SuperOwoc! Czereśnie – słodko i zdrowo

Rozkoszując się smakiem czereśni warto wiedzieć, że mają one kompleksowy i dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

Wrzody żołądka – objawy, przyczyny, charakterystyka

Choroba wrzodowa żołądka i jej objawy dotyczą statystycznie od 5 do 10% populacji

Kleszcz łąkowy, psi, pospolity… wszystkie groźne!

Jak atakuje kleszcz, jakie są rodzaje (np. kleszcz psi, kleszcz łąkowy czy… obrzeżek gołębień).

Dlaczego warto przesiąść się na rower

Oszczędność, czasu, poznawanie okolicy, proekologiczna postawa i coś dla ciała i dla ducha – warto wsiąść na rower

Dlaczego warto jeść lody

Nie do końca wiemy czy lody są zdrowe czy nie, tuczą czy można jeść je w czasie diety

Latem pokaż zadbane, gładkie nogi

Nogi nie muszą być do samej szyi i idealnie zgrabne, ale na pewno powinny być zadbane i gładkie

Sezon na… alergiczny nieżyt nosa

Dla wielu osób bujnie rozkwitająca zieleń oznacza uciążliwe, przykre objawy, takie jak alergiczny nieżyt nosa

Jak dbać o włosy – letnie wyzwania

Co zrobić, żeby po udanych wakacjach nie wyglądać jak strach na wróble, jak dbać o włosy?

Cytrynowo i zdrowo, czyli dobry tran dla dzieci

Warto wiedzieć jaki tran wybrać, aby zaspokoić zapotrzebowanie młodego organizmu.

Skuteczne, nowoczesne i ergonomiczne myjki ciśnieniowe

Myjki ciśnieniowe Husqvarna są łatwe w obsłudze, a jednocześnie bardzo skuteczne

Downshifting – zwolnij bieg, żyj lepiej

Całkiem niedawno trafiłam na ciekawy artykuł dotyczący zjawiska o nazwie downshifting. Przeczytałam i… okazuje się, że spokojnie mogę zaliczyć co najmniej się do pionierów tego nurtu. Co prawda nie mając świadomości, że postępuje zgodnie z jego zasadami…

biznesmen z gazetą relaks

Downshifting – czasem to radykalna zmiana

O co chodzi w nurcie downshifting?
Otóż sformułowanie, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza redukcję biegów w samochodzie, dotyczy zwolnienia tempa życia, początkowo głównie zawodowego. A zatem ten poniekąd mądry sposób na życie polega na tym, że ogranicza się aktywność zawodową, a nawet rezygnuje z dotychczasowej, dobrze płatnej pracy. W to miejsce podejmuje się pracę, która będzie dawać zadowolenie i satysfakcję. Na ogół wiąże się to z mniejszym prestiżem i niższymi zarobkami. Można powiedzieć, że jest to rodzaj ucieczki z tzw. wyścigu szczurów. Początkowo była to postawa kojarzona przede wszystkim z życiem zawodowym, ale jak łatwo się domyślić szybko przeniosła się na wiele innych obszarów. Obecnie downshifting to już  zmiana podejścia do życia, korekta, która dotyczy np. podejścia do edukacji, spędzania wolnego czasu, wydawania pieniędzy, przyjaźni, związków itp. Oznacza to, że wymagania wobec siebie, ludzi, pęd do sukcesu i konsumpcji powinny znacznie zwolnić, zyskiwać na jakości, a nie na ilości. Oczywiście nie jest to żadna nowość, już od kilku lat obserwuje się wzrost zainteresowania takim stylem życia. M.in. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, USA czy Australii. Guru downshiftingu to Leo Babauta, pochodzi ze Stanów i jest autorem elementarza, biblii dla wyznawców neominimalizmu („Przez minimalizm do szczęścia. Praktyczny przewodnik po życiu zgodnie z filozofią minimalizmu”).

z laptopem na basenie

Co robić, kiedy nie potrafimy nawet odpoczywać?

Downshifting – tak czy nie?
Nie da się ukryć, że downshifting jest teorią słuszną, ale dla wielu osób pozostaje jedynie… teorią. Nie brakuje sceptyków, którzy uważają taki nurt za kolejny „luksus” dla tych, którzy mają na swoim koncie tzw. sukces materialny. Zdecydowanie łatwiej im wówczas zwolnić tempo, mają bezpieczne rezerwy, większy wachlarz możliwości. Mogą np. zrezygnować z kariery korporacyjnej na rzecz własnej firmy. Spłacając kredyty, na średnio opłacanej posadzie, z dwójką dzieci, trochę trudniej jest „rzucić wszystko” i odpłynąć na Mazury.
Mimo takich problemów coraz więcej osób ma świadomość, że konsumpcja rządzi dużą częścią naszego życia, które upływa pod presją chęci posiadania, zrobienia kariery, pogoni za sukcesem. Dobra materialne i prestiż stały się nadrzędną wartością w naszej codzienności. Konsekwencją jest stres i syndrom wiecznego braku i niedosytu. A zatem rozsądny downshifting staje się niejako ratunkiem i słuszną drogą do zadbania o siebie, rodzinę i przyjaciół.

kobieta z laptopem i telefonem

Pogoń za sukcesem, praca, praca…

Moje doświadczenia z taką postawą mają już kilka lat na koncie. Nie znając pojęcia downshifting postępowałam jak wzorcowa przedstawicielka nurtu. Rezygnacja z kariery w wielkiej firmie, ryzykowna decyzja i… dziś mogę powiedzieć, że w tym szaleństwie jest metoda! 🙂

Zdjęcia: shutterstock

About The Author

Reply