Jak dbać o włosy – letnie wyzwania

Co zrobić, żeby po udanych wakacjach nie wyglądać jak strach na wróble, jak dbać o włosy?

Cytrynowo i zdrowo, czyli dobry tran dla dzieci

Warto wiedzieć jaki tran wybrać, aby zaspokoić zapotrzebowanie młodego organizmu.

Skuteczne, nowoczesne i ergonomiczne myjki ciśnieniowe

Myjki ciśnieniowe Husqvarna są łatwe w obsłudze, a jednocześnie bardzo skuteczne

Purina Beyond – dla zdrowia psich smakoszy

Na uwagę zasługują na pewno nowe karmy Purina Beyond, zbilansowane, pełnowartościowe, oparte na wysokiej jakości, naturalnych składnikach

Wolontariat – warto pomagać!

Wolontariat staje się sposobem na życie wielu osób – każdy może pomagać w takim zakresie na jaki go stać

plaża

Dlaczego warto wybrać się na urlop przed sezonem

Urlop przed sezonem to sposób na oszczędności, relaks i ucieczkę od tłumu turystów.

kozłowka

Zwiedzanie, relaks, piękne krajobrazy – turysto odwiedź lubelskie!

Wele ciekawego czeka na nas na wchodzie kraju, np. w mniej obleganym regionie województwa lubelskiego.

Grillowanie nie tylko na działce – grille elektryczne

TEFAL – grille elektryczne tego producenta są proste w obsłudze, ale można na nich przyrządzić naprawdę wyjątkowe dania.

Dieta i suplementacja – minerały i witaminy w ciąży

Zapotrzebowanie na minerały, składniki odżywcze oraz witaminy w ciąży jest wyższe.

odzież do jogi

Odzież do jogi unikalny look i design

Na pierwszy rzut oka zajęcia jogi mogą wydawać się proste, statyczne. Wystarczy jednak spróbować, aby przekonać się, że: po pierwsze joga to wymagająca forma aktywności, po drugie… pozytywnie wciąga i uzależnia. Jest to jednak nałóg wyjątkowo dobroczynny dla ciała i ducha, a także okazja do skompletowania bardzo interesującej garderoby. Ubrania do jogi charakteryzują się bowiem świetną jakością i naprawdę efektownym wzornictwem. Komfortowe ubrania do jogi Strój do jogi musi spełniać pewne wymagania, aby był praktyczny, funkcjonalny, nie ograniczał swobody ruchów, a tym samym nie zakłócał specyficznej filozofii tego treningu. Joga  to nie tylko sekwencje ruchów, ćwiczeń, ale także „coś dla

Kiedy pojawia się ból gardła przy przełykaniu

Gardło to pierwsza bariera, która ma chronić drogi oddechowe przed intruzami z zewnątrz. Nic więc dziwnego, że dolegliwości w tym obszarze towarzyszą wielu infekcjom. Objawem, na który chorzy uskarżają się najczęściej, jest ból gardła przy przełykaniu, będący pierwszym symptomem schorzeń na tle wirusowym, bakteryjnym, a nawet grzybiczym.

Oczywiście intensywność bólu jest różna i zależy od czynnika wywołującego stan zapalny. Czasem jest to dokuczliwe kłucie i drapanie, innym razem ból gardła przy przełykaniu utrudnia mówienie, jedzenie, a nawet oddychanie. Leczenie i łagodzenie dolegliwości jest związane z przyczyną choroby, warto zatem wiedzieć więcej na temat chorób zakaźnych, którym towarzyszy ból gardła przy przełykaniu.

gardlo

Ból gardła przy przełykaniu może mieć różne przyczyny

Wirusowe zapalenia gardła

Są one najczęściej wywołane przez rynowirusy, adenowirusy, enterowirusy, a także wirus Epsteina-Barr odpowiedzialny za mononukleozę zakaźną. W przebiegu wirusowych infekcji najczęściej pojawia się stan podgorączkowy, a gardło, migdałki i podniebienie są przekrwione i mocno czerwone. Chorzy uskarżają się na ból i drapanie w gardle, katar, są osłabieni, w kiepskiej formie fizycznej i psychicznej.

Infekcje bakteryjne

Z reguły wywołują je paciorkowce β-hemolizujące grupy A (Streptococcus pyogenes), a chorują najczęściej dzieci i młodzież szkolna. Infekcjom wywołanym przez bakterie towarzyszy wysoka temperatura, bardzo silny bol gardła właśnie podczas przełykania. Pojawiają się dreszcze, bóle głowy, obrzęk węzłów chłonnych. Najczęściej diagnozowana jest angina paciorkowcowa, zdarzają się również pacjenci z anginą Plauta – Vincenta, charakteryzującą się bolesnym owrzodzeniem migdałków oraz obrzękiem węzłów chłonnych.

badanie

Badania gardła wiele mówi o podłożu infekcji

Zapalenie gardła grzybicze

Bardzo często jest konsekwencją długotrwałej antybiotykoterapii. Chorują także osoby dotknięte cukrzycą. Objawem jest przekrwiona błona śluzowa i ból gardła oraz białawe naloty w okolicach gardła.

Leczenie stanów zapalnych gardła

Istotne znaczenie ma leczenie objawów i przyczyn. W przypadku zakażenia wirusowego skupiamy się na łagodzeniu objawów, czyli stosuje się leki NLPZ oraz miejscowe – działające przeciwzapalnie, przeciwbólowo i antybakteryjnie (np. na bazie benzydaminy – Tantum Verde).

Bakteryjne infekcje wymagają leczenia przyczyn, czyli zastosowania odpowiednich antybiotyków. Łagodzenie bólu przy przełykaniu zapewni również lek z benzydaminą, która odznacza się szerokim spektrum działania – leczniczym, znieczulającym, antyseptycznym. Dlatego jej miejscowe działanie sprawdza się także w leczeniu infekcji grzybiczych.

tantum

Tantum Verde na ból gardła (z benzydaminą)

 

 

Zdjęcia: tantumverde.pl, shutterstock, pixabay.com

 

About The Author

Reply