Pyszne pasztety – na śniadanie i od święta

Parafrazując słowa poety możemy z dumą powiedzieć, że Polacy nie gęsi i swoje pasztety mają

Przygotuj włosy do zimy

Sezon jesienno – zimowy bywa największym wyzwaniem dla włosów

Fosfolipidy – dlaczego są tak ważne dla wątroby

Pojęcia takie jak hepatocyty, fosfolipidy czy też funkcje wątroby, powinny być nam znane.

Jesień w parku – dla zdrowia i dla zabawy

Jesienny park zamiast telewizora i komputera!

Chroń skórę, sięgnij po Iwostin Solecrin

Wielbiciele opalania powinni wiedzieć, że słońce to nie samo dobro, może negatywnie wpływać na skórę i zagrażać zdrowiu

Ekologiczna żywność – postaw na zdrowie

Jakie wymagania musi spełniać zdrowe jedzenie, aby można było uznać je za wartościową żywność ekologiczną

Zdrowie pupila – pełnowartościowe karmy dla psów

Odpowiednio dobrane pełnowartościowe karmy dla psów zapewnią im zdrowie, kondycję, odporność, energię, oczywiście będą im także smakować.

Odparzenia pieluszkowe – jak im zapobiec i jak je leczyć

Skóra niemowląt jest delikatna, a odparzenia pieluszkowe spędzają sen z powiek najbardziej troskliwym mamom

Kondycja, wymarzona sylwetka i… skakanka

Skakanka to nie tylko spalanie kalorii, skacząc systematycznie pracujemy nad całym ciałem

Trendy jesienne – dla każdego coś… nowego

Trendy na sezon jesienny są wyjątkowo interesujące, charakterne i różnorodne

Downshifting – zwolnij bieg, żyj lepiej

Całkiem niedawno trafiłam na ciekawy artykuł dotyczący zjawiska o nazwie downshifting. Przeczytałam i… okazuje się, że spokojnie mogę zaliczyć co najmniej się do pionierów tego nurtu. Co prawda nie mając świadomości, że postępuje zgodnie z jego zasadami…

biznesmen z gazetą relaks

Downshifting – czasem to radykalna zmiana

O co chodzi w nurcie downshifting?
Otóż sformułowanie, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza redukcję biegów w samochodzie, dotyczy zwolnienia tempa życia, początkowo głównie zawodowego. A zatem ten poniekąd mądry sposób na życie polega na tym, że ogranicza się aktywność zawodową, a nawet rezygnuje z dotychczasowej, dobrze płatnej pracy. W to miejsce podejmuje się pracę, która będzie dawać zadowolenie i satysfakcję. Na ogół wiąże się to z mniejszym prestiżem i niższymi zarobkami. Można powiedzieć, że jest to rodzaj ucieczki z tzw. wyścigu szczurów. Początkowo była to postawa kojarzona przede wszystkim z życiem zawodowym, ale jak łatwo się domyślić szybko przeniosła się na wiele innych obszarów. Obecnie downshifting to już  zmiana podejścia do życia, korekta, która dotyczy np. podejścia do edukacji, spędzania wolnego czasu, wydawania pieniędzy, przyjaźni, związków itp. Oznacza to, że wymagania wobec siebie, ludzi, pęd do sukcesu i konsumpcji powinny znacznie zwolnić, zyskiwać na jakości, a nie na ilości. Oczywiście nie jest to żadna nowość, już od kilku lat obserwuje się wzrost zainteresowania takim stylem życia. M.in. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, USA czy Australii. Guru downshiftingu to Leo Babauta, pochodzi ze Stanów i jest autorem elementarza, biblii dla wyznawców neominimalizmu („Przez minimalizm do szczęścia. Praktyczny przewodnik po życiu zgodnie z filozofią minimalizmu”).

z laptopem na basenie

Co robić, kiedy nie potrafimy nawet odpoczywać?

Downshifting – tak czy nie?
Nie da się ukryć, że downshifting jest teorią słuszną, ale dla wielu osób pozostaje jedynie… teorią. Nie brakuje sceptyków, którzy uważają taki nurt za kolejny „luksus” dla tych, którzy mają na swoim koncie tzw. sukces materialny. Zdecydowanie łatwiej im wówczas zwolnić tempo, mają bezpieczne rezerwy, większy wachlarz możliwości. Mogą np. zrezygnować z kariery korporacyjnej na rzecz własnej firmy. Spłacając kredyty, na średnio opłacanej posadzie, z dwójką dzieci, trochę trudniej jest „rzucić wszystko” i odpłynąć na Mazury.
Mimo takich problemów coraz więcej osób ma świadomość, że konsumpcja rządzi dużą częścią naszego życia, które upływa pod presją chęci posiadania, zrobienia kariery, pogoni za sukcesem. Dobra materialne i prestiż stały się nadrzędną wartością w naszej codzienności. Konsekwencją jest stres i syndrom wiecznego braku i niedosytu. A zatem rozsądny downshifting staje się niejako ratunkiem i słuszną drogą do zadbania o siebie, rodzinę i przyjaciół.

kobieta z laptopem i telefonem

Pogoń za sukcesem, praca, praca…

Moje doświadczenia z taką postawą mają już kilka lat na koncie. Nie znając pojęcia downshifting postępowałam jak wzorcowa przedstawicielka nurtu. Rezygnacja z kariery w wielkiej firmie, ryzykowna decyzja i… dziś mogę powiedzieć, że w tym szaleństwie jest metoda! 🙂

Zdjęcia: shutterstock

About The Author

Reply