kozłowka

Zwiedzanie, relaks, piękne krajobrazy – turysto odwiedź lubelskie!

Wele ciekawego czeka na nas na wchodzie kraju, np. w mniej obleganym regionie województwa lubelskiego.

Grillowanie nie tylko na działce – grille elektryczne

TEFAL – grille elektryczne tego producenta są proste w obsłudze, ale można na nich przyrządzić naprawdę wyjątkowe dania.

Dieta i suplementacja – minerały i witaminy w ciąży

Zapotrzebowanie na minerały, składniki odżywcze oraz witaminy w ciąży jest wyższe.

odzież do jogi

Odzież do jogi unikalny look i design

Na pierwszy rzut oka zajęcia jogi mogą wydawać się proste, statyczne. Wystarczy jednak spróbować, aby przekonać się, że: po pierwsze joga to wymagająca forma aktywności, po drugie… pozytywnie wciąga i uzależnia. Jest to jednak nałóg wyjątkowo dobroczynny dla ciała i ducha, a także okazja do skompletowania bardzo interesującej garderoby. Ubrania do jogi charakteryzują się bowiem świetną jakością i naprawdę efektownym wzornictwem. Komfortowe ubrania do jogi Strój do jogi musi spełniać pewne wymagania, aby był praktyczny, funkcjonalny, nie ograniczał swobody ruchów, a tym samym nie zakłócał specyficznej filozofii tego treningu. Joga  to nie tylko sekwencje ruchów, ćwiczeń, ale także „coś dla

Pedicure – zadbane stopy i letnie trendy

Jak zadbać o efektowny pedicure, co w tym sezonie będziemy malować na paznokciach.

Bóle miesiączkowe – przyczyny, przebieg, leczenie

Nawet najbardziej skuteczne leki i wiedza o tym jak złagodzić bóle miesiączkowe, nie zastąpią konsultacji i badań

Bieg, nordic walking czy spacer dla zdrowia?

Popularne formy aktywności są dostępne praktycznie dla wszystkich – spacer, bieganie i nordic walking.

Zielono mi… na zdrowie

Niepozorna zielenina to prawdziwa skarbnica witamin, minerałów i bogactwo wartości odżywczych

Kosmetyki dla mężczyzn – udane zakupy, skuteczna pielęgnacja

Kosmetyki dla mężczyzn zajmują mniej miejsca w drogeriach, ale jest to naprawdę szeroki i różnorodny asortyment

Z kuchni do drogerii – dobroczynne zioła w kosmetyce

Rośliny mają dobroczynny wpływ na skórę, dlatego znajdują szerokie zastosowanie również w kosmetyce.

Ne lekceważ objawów – ból z lewej strony brzucha

Na bóle brzucha uskarża się wiele osób, jest to jeden z najczęściej zgłaszanych problemów w kontakcie z lekarzem rodzinnym. Jest to również nie lada wyzwanie, ponieważ dolegliwość ta może mieć bardzo różne podłoże – od przyczyn związanych stricte z jamą brzuszną, po problemy natury psychicznej, emocjonalnej. Bardzo ważne jest dokładne opisanie charakteru i nasilenia bólu oraz jego lokalizacji. Kłucie w nadbrzuszu czy ból z lewej strony brzucha mogą świadczyć o zupełnie innym problemie zdrowotnym.

Specyfika i lokalizacja bólu, a rozpoznanie lekarskie

Dokładne opisanie i rozpoznanie rodzaju bólu jest bardzo istotne z punktu widzenia diagnostyki. Czasem ból jest efektem błędów dietetycznych, złych nawyków żywieniowych. Może jednak sygnalizować także poważne schorzenia, w tym również takie, które zagrażają życiu pacjenta. Przyjrzyjmy się zatem dokładnie przyczynom bólu brzucha z lewej strony, który może, choć nie musi, oznaczać naprawdę poważne problemy ze zdrowiem.

Uwaga na trzustkę!

Nagły, intensywny ból w lewym podżebrzu (górna, lewa część brzucha) może oznaczać ostre zapalenie trzustki. Pacjenci często opisują go jako ból opasujący, promieniujący do pleców, uporczywy, długotrwały i bardzo silny. Nieco mniej odczuwany, kiedy chory siedzi i pochyla się do przodu. Często towarzyszą mu nudności, wymioty, gorączka. Pamiętajmy – ostre zapalenie trzustki jest stanem zagrażającym życiu i wymaga natychmiastowej hospitalizacji Ból z lewej strony brzucha, w podżebrzu, który ma charakter przewlekły i pojawia się po jedzeniu może sygnalizować przewlekłe zapalenie trzustki, związane m.in. z ostrymi stanami zapalnymi i nieodwracalnym uszkodzeniem tego narządu.

trzustka

Ból z lewej strony brzucha może oznaczać stan zapalny trzustki

Kiedy boli lewy dolny kwadrant brzucha

Ból po lewej stronie brzucha na dole bardzo często jest związany z chorobami jelita cienkiego i grubego. Może to być m.in. ostre zapalenie uchyłków, zapalenie jelit, zespół jelita nadwrażliwego. Wywołują go również choroby układu moczowego (kolka nerkowa, zapalenie nerek). U kobiet może być wywołany przez zapalenie przydatków, torbiel lub skręt jajnika oraz ciążę pozamaciczną. Silne kłucie z lewej strony może też sygnalizować przepuklinę pachwinową – ból czujemy praktycznie cały czas, ale nasila się podczas każdego wysiłku (nawet niewielkiego, jak chociażby kaszlnięcie).

brzuch

Nie bagatelizuj przyczyn bólu z lewej strony brzucha

Co jeszcze może oznaczać ból po lewej stronie brzucha?

  • Problemy ze śledzioną manifestują się bardzo często bólem w lewym podżebrzu, najczęściej jest on spowodowany powiększeniem śledziony i uciskiem na inne narządy.
  • Pulsujący ból promieniujący do krzyża i krocza to poważny objaw, który może być związany z tętniakiem aorty brzusznej. Ten rodzaj bólu wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza, nawet na SOR, ponieważ ewentualne pęknięcie tętniaka może doprowadzić do wstrząsu krwotocznego i stanowi zagrożenie życia pacjenta
  • Ból w lewej, górnej części brzucha, któremu towarzyszy uczucie pełności, to bardzo często jeden z symptomów choroby wrzodowej żołądka.
u lekarza

Najważniejsza jest diagnoza lekarska

Najważniejsza jest diagnoza lekarska

Pamiętajmy również o tym, że przewlekłe bóle organiczne mogą niestety oznaczać choroby nowotworowe w jamie brzusznej, dlatego tak ważne, jest, aby ich nie bagatelizować, reagować szybko, konsultować z lekarzem. Doraźnie, aby ulżyć w bólu, stosuje się lek rozkurczowy, np. NO-SPA MAX z podwójną dawką substancji aktywnej. Zalecana z uwagi na łagodzenie dolegliwości bólowych w przebiegu kamicy nerkowej i moczowodowej, kamicy dróg żółciowych, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapalenia jelit i trzustki, zespołu nadwrażliwego jelita grubego, wzdęcia jelit oraz bolesnych miesiączek.

Zdjęcia: shutterstock, no-spa.pl

About The Author

Reply