Witaminy w ciąży i w okresie karmienia piersią

Zbilansowana dieta oraz odpowiednia suplementacja mają zapewnić niezbędne składniki mineralne oraz witaminy w ciąży.

O rety przytyłam… czyli poświąteczny detoks

Poświąteczny detoks można zacząć od ożywczego koktajlu, który stymuluje metabolizm

Zrób to sam, czyli maseczki domowe

Domowe maseczki bazują głównie na tym, czego używamy w kuchni

Za pięć dwunasta, czyli maseczki przed Sylwestrem

Warto zastosować odpowiednie maseczki, dobrze dobrane mogą naprawdę zdziałać cuda

Ból w plecach, problemy z kręgosłupem – kto ich nie zna…?

Statystycznie co drugi Polak narzeka na problemy z kręgosłupem

Jak nie zwariować przed świętami? Jak się nimi cieszyć…

Przypomnij sobie dlaczego lubiłaś święta jako dziecko

Karp – nie tylko od święta

Karp, ryba jadana głównie podczas świąt, nie musi wcale być jedynie wigilijnym daniem

Skuteczny i przyswajalny magnez z witaminą B6

Magne B6 – optymalne połączenie magnezu z witaminą B6.

Cukrzyca u kota – jedna z częstszych chorób endokrynologicznych

Cukrzyca, według obowiązującej definicji WHO, jest chorobą (a właściwie grupą chorób o złożonej etiologii) związaną z niedostatecznym wytwarzaniem i/lub działaniem insuliny oraz stanami hiperglikemii. Cukrzyca pierwotna obejmuje typy 1 oraz 2. U kotów stwierdza się, że jest to jedna z najczęściej występujących chorób endokrynologicznych. Co więcej, liczba zachorowań kociaków na cukrzycę stale wzrasta. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku, odsetek kotów zmagających się z cukrzycą wynosił jeden przypadek na 1500. Lata 90. to już jeden przypadek zachorowania, na 250 kotów. Cukrzyca u kota staje się zatem dużym problemem dotyczącym całej populacji. Co powoduje cukrzycę u kota? Zaburzenia funkcjonowania trzustki

Domowe sposoby i skuteczny syrop na kaszel dla dzieci

Skuteczne sposoby oraz dobry syrop na kaszel dla dzieci to swoisty niezbędnik każdego rodzica

Fajne zabawy – czym zająć dziecko w domu

Deszcz, śnieg, brzydka pogoda, czasem przeziębienie albo inne okoliczności „uziemiające” dzieci w domu, to spore wyzwanie dla… wszystkich. Wiedzą o tym mamy zakatarzonych, pokasłujących maluchów, rodzina w czasie spotkań świątecznych i kiedy aura nie sprzyja spacerom. Dlatego odpowiedzi na pytanie czym zająć dziecko w domu, są na wagę złota. Ciekawe, bezpieczne, mądre i fajne zabawy zdecydowanie będą jak znalazł zarówno w trakcie przedświątecznych przygotowań, jak i podczas wigilijnej wieczerzy.

W domu może być nudno…

Jakie słowo najczęściej mówią dzieciaki, kiedy muszą siedzieć w domu (nie przy komputerze)? NUUUDY! Szczególnie, jeśli mądrzy rodzice ograniczają czas spędzany przed telewizorem czy monitorem komputera. Lato, wiosna, złota jesień to zdecydowanie łatwiejsza sytuacja – dzieci spędzają dzień na świeżym powietrzu i tak naprawdę organizują sobie czas w gronie rówieśników. Zimą wcześniej robi się ciemno, a tegoroczna aura zdecydowanie zniechęca do przebywania na zewnątrz. A zatem jak zająć dziecko w domu, aby nie słyszeć narzekania na NUUUDY i nie wychować małego maniaka komputerów?

zima

Nie rezygnujemy z zimowych spacerów

Przed zabawą w domu – zimowy spacer…

Zanim jednak o ciekawych zabawach w domu, pamiętajmy – zima czy chłód za oknem nie oznaczają wcale, że należy zamknąć się w mieszkaniu. Dopóki tylko pogoda pozwoli, wychodzimy na spacery, nawet kiedy temperatura jest na minusie. Gruba kurtka, ciepła czapa, szalik oraz rękawiczki i już można wybrać się na spacer. Co prawda nie zapowiada się na białe święta, ale „przeciwwskazaniem” do spaceru może być tak naprawdę silny wiatr, plucha i ulewa. Wracając jednak do głównego tematu, czyli jak zająć dziecko w domu, rozrywki w czterech ścianach można podzielić na te, które wymagają aktywności fizycznej i na bardziej… intelektualne, które świetnie sprawdzają się, kiedy dziecko choruje i nudzi się po stokroć, uwięzione nie tylko w domu, ale dodatkowo w łóżku.

Dla małych odkrywców…

Dzieci uwielbiają przygody, ruch, dobrą zabawę i śmiech. Warto wiedzieć, że zabawy w domu wcale nie muszą oznaczać siedzenia nad puzzlami czy gry w karty (choć to świetna rozrywka na zimowe wieczory).

Dla małych wielbicieli aktywnej rozrywki świetnym pomysłem może być domowy tor przeszkód. Wystarczy kilka arkuszy brystolu czy kartonu, na których rysujemy tor (strzałki), które mają oczywiście prowadzić do celu. Może być to ukryty skarb, słodkie co nieco albo… zagadka, po rozwiązaniu której mały odkrywca otrzymuj nagrodę. Na drodze ustawiamy przeszkody, które trzeba obejść, przeskoczyć albo przejść pod nimi. Można również na trasie do celu dodać zadania, zagadki itp.

Camping, kiedy za oknami deszcz lub śnieg? Czemu nie! Wystarczy skonstruować domowy namiot, zorganizować niezbędny ekwipunek – coś do jedzenia, ulubione gry. Zabawa z dziećmi w domowy camping może przeciągnąć się na noc. Wyposażamy namiot w materac, poduszkę oraz śpiwór i już mamy gotowe całodobowe domowe obozowisko.

camping

Domowy camping to jest to!

Coś na wesoło

Zabawy z dziećmi powinny być radosne, wesołe…

Klasykiem gatunku jest ponadczasowy głuchy telefon, który wymaga większej ilości graczy, ale przecież chętnie pobawią się także dorośli. Zwłaszcza, że większość rodziców, a nawet dziadkowie, pamiętają tę grę z czasów przedszkolnych i szkolnych. Uczestnicy gry siadają obok w rządku. Pierwsze dziecko mówi sąsiadowi na ucho słowo albo zdanie, które jest po kolei, po cichutku powtarzane przez kolejnych graczy ich sąsiadom. Ostatnia osoba mówi głośno, co usłyszała. Jeśli zgadza się to z początkowym sformułowaniem, ostatni gracz przechodzi na początek i zabawa zaczyna się od nowa.  Z reguły ostatnia osoba mówi całkiem inne zdanie czy słowo, co wzbudza salwy śmiechu.

Dużo radości jest też przy zabawie w lustro. Dwie osoby stają naprzeciwko siebie, jedna z nich jest lustrzanym odbiciem. Oznacza to, że musi dokładnie powtarzać ruchy, gesty i miny. Ta zabawa może zarówno wyciszać, jak i zapewnić sporą dawkę ruchu, zależy to od ruchów i zachowań „zadanych” lustrzanemu odbiciu.

Duże możliwości daje też zabawa nazywana Ręka – Noga, która zaczyna się od obrysowania postaci dziecka na dużym arkuszu papieru. W zależności od wieku zabawa z dzieckiem może polegać na pokazywaniu i nazywaniu części ciała albo domalowaniu ozdób, ubrań, śmiesznych elementów na obrysie postaci.

dzieci

Im więcej dzieci, tym lepsza zabawa 🙂

Zabawy dla małego pacjenta

Zima to również czas infekcji, przeziębień, które czasem zatrzymują aktywną pociechę w łóżku albo nieco ją osłabiają. Warto znać zatem fajne zabawy w domu, które nie wymagają ruchu i można uczestniczyć w nich spod kołdry.

Zgadywanki, czyli zabawa w odgadywanie przedmiotów znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Jedna osoba myśli o danym „rekwizycie”, a druga musi zgadnąć, zadając pytania, na które odpowiada się tylko TAK lub NIE.

Tworzymy opowieść, czyli zapamiętywanie. Pierwszy uczestnik zaczyna opowiadać historię, mówi jedno zdanie. Kolejna osoba dodaje coś od siebie, powtarzając oczywiście początek i tak po kolei, przy czym im dłużej się gra tym więcej jest do zapamiętania i powtórzenia.

Zgadnij co to – w woreczku albo pod kocem ukrywamy różne. Uczestnik zabawy w ciemno wybiera jeden przedmiot, nie podgląda i zgaduje co to jest tylko dotykając go.

Zabawy w domu – liczy się pomysłowość

Oczywiście to zaledwie kilka propozycji, które warto wykorzystać, mogą też inspirować do tworzenia własnych gier i zabaw z dziećmi. Dorośli mogą przypomnieć sobie ulubione rozrywki z dzieciństwa, takie jak Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy czy Ciepło – zimno. Z reguły okazuje się, że dobrze zorganizowany czas i fajny pomysł na to, czym zająć dziecko w domu, skutecznie odciągają milusińskich sprzed telewizorów i komputerów  Przestają również narzekać na NUUUDĘ.

Zdjęcia: pixabay.com, shutterstock

 

 

 

About The Author

Reply