Kosmetyki Baby Dove – opinie mam są najcenniejsze

Szampon, krem czy balsam weryfikują mamy, które obserwują i oceniają, polecając te najlepsze.

Schudnij na wiosnę – zdrowa dieta i ruch

Przed nadejściem wiosny wiele osób myśli o zrzuceniu zbędnych kilogramów, które tak łatwo zgromadzić zimą.

Jak wybrać wyjątkowy prezent na 8 marca

Dobry pomysł na prezent na dzień kobiet jest zawsze mile widziany.

Kolory wiosny w garderobie i na głowie

Zestawienie najgorętszych kolorów na dany sezon przygotowuje znany na całym świecie Instytut Pantone.

Spójrz w przyszłość – najpopularniejsze kierunki studiów

Dziś młodzi ludzie studiują mając w perspektywie karierę, satysfakcjonującą pracę i dobre zarobki.

Cynamon – na zdrowie!

Cynamon to nie tylko korzenny aromat, ale też wiele cennych składników i właściwości korzystnych dla naszego zdrowia.

Bezpieczne i skuteczne bakterie kwasu mlekowego

Żywe kultury bakterii to drobnoustroje, które odpowiednio dawkowane, będą mieć korzystny wpływ na zdrowie

Zaburzenia snu – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić

Zaburzenia snu dotyczą naprawdę dużej ilości osób i stają się poważnym wyzwaniem dla medycyny.

Piękna fryzura dla psiego pupila

Piesek wyczesany, czysty i zadbany to nie tylko kwestia estetyki i domena rasowych, wystawowych czworonogów. Warto wiedzieć, że każdy psiak, stylowy maltańczyk, energiczny terier i przesympatyczny kundelek, ma swoje potrzeby w tym zakresie. Czesanie psów, dbałość o zdrową, ładną sierść to żadna fanaberia, to podstawa pielęgnacji. Oczywiście zabiegi te wyglądają różnie w zależności od rodzaju sierści, jej długości oraz przeznaczenia pupila (np. na wystawy). Wszystkie pieski chcą być zadbane Nie trzeba być znawcą tematu, aby wiedzieć, że pielęgnacja psa może wyglądać różnie. Malutki york wymaga więcej zachodu, kosmetyków i wiedzy niż o wiele większy golden retriever czy labrador. Inne zabiegi

Ruskorex – maść i czopki na „wstydliwy” problem

Profilaktyka, konsultacja lekarska, odpowiednia terapia w razie konieczności (np. leki takie jak Ruskorex)

Kiedy pojawia się ból gardła przy przełykaniu

Gardło to pierwsza bariera, która ma chronić drogi oddechowe przed intruzami z zewnątrz. Nic więc dziwnego, że dolegliwości w tym obszarze towarzyszą wielu infekcjom. Objawem, na który chorzy uskarżają się najczęściej, jest ból gardła przy przełykaniu, będący pierwszym symptomem schorzeń na tle wirusowym, bakteryjnym, a nawet grzybiczym.

Oczywiście intensywność bólu jest różna i zależy od czynnika wywołującego stan zapalny. Czasem jest to dokuczliwe kłucie i drapanie, innym razem ból gardła przy przełykaniu utrudnia mówienie, jedzenie, a nawet oddychanie. Leczenie i łagodzenie dolegliwości jest związane z przyczyną choroby, warto zatem wiedzieć więcej na temat chorób zakaźnych, którym towarzyszy ból gardła przy przełykaniu.

gardlo

Ból gardła przy przełykaniu może mieć różne przyczyny

Wirusowe zapalenia gardła

Są one najczęściej wywołane przez rynowirusy, adenowirusy, enterowirusy, a także wirus Epsteina-Barr odpowiedzialny za mononukleozę zakaźną. W przebiegu wirusowych infekcji najczęściej pojawia się stan podgorączkowy, a gardło, migdałki i podniebienie są przekrwione i mocno czerwone. Chorzy uskarżają się na ból i drapanie w gardle, katar, są osłabieni, w kiepskiej formie fizycznej i psychicznej.

Infekcje bakteryjne

Z reguły wywołują je paciorkowce β-hemolizujące grupy A (Streptococcus pyogenes), a chorują najczęściej dzieci i młodzież szkolna. Infekcjom wywołanym przez bakterie towarzyszy wysoka temperatura, bardzo silny bol gardła właśnie podczas przełykania. Pojawiają się dreszcze, bóle głowy, obrzęk węzłów chłonnych. Najczęściej diagnozowana jest angina paciorkowcowa, zdarzają się również pacjenci z anginą Plauta – Vincenta, charakteryzującą się bolesnym owrzodzeniem migdałków oraz obrzękiem węzłów chłonnych.

badanie

Badania gardła wiele mówi o podłożu infekcji

Zapalenie gardła grzybicze

Bardzo często jest konsekwencją długotrwałej antybiotykoterapii. Chorują także osoby dotknięte cukrzycą. Objawem jest przekrwiona błona śluzowa i ból gardła oraz białawe naloty w okolicach gardła.

Leczenie stanów zapalnych gardła

Istotne znaczenie ma leczenie objawów i przyczyn. W przypadku zakażenia wirusowego skupiamy się na łagodzeniu objawów, czyli stosuje się leki NLPZ oraz miejscowe – działające przeciwzapalnie, przeciwbólowo i antybakteryjnie (np. na bazie benzydaminy – Tantum Verde).

Bakteryjne infekcje wymagają leczenia przyczyn, czyli zastosowania odpowiednich antybiotyków. Łagodzenie bólu przy przełykaniu zapewni również lek z benzydaminą, która odznacza się szerokim spektrum działania – leczniczym, znieczulającym, antyseptycznym. Dlatego jej miejscowe działanie sprawdza się także w leczeniu infekcji grzybiczych.

tantum

Tantum Verde na ból gardła (z benzydaminą)

 

 

Zdjęcia: tantumverde.pl, shutterstock, pixabay.com

 

About The Author

Reply