Żywienie niemowląt – jak przygotować mleko modyfikowane

Wybór odpowiedniej mieszanki i wiedza o tym, jak przygotować mleko modyfikowane, są bardzo ważne dla każdej młodej mamy

Grecja – doskonały pomysł na udany urlop

Greca to wymarzony i zawsze modny kierunek wyjazdów urlopowych i wycieczek krajoznawczych

Wiosenne przeziębienie u dzieci

Przeziębienie u dzieci nie jest stanem wyjątkowym, w okresie budowania odporności dzieci chorują nawet kilkanaście razy w ciągu roku

Motywy roślinne, ekologia i egzotyka we wnętrzach

Bardzo modne motywy roślinne mogą stanowić główny motyw, ale także efektowne dodatki, dekoracje, akcesoria.

zdobienie paznokci

Stemplowanie paznokci – jak zacząć?

Stemplowanie paznokci to jedna z najpopularniejszych obecnie metod ich zdobienia. Pozwala ona dość szybko i łatwo zamienić zwykły manicure w mało dzieło sztuki. I to bez czasochłonnego i wymagającego ręcznego malowania wzorów. Teraz wystarczy odbicie wzorów z płytek oraz przeniesienie ich na paznokci. I gotowe!

Jak zacząć biegać – oto jest pytanie…

Kluczowe znaczenie ma odpowiedź na pytanie – jak zacząć biegać tak, aby stało się to pasją, przyzwyczajeniem, czymś ważnym, a nawet niezbędnym.

Niebanalne buty na wiosnę

Wyobraźni projektantom nie brakuje i zapewniają nam prawdziwy diabelski młyn z butami

lampa do paznokci

Lampa LED do paznokci – jak dobrze wybrać?

Manicure żelowy i hybrydowy cieszy się dziś ogromną popularnością. I nie ma się co dziwić, jego wykonanie nie jest wcale skomplikowane, a pozwala na uzyskanie trwałego efektu, dzięki czemu paznokcie są bardzo zadbane i atrakcyjne.

Co na kaszel dla małego dziecka

Co na kaszel u najmłodszych pacjentów? Jak ulżyć i nie zakłócać mechanizmu samooczyszczania dróg oddechowych

Dlaczego smakuje nam kurczak w sosie kurkowym?

Często sięgam po przepisy na dania z drobiu, np. takie jak kurczak w sosie kurkowym.

Downshifting – zwolnij bieg, żyj lepiej

Całkiem niedawno trafiłam na ciekawy artykuł dotyczący zjawiska o nazwie downshifting. Przeczytałam i… okazuje się, że spokojnie mogę zaliczyć co najmniej się do pionierów tego nurtu. Co prawda nie mając świadomości, że postępuje zgodnie z jego zasadami…

biznesmen z gazetą relaks

Downshifting – czasem to radykalna zmiana

O co chodzi w nurcie downshifting?
Otóż sformułowanie, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza redukcję biegów w samochodzie, dotyczy zwolnienia tempa życia, początkowo głównie zawodowego. A zatem ten poniekąd mądry sposób na życie polega na tym, że ogranicza się aktywność zawodową, a nawet rezygnuje z dotychczasowej, dobrze płatnej pracy. W to miejsce podejmuje się pracę, która będzie dawać zadowolenie i satysfakcję. Na ogół wiąże się to z mniejszym prestiżem i niższymi zarobkami. Można powiedzieć, że jest to rodzaj ucieczki z tzw. wyścigu szczurów. Początkowo była to postawa kojarzona przede wszystkim z życiem zawodowym, ale jak łatwo się domyślić szybko przeniosła się na wiele innych obszarów. Obecnie downshifting to już  zmiana podejścia do życia, korekta, która dotyczy np. podejścia do edukacji, spędzania wolnego czasu, wydawania pieniędzy, przyjaźni, związków itp. Oznacza to, że wymagania wobec siebie, ludzi, pęd do sukcesu i konsumpcji powinny znacznie zwolnić, zyskiwać na jakości, a nie na ilości. Oczywiście nie jest to żadna nowość, już od kilku lat obserwuje się wzrost zainteresowania takim stylem życia. M.in. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, USA czy Australii. Guru downshiftingu to Leo Babauta, pochodzi ze Stanów i jest autorem elementarza, biblii dla wyznawców neominimalizmu („Przez minimalizm do szczęścia. Praktyczny przewodnik po życiu zgodnie z filozofią minimalizmu”).

z laptopem na basenie

Co robić, kiedy nie potrafimy nawet odpoczywać?

Downshifting – tak czy nie?
Nie da się ukryć, że downshifting jest teorią słuszną, ale dla wielu osób pozostaje jedynie… teorią. Nie brakuje sceptyków, którzy uważają taki nurt za kolejny „luksus” dla tych, którzy mają na swoim koncie tzw. sukces materialny. Zdecydowanie łatwiej im wówczas zwolnić tempo, mają bezpieczne rezerwy, większy wachlarz możliwości. Mogą np. zrezygnować z kariery korporacyjnej na rzecz własnej firmy. Spłacając kredyty, na średnio opłacanej posadzie, z dwójką dzieci, trochę trudniej jest „rzucić wszystko” i odpłynąć na Mazury.
Mimo takich problemów coraz więcej osób ma świadomość, że konsumpcja rządzi dużą częścią naszego życia, które upływa pod presją chęci posiadania, zrobienia kariery, pogoni za sukcesem. Dobra materialne i prestiż stały się nadrzędną wartością w naszej codzienności. Konsekwencją jest stres i syndrom wiecznego braku i niedosytu. A zatem rozsądny downshifting staje się niejako ratunkiem i słuszną drogą do zadbania o siebie, rodzinę i przyjaciół.

kobieta z laptopem i telefonem

Pogoń za sukcesem, praca, praca…

Moje doświadczenia z taką postawą mają już kilka lat na koncie. Nie znając pojęcia downshifting postępowałam jak wzorcowa przedstawicielka nurtu. Rezygnacja z kariery w wielkiej firmie, ryzykowna decyzja i… dziś mogę powiedzieć, że w tym szaleństwie jest metoda! 🙂

Zdjęcia: shutterstock

About The Author

Reply