Skuteczny i przyswajalny magnez z witaminą B6

Magne B6 – optymalne połączenie magnezu z witaminą B6.

Cukrzyca u kota – jedna z częstszych chorób endokrynologicznych

Cukrzyca, według obowiązującej definicji WHO, jest chorobą (a właściwie grupą chorób o złożonej etiologii) związaną z niedostatecznym wytwarzaniem i/lub działaniem insuliny oraz stanami hiperglikemii. Cukrzyca pierwotna obejmuje typy 1 oraz 2. U kotów stwierdza się, że jest to jedna z najczęściej występujących chorób endokrynologicznych. Co więcej, liczba zachorowań kociaków na cukrzycę stale wzrasta. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku, odsetek kotów zmagających się z cukrzycą wynosił jeden przypadek na 1500. Lata 90. to już jeden przypadek zachorowania, na 250 kotów. Cukrzyca u kota staje się zatem dużym problemem dotyczącym całej populacji. Co powoduje cukrzycę u kota? Zaburzenia funkcjonowania trzustki

Domowe sposoby i skuteczny syrop na kaszel dla dzieci

Skuteczne sposoby oraz dobry syrop na kaszel dla dzieci to swoisty niezbędnik każdego rodzica

Kochamy kundelki!

Kochamy kundelki. Dla wielu osób to absolutnie bezdyskusyjne i prawdziwe stwierdzenie.

Vademecum rodzica – jak przewijać noworodka

Kiedy w grę wchodzi przewijanie noworodka, na początku pojawia się u rodziców obawa…

Biegunka u niemowlaka – elektrolity i probiotyki

Biegunka u niemowlaka niesie ryzyko odwodnienia, którego nigdy nie można lekceważyć.

Skuteczne leczenie i domowe sposoby na grypę

Dobrze zaopatrzona apteczka, domowe sposoby na grypę i przeziębienie oraz zdrowy rozsądek – to nasz jesienno – zimowy zestaw obowiązkowy

Smacznie, zdrowo, egzotycznie – pierś z kurczaka w sosie curry

Egzotyczny klasyk kulinarny, pierś z kurczaka w sosie curry – smacznie i zdrowo

Chrup orzechy na zdrowie!

Orzechy – najcenniejsze z bakalii, wyjątkowo wartościowe i smaczne.

Dieta i trening na redukcję – ogólne zasady

Dieta oraz trening będą skuteczne, jeśli określimy cel i dostosujemy plan treningowy oraz menu do tego celu.

Kiedy pojawia się ból gardła przy przełykaniu

Gardło to pierwsza bariera, która ma chronić drogi oddechowe przed intruzami z zewnątrz. Nic więc dziwnego, że dolegliwości w tym obszarze towarzyszą wielu infekcjom. Objawem, na który chorzy uskarżają się najczęściej, jest ból gardła przy przełykaniu, będący pierwszym symptomem schorzeń na tle wirusowym, bakteryjnym, a nawet grzybiczym.

Oczywiście intensywność bólu jest różna i zależy od czynnika wywołującego stan zapalny. Czasem jest to dokuczliwe kłucie i drapanie, innym razem ból gardła przy przełykaniu utrudnia mówienie, jedzenie, a nawet oddychanie. Leczenie i łagodzenie dolegliwości jest związane z przyczyną choroby, warto zatem wiedzieć więcej na temat chorób zakaźnych, którym towarzyszy ból gardła przy przełykaniu.

gardlo

Ból gardła przy przełykaniu może mieć różne przyczyny

Wirusowe zapalenia gardła

Są one najczęściej wywołane przez rynowirusy, adenowirusy, enterowirusy, a także wirus Epsteina-Barr odpowiedzialny za mononukleozę zakaźną. W przebiegu wirusowych infekcji najczęściej pojawia się stan podgorączkowy, a gardło, migdałki i podniebienie są przekrwione i mocno czerwone. Chorzy uskarżają się na ból i drapanie w gardle, katar, są osłabieni, w kiepskiej formie fizycznej i psychicznej.

Infekcje bakteryjne

Z reguły wywołują je paciorkowce β-hemolizujące grupy A (Streptococcus pyogenes), a chorują najczęściej dzieci i młodzież szkolna. Infekcjom wywołanym przez bakterie towarzyszy wysoka temperatura, bardzo silny bol gardła właśnie podczas przełykania. Pojawiają się dreszcze, bóle głowy, obrzęk węzłów chłonnych. Najczęściej diagnozowana jest angina paciorkowcowa, zdarzają się również pacjenci z anginą Plauta – Vincenta, charakteryzującą się bolesnym owrzodzeniem migdałków oraz obrzękiem węzłów chłonnych.

badanie

Badania gardła wiele mówi o podłożu infekcji

Zapalenie gardła grzybicze

Bardzo często jest konsekwencją długotrwałej antybiotykoterapii. Chorują także osoby dotknięte cukrzycą. Objawem jest przekrwiona błona śluzowa i ból gardła oraz białawe naloty w okolicach gardła.

Leczenie stanów zapalnych gardła

Istotne znaczenie ma leczenie objawów i przyczyn. W przypadku zakażenia wirusowego skupiamy się na łagodzeniu objawów, czyli stosuje się leki NLPZ oraz miejscowe – działające przeciwzapalnie, przeciwbólowo i antybakteryjnie (np. na bazie benzydaminy – Tantum Verde).

Bakteryjne infekcje wymagają leczenia przyczyn, czyli zastosowania odpowiednich antybiotyków. Łagodzenie bólu przy przełykaniu zapewni również lek z benzydaminą, która odznacza się szerokim spektrum działania – leczniczym, znieczulającym, antyseptycznym. Dlatego jej miejscowe działanie sprawdza się także w leczeniu infekcji grzybiczych.

tantum

Tantum Verde na ból gardła (z benzydaminą)

 

 

Zdjęcia: tantumverde.pl, shutterstock, pixabay.com

 

About The Author

Reply