Proteza zębowa, czyli jak się cieszyć „trzecimi zębami”

Proteza zębowa ratuje życie towarzyskie, przywraca swobodny, szczery uśmiech, poprawia samopoczucie.

Kapelusze słomkowe – nieodzowny letni dodatek

W tym sezonie królują kapelusze, najczęściej słomkowe, są stylowe, piękne, nadają wyjątkowy charakter stylizacji

Pizza Hut w Gdyni

Pizza Hut to doskonały przykład dobrego jedzenia – odpowiada tym samym, wysokim standardom na całym świecie

Znamiona na skórze – to warto wiedzieć

Znamiona na skórze mogą być prawie niezauważalne albo stanowić problem dla ich posiadacza

Wybierz najlepiej przyswajalny magnez w tabletkach

Warto sięgać po skuteczne preparaty, najlepiej przyswajalny magnez w tabletkach

Pryszcze, zaskórniki, trądzik – to także „dorosły problem”

Trądzik u dorosłych nie jest wcale zjawiskiem marginalnym.

SuperOwoc! Czereśnie – słodko i zdrowo

Rozkoszując się smakiem czereśni warto wiedzieć, że mają one kompleksowy i dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

Wrzody żołądka – objawy, przyczyny, charakterystyka

Choroba wrzodowa żołądka i jej objawy dotyczą statystycznie od 5 do 10% populacji

Kleszcz łąkowy, psi, pospolity… wszystkie groźne!

Jak atakuje kleszcz, jakie są rodzaje (np. kleszcz psi, kleszcz łąkowy czy… obrzeżek gołębień).

Dlaczego warto przesiąść się na rower

Oszczędność, czasu, poznawanie okolicy, proekologiczna postawa i coś dla ciała i dla ducha – warto wsiąść na rower

Ne lekceważ objawów – ból z lewej strony brzucha

Na bóle brzucha uskarża się wiele osób, jest to jeden z najczęściej zgłaszanych problemów w kontakcie z lekarzem rodzinnym. Jest to również nie lada wyzwanie, ponieważ dolegliwość ta może mieć bardzo różne podłoże – od przyczyn związanych stricte z jamą brzuszną, po problemy natury psychicznej, emocjonalnej. Bardzo ważne jest dokładne opisanie charakteru i nasilenia bólu oraz jego lokalizacji. Kłucie w nadbrzuszu czy ból z lewej strony brzucha mogą świadczyć o zupełnie innym problemie zdrowotnym.

Specyfika i lokalizacja bólu, a rozpoznanie lekarskie

Dokładne opisanie i rozpoznanie rodzaju bólu jest bardzo istotne z punktu widzenia diagnostyki. Czasem ból jest efektem błędów dietetycznych, złych nawyków żywieniowych. Może jednak sygnalizować także poważne schorzenia, w tym również takie, które zagrażają życiu pacjenta. Przyjrzyjmy się zatem dokładnie przyczynom bólu brzucha z lewej strony, który może, choć nie musi, oznaczać naprawdę poważne problemy ze zdrowiem.

Uwaga na trzustkę!

Nagły, intensywny ból w lewym podżebrzu (górna, lewa część brzucha) może oznaczać ostre zapalenie trzustki. Pacjenci często opisują go jako ból opasujący, promieniujący do pleców, uporczywy, długotrwały i bardzo silny. Nieco mniej odczuwany, kiedy chory siedzi i pochyla się do przodu. Często towarzyszą mu nudności, wymioty, gorączka. Pamiętajmy – ostre zapalenie trzustki jest stanem zagrażającym życiu i wymaga natychmiastowej hospitalizacji Ból z lewej strony brzucha, w podżebrzu, który ma charakter przewlekły i pojawia się po jedzeniu może sygnalizować przewlekłe zapalenie trzustki, związane m.in. z ostrymi stanami zapalnymi i nieodwracalnym uszkodzeniem tego narządu.

trzustka

Ból z lewej strony brzucha może oznaczać stan zapalny trzustki

Kiedy boli lewy dolny kwadrant brzucha

Ból po lewej stronie brzucha na dole bardzo często jest związany z chorobami jelita cienkiego i grubego. Może to być m.in. ostre zapalenie uchyłków, zapalenie jelit, zespół jelita nadwrażliwego. Wywołują go również choroby układu moczowego (kolka nerkowa, zapalenie nerek). U kobiet może być wywołany przez zapalenie przydatków, torbiel lub skręt jajnika oraz ciążę pozamaciczną. Silne kłucie z lewej strony może też sygnalizować przepuklinę pachwinową – ból czujemy praktycznie cały czas, ale nasila się podczas każdego wysiłku (nawet niewielkiego, jak chociażby kaszlnięcie).

brzuch

Nie bagatelizuj przyczyn bólu z lewej strony brzucha

Co jeszcze może oznaczać ból po lewej stronie brzucha?

  • Problemy ze śledzioną manifestują się bardzo często bólem w lewym podżebrzu, najczęściej jest on spowodowany powiększeniem śledziony i uciskiem na inne narządy.
  • Pulsujący ból promieniujący do krzyża i krocza to poważny objaw, który może być związany z tętniakiem aorty brzusznej. Ten rodzaj bólu wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza, nawet na SOR, ponieważ ewentualne pęknięcie tętniaka może doprowadzić do wstrząsu krwotocznego i stanowi zagrożenie życia pacjenta
  • Ból w lewej, górnej części brzucha, któremu towarzyszy uczucie pełności, to bardzo często jeden z symptomów choroby wrzodowej żołądka.
u lekarza

Najważniejsza jest diagnoza lekarska

Najważniejsza jest diagnoza lekarska

Pamiętajmy również o tym, że przewlekłe bóle organiczne mogą niestety oznaczać choroby nowotworowe w jamie brzusznej, dlatego tak ważne, jest, aby ich nie bagatelizować, reagować szybko, konsultować z lekarzem. Doraźnie, aby ulżyć w bólu, stosuje się lek rozkurczowy, np. NO-SPA MAX z podwójną dawką substancji aktywnej. Zalecana z uwagi na łagodzenie dolegliwości bólowych w przebiegu kamicy nerkowej i moczowodowej, kamicy dróg żółciowych, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapalenia jelit i trzustki, zespołu nadwrażliwego jelita grubego, wzdęcia jelit oraz bolesnych miesiączek.

Zdjęcia: shutterstock, no-spa.pl

About The Author

Reply