Ruskorex – maść i czopki na „wstydliwy” problem

Profilaktyka, konsultacja lekarska, odpowiednia terapia w razie konieczności (np. leki takie jak Ruskorex)

Jak robić dobre zdjęcia – kurs fotografii w Krakowie

Zajęcia wprowadzające w tajniki dobrych ujęć – kurs fotografii w Krakowie organizowany przez Akademię Nikona

Problemy z erekcją na tle psychologicznym

Problemy z erekcją na tle psychologicznym, to jedno z poważniejszych wyzwań przed jakim stają dzisiejsze związki

Przez żołądek do serca, czyli walentynkowe przysmaki

Do walentynkowych przysmaków dodajmy chili, imbir, awokado, cynamon, kawior, owoce morze i pyszną, sensualną czekoladę

Panele laminowane – piękny wygląd Twojej podłogi

Poszukując idealnego sposobu wykończenia podłogi, warto wziąć pod uwagę panele laminowane. To nowoczesna i niezwykle elegancka alternatywa dla podłóg drewnianych, która cieszy się coraz większą popularnością. To przede wszystkim estetyczne i trwałe rozwiązanie, które jest w stanie spełnić oczekiwania każdego klienta. Trwałość paneli tego typu gwarantuje piękny wygląd podłogi przez długie lata. Dodatkowo panele nie wymagają szczególnej konserwacji, zaś wysoka odporność na ścieranie powoduje, że są trwałe. Wyjątkową jakością wyróżniają się panele podłogowe Alloc oraz Sensa. To wyroby czołowych producentów, które wyróżniają się najwyższą jakością. Szeroki wybór kolorystyczny gwarantuje łatwość znalezienia idealnych rozwiązań. Panele laminowane są łatwe w montażu, dzięki

Pantone mówi: Ultra Violet, czyli fiolet jako kolor roku

Pantone mówi: Ultra Violet, czyli fiolet jako kolor roku

Ratunek dla męskiej głowy – Loxon na wypadanie włosów

Bujna fryzura i zdrowe włosy to nie tylko kobiecy atut, a nadmierne wypadanie włosów to częściej męski problem.

Pomysł na Walentynki, czyli jak go zaskoczyć

Walentynki! Pomysł na idealny walentynkowy podarunek dla chłopaka to dopiero zadanie

Sprawdź aktualne oferty pracy w Holandii

Holandia pnie się stopniowo w górę, jeśli chodzi o ranking krajów, do których Polacy wyjeżdżają w celach zarobkowych.

Ne lekceważ objawów – ból z lewej strony brzucha

Kłucie w nadbrzuszu czy ból z lewej strony brzucha mogą świadczyć o zupełnie innym problemie zdrowotnym.

Ne lekceważ objawów – ból z lewej strony brzucha

Na bóle brzucha uskarża się wiele osób, jest to jeden z najczęściej zgłaszanych problemów w kontakcie z lekarzem rodzinnym. Jest to również nie lada wyzwanie, ponieważ dolegliwość ta może mieć bardzo różne podłoże – od przyczyn związanych stricte z jamą brzuszną, po problemy natury psychicznej, emocjonalnej. Bardzo ważne jest dokładne opisanie charakteru i nasilenia bólu oraz jego lokalizacji. Kłucie w nadbrzuszu czy ból z lewej strony brzucha mogą świadczyć o zupełnie innym problemie zdrowotnym.

Specyfika i lokalizacja bólu, a rozpoznanie lekarskie

Dokładne opisanie i rozpoznanie rodzaju bólu jest bardzo istotne z punktu widzenia diagnostyki. Czasem ból jest efektem błędów dietetycznych, złych nawyków żywieniowych. Może jednak sygnalizować także poważne schorzenia, w tym również takie, które zagrażają życiu pacjenta. Przyjrzyjmy się zatem dokładnie przyczynom bólu brzucha z lewej strony, który może, choć nie musi, oznaczać naprawdę poważne problemy ze zdrowiem.

Uwaga na trzustkę!

Nagły, intensywny ból w lewym podżebrzu (górna, lewa część brzucha) może oznaczać ostre zapalenie trzustki. Pacjenci często opisują go jako ból opasujący, promieniujący do pleców, uporczywy, długotrwały i bardzo silny. Nieco mniej odczuwany, kiedy chory siedzi i pochyla się do przodu. Często towarzyszą mu nudności, wymioty, gorączka. Pamiętajmy – ostre zapalenie trzustki jest stanem zagrażającym życiu i wymaga natychmiastowej hospitalizacji Ból z lewej strony brzucha, w podżebrzu, który ma charakter przewlekły i pojawia się po jedzeniu może sygnalizować przewlekłe zapalenie trzustki, związane m.in. z ostrymi stanami zapalnymi i nieodwracalnym uszkodzeniem tego narządu.

trzustka

Ból z lewej strony brzucha może oznaczać stan zapalny trzustki

Kiedy boli lewy dolny kwadrant brzucha

Ból po lewej stronie brzucha na dole bardzo często jest związany z chorobami jelita cienkiego i grubego. Może to być m.in. ostre zapalenie uchyłków, zapalenie jelit, zespół jelita nadwrażliwego. Wywołują go również choroby układu moczowego (kolka nerkowa, zapalenie nerek). U kobiet może być wywołany przez zapalenie przydatków, torbiel lub skręt jajnika oraz ciążę pozamaciczną. Silne kłucie z lewej strony może też sygnalizować przepuklinę pachwinową – ból czujemy praktycznie cały czas, ale nasila się podczas każdego wysiłku (nawet niewielkiego, jak chociażby kaszlnięcie).

brzuch

Nie bagatelizuj przyczyn bólu z lewej strony brzucha

Co jeszcze może oznaczać ból po lewej stronie brzucha?

  • Problemy ze śledzioną manifestują się bardzo często bólem w lewym podżebrzu, najczęściej jest on spowodowany powiększeniem śledziony i uciskiem na inne narządy.
  • Pulsujący ból promieniujący do krzyża i krocza to poważny objaw, który może być związany z tętniakiem aorty brzusznej. Ten rodzaj bólu wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza, nawet na SOR, ponieważ ewentualne pęknięcie tętniaka może doprowadzić do wstrząsu krwotocznego i stanowi zagrożenie życia pacjenta
  • Ból w lewej, górnej części brzucha, któremu towarzyszy uczucie pełności, to bardzo często jeden z symptomów choroby wrzodowej żołądka.
u lekarza

Najważniejsza jest diagnoza lekarska

Najważniejsza jest diagnoza lekarska

Pamiętajmy również o tym, że przewlekłe bóle organiczne mogą niestety oznaczać choroby nowotworowe w jamie brzusznej, dlatego tak ważne, jest, aby ich nie bagatelizować, reagować szybko, konsultować z lekarzem. Doraźnie, aby ulżyć w bólu, stosuje się lek rozkurczowy, np. NO-SPA MAX z podwójną dawką substancji aktywnej. Zalecana z uwagi na łagodzenie dolegliwości bólowych w przebiegu kamicy nerkowej i moczowodowej, kamicy dróg żółciowych, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapalenia jelit i trzustki, zespołu nadwrażliwego jelita grubego, wzdęcia jelit oraz bolesnych miesiączek.

Zdjęcia: shutterstock, no-spa.pl

About The Author

Reply