale w nadmiarze może je uszkadzać.

Jeśli trzustka nie produkuje insuliny w odpowiednich ilościach, glukoza nie ma szans na sprawny transport do komórek organizmu. Tym samym dochodzi do coraz wyższego wzrostu poziomu glukozy pozostałej we krwi, do wręcz patologicznego poziomu. Glukoza ostatecznie przedostaje się do moczu, co stanowi jeden z objawów występowania cukrzycy u kota.

Komórki, które nie mogą liczyć na energię prawidłowo pozyskiwaną z glukozy, muszą zostać uchronione przed niedożywieniem. Organizm w takiej sytuacji uruchamia nieprawidłowe procesy pozyskiwania energii, a te dają efekt w postaci powstawania wielu toksycznych produktów, wykazujących niekorzystny wpływ na funkcjonowanie poszczególnych organów, określany jako stan kwasicy.

Objawy cukrzycy u kota – jak rozpoznać występujący problem?

Kot, który może zmagać się z cukrzycą, przede wszystkim będzie wykazywał zwiększone pragnienie. Chory kot oddaje również dużo moczu (czasem poza kuwetą), a tym samym występuje ryzyko odwodnienia organizmu. Łatwo zaobserwować chudnięcie, spadek masy ciała występujący na skutek zmniejszenia masy mięśni. Nie można jednak wykluczyć, że cukrzyca dotknie również kota mającego nadwagę lub nawet otyłego, u którego właściciel nie zauważy od razu wyniszczenia tkanki mięśniowej.

Jak duże znaczenie przy tym schorzeniu i występujących objawach ma dieta, można się przekonać czerpiąc informacje zawarte w artykule Co powoduje cukrzycę u kotów i jakie są jej objawy?

Dieta pozwala uporać się kociakowi z cukrzycą i zapewnić optymalną jakość życia. Nie obejdzie się jednak bez wizyty lekarskiej oraz indywidualnie dobranego leczenia, w tym często konieczności regularnego podawania insuliny w zastrzykach. Cukrzyca to bowiem między innymi inny poziom niedoboru insuliny, dlatego precyzyjne określenie systemu leczenia, w tym dawek insuliny podawanych w iniekcjach, jest kluczowe dla zachowania prawidłowych funkcji organizmu kota.

Źródła:

  • https://www.josera-sklep.pl/wiedza-o-kotach/cukrzyca-u-kota.html
  • http://www.centrumweterynarii.com.pl/files/cukrzyca%20u%20kot%C3%B3w._1316526753.pdf
  • http://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW-2013-06-02.pdf
  • http://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW-2013-07-02.pdf
  • http://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW-2013-06-02.pdf

About The Author

Reply