Bolące stawy – reumatyzm i inne przyczyny

Najczęściej bolące stawy kojarzymy z reumatyzmem, ale to nie jedyna przyczyna takich dolegliwości.

Ból brzucha – gdzie boli i dlaczego

Ból brzucha to wyzwanie dla pacjenta i diagnostyki i jedna z najczęściej zgłaszanych dolegliwości

Pyszne pasztety – na śniadanie i od święta

Parafrazując słowa poety możemy z dumą powiedzieć, że Polacy nie gęsi i swoje pasztety mają

Przygotuj włosy do zimy

Sezon jesienno – zimowy bywa największym wyzwaniem dla włosów

Fosfolipidy – dlaczego są tak ważne dla wątroby

Pojęcia takie jak hepatocyty, fosfolipidy czy też funkcje wątroby, powinny być nam znane.

Jesień w parku – dla zdrowia i dla zabawy

Jesienny park zamiast telewizora i komputera!

Chroń skórę, sięgnij po Iwostin Solecrin

Wielbiciele opalania powinni wiedzieć, że słońce to nie samo dobro, może negatywnie wpływać na skórę i zagrażać zdrowiu

Ekologiczna żywność – postaw na zdrowie

Jakie wymagania musi spełniać zdrowe jedzenie, aby można było uznać je za wartościową żywność ekologiczną

Zdrowie pupila – pełnowartościowe karmy dla psów

Odpowiednio dobrane pełnowartościowe karmy dla psów zapewnią im zdrowie, kondycję, odporność, energię, oczywiście będą im także smakować.

Odparzenia pieluszkowe – jak im zapobiec i jak je leczyć

Skóra niemowląt jest delikatna, a odparzenia pieluszkowe spędzają sen z powiek najbardziej troskliwym mamom

Ne lekceważ objawów – ból z lewej strony brzucha

Na bóle brzucha uskarża się wiele osób, jest to jeden z najczęściej zgłaszanych problemów w kontakcie z lekarzem rodzinnym. Jest to również nie lada wyzwanie, ponieważ dolegliwość ta może mieć bardzo różne podłoże – od przyczyn związanych stricte z jamą brzuszną, po problemy natury psychicznej, emocjonalnej. Bardzo ważne jest dokładne opisanie charakteru i nasilenia bólu oraz jego lokalizacji. Kłucie w nadbrzuszu czy ból z lewej strony brzucha mogą świadczyć o zupełnie innym problemie zdrowotnym.

Specyfika i lokalizacja bólu, a rozpoznanie lekarskie

Dokładne opisanie i rozpoznanie rodzaju bólu jest bardzo istotne z punktu widzenia diagnostyki. Czasem ból jest efektem błędów dietetycznych, złych nawyków żywieniowych. Może jednak sygnalizować także poważne schorzenia, w tym również takie, które zagrażają życiu pacjenta. Przyjrzyjmy się zatem dokładnie przyczynom bólu brzucha z lewej strony, który może, choć nie musi, oznaczać naprawdę poważne problemy ze zdrowiem.

Uwaga na trzustkę!

Nagły, intensywny ból w lewym podżebrzu (górna, lewa część brzucha) może oznaczać ostre zapalenie trzustki. Pacjenci często opisują go jako ból opasujący, promieniujący do pleców, uporczywy, długotrwały i bardzo silny. Nieco mniej odczuwany, kiedy chory siedzi i pochyla się do przodu. Często towarzyszą mu nudności, wymioty, gorączka. Pamiętajmy – ostre zapalenie trzustki jest stanem zagrażającym życiu i wymaga natychmiastowej hospitalizacji Ból z lewej strony brzucha, w podżebrzu, który ma charakter przewlekły i pojawia się po jedzeniu może sygnalizować przewlekłe zapalenie trzustki, związane m.in. z ostrymi stanami zapalnymi i nieodwracalnym uszkodzeniem tego narządu.

trzustka

Ból z lewej strony brzucha może oznaczać stan zapalny trzustki

Kiedy boli lewy dolny kwadrant brzucha

Ból po lewej stronie brzucha na dole bardzo często jest związany z chorobami jelita cienkiego i grubego. Może to być m.in. ostre zapalenie uchyłków, zapalenie jelit, zespół jelita nadwrażliwego. Wywołują go również choroby układu moczowego (kolka nerkowa, zapalenie nerek). U kobiet może być wywołany przez zapalenie przydatków, torbiel lub skręt jajnika oraz ciążę pozamaciczną. Silne kłucie z lewej strony może też sygnalizować przepuklinę pachwinową – ból czujemy praktycznie cały czas, ale nasila się podczas każdego wysiłku (nawet niewielkiego, jak chociażby kaszlnięcie).

brzuch

Nie bagatelizuj przyczyn bólu z lewej strony brzucha

Co jeszcze może oznaczać ból po lewej stronie brzucha?

  • Problemy ze śledzioną manifestują się bardzo często bólem w lewym podżebrzu, najczęściej jest on spowodowany powiększeniem śledziony i uciskiem na inne narządy.
  • Pulsujący ból promieniujący do krzyża i krocza to poważny objaw, który może być związany z tętniakiem aorty brzusznej. Ten rodzaj bólu wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza, nawet na SOR, ponieważ ewentualne pęknięcie tętniaka może doprowadzić do wstrząsu krwotocznego i stanowi zagrożenie życia pacjenta
  • Ból w lewej, górnej części brzucha, któremu towarzyszy uczucie pełności, to bardzo często jeden z symptomów choroby wrzodowej żołądka.
u lekarza

Najważniejsza jest diagnoza lekarska

Najważniejsza jest diagnoza lekarska

Pamiętajmy również o tym, że przewlekłe bóle organiczne mogą niestety oznaczać choroby nowotworowe w jamie brzusznej, dlatego tak ważne, jest, aby ich nie bagatelizować, reagować szybko, konsultować z lekarzem. Doraźnie, aby ulżyć w bólu, stosuje się lek rozkurczowy, np. NO-SPA MAX z podwójną dawką substancji aktywnej. Zalecana z uwagi na łagodzenie dolegliwości bólowych w przebiegu kamicy nerkowej i moczowodowej, kamicy dróg żółciowych, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapalenia jelit i trzustki, zespołu nadwrażliwego jelita grubego, wzdęcia jelit oraz bolesnych miesiączek.

Zdjęcia: shutterstock, no-spa.pl

About The Author

Reply