Jak się robi sushi – to wcale nie jest takie trudne

Jak się robi sushi? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne.

Domowe sposoby na spierzchnięte usta

Spierzchnięte usta to częsty i niestety bolesny problem wielu pań

Awokado – jedz na zdrowie

Awokado zawiera stosunkowo niewiele cukrów prostych, jest natomiast bogate w… tłuszcze.

Bezsenność, kłopoty ze snem – co robić…?

Kłopoty ze snem to dziś dość powszechny problem, możemy mówić nawet o bezsenności.

Zadbaj o stopy zimą

Zimą stopy są traktowane ciężkimi, ciepłymi butami, grubymi skarpetkami, zapominamy o pielęgnacji

Profilaktyka i leczenie – sposoby na ból dziąseł

Warto znać sposoby na ból dziąseł, ale przede wszystkim jego przyczyny i metody zapobiegania.

Zamotana w szale

Szal stanowi jeden z istotniejszych elementów stylizacji, dodaje jej szyku lub jest awangardowy, oryginalny, niebanalny.

Witaminy w ciąży i w okresie karmienia piersią

Zbilansowana dieta oraz odpowiednia suplementacja mają zapewnić niezbędne składniki mineralne oraz witaminy w ciąży.

O rety przytyłam… czyli poświąteczny detoks

Poświąteczny detoks można zacząć od ożywczego koktajlu, który stymuluje metabolizm

Zrób to sam, czyli maseczki domowe

Domowe maseczki bazują głównie na tym, czego używamy w kuchni

Ne lekceważ objawów – ból z lewej strony brzucha

Na bóle brzucha uskarża się wiele osób, jest to jeden z najczęściej zgłaszanych problemów w kontakcie z lekarzem rodzinnym. Jest to również nie lada wyzwanie, ponieważ dolegliwość ta może mieć bardzo różne podłoże – od przyczyn związanych stricte z jamą brzuszną, po problemy natury psychicznej, emocjonalnej. Bardzo ważne jest dokładne opisanie charakteru i nasilenia bólu oraz jego lokalizacji. Kłucie w nadbrzuszu czy ból z lewej strony brzucha mogą świadczyć o zupełnie innym problemie zdrowotnym.

Specyfika i lokalizacja bólu, a rozpoznanie lekarskie

Dokładne opisanie i rozpoznanie rodzaju bólu jest bardzo istotne z punktu widzenia diagnostyki. Czasem ból jest efektem błędów dietetycznych, złych nawyków żywieniowych. Może jednak sygnalizować także poważne schorzenia, w tym również takie, które zagrażają życiu pacjenta. Przyjrzyjmy się zatem dokładnie przyczynom bólu brzucha z lewej strony, który może, choć nie musi, oznaczać naprawdę poważne problemy ze zdrowiem.

Uwaga na trzustkę!

Nagły, intensywny ból w lewym podżebrzu (górna, lewa część brzucha) może oznaczać ostre zapalenie trzustki. Pacjenci często opisują go jako ból opasujący, promieniujący do pleców, uporczywy, długotrwały i bardzo silny. Nieco mniej odczuwany, kiedy chory siedzi i pochyla się do przodu. Często towarzyszą mu nudności, wymioty, gorączka. Pamiętajmy – ostre zapalenie trzustki jest stanem zagrażającym życiu i wymaga natychmiastowej hospitalizacji Ból z lewej strony brzucha, w podżebrzu, który ma charakter przewlekły i pojawia się po jedzeniu może sygnalizować przewlekłe zapalenie trzustki, związane m.in. z ostrymi stanami zapalnymi i nieodwracalnym uszkodzeniem tego narządu.

trzustka

Ból z lewej strony brzucha może oznaczać stan zapalny trzustki

Kiedy boli lewy dolny kwadrant brzucha

Ból po lewej stronie brzucha na dole bardzo często jest związany z chorobami jelita cienkiego i grubego. Może to być m.in. ostre zapalenie uchyłków, zapalenie jelit, zespół jelita nadwrażliwego. Wywołują go również choroby układu moczowego (kolka nerkowa, zapalenie nerek). U kobiet może być wywołany przez zapalenie przydatków, torbiel lub skręt jajnika oraz ciążę pozamaciczną. Silne kłucie z lewej strony może też sygnalizować przepuklinę pachwinową – ból czujemy praktycznie cały czas, ale nasila się podczas każdego wysiłku (nawet niewielkiego, jak chociażby kaszlnięcie).

brzuch

Nie bagatelizuj przyczyn bólu z lewej strony brzucha

Co jeszcze może oznaczać ból po lewej stronie brzucha?

  • Problemy ze śledzioną manifestują się bardzo często bólem w lewym podżebrzu, najczęściej jest on spowodowany powiększeniem śledziony i uciskiem na inne narządy.
  • Pulsujący ból promieniujący do krzyża i krocza to poważny objaw, który może być związany z tętniakiem aorty brzusznej. Ten rodzaj bólu wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza, nawet na SOR, ponieważ ewentualne pęknięcie tętniaka może doprowadzić do wstrząsu krwotocznego i stanowi zagrożenie życia pacjenta
  • Ból w lewej, górnej części brzucha, któremu towarzyszy uczucie pełności, to bardzo często jeden z symptomów choroby wrzodowej żołądka.
u lekarza

Najważniejsza jest diagnoza lekarska

Najważniejsza jest diagnoza lekarska

Pamiętajmy również o tym, że przewlekłe bóle organiczne mogą niestety oznaczać choroby nowotworowe w jamie brzusznej, dlatego tak ważne, jest, aby ich nie bagatelizować, reagować szybko, konsultować z lekarzem. Doraźnie, aby ulżyć w bólu, stosuje się lek rozkurczowy, np. NO-SPA MAX z podwójną dawką substancji aktywnej. Zalecana z uwagi na łagodzenie dolegliwości bólowych w przebiegu kamicy nerkowej i moczowodowej, kamicy dróg żółciowych, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapalenia jelit i trzustki, zespołu nadwrażliwego jelita grubego, wzdęcia jelit oraz bolesnych miesiączek.

Zdjęcia: shutterstock, no-spa.pl

About The Author

Reply