Bolące stawy – reumatyzm i inne przyczyny

Najczęściej bolące stawy kojarzymy z reumatyzmem, ale to nie jedyna przyczyna takich dolegliwości.

Ból brzucha – gdzie boli i dlaczego

Ból brzucha to wyzwanie dla pacjenta i diagnostyki i jedna z najczęściej zgłaszanych dolegliwości

Pyszne pasztety – na śniadanie i od święta

Parafrazując słowa poety możemy z dumą powiedzieć, że Polacy nie gęsi i swoje pasztety mają

Przygotuj włosy do zimy

Sezon jesienno – zimowy bywa największym wyzwaniem dla włosów

Fosfolipidy – dlaczego są tak ważne dla wątroby

Pojęcia takie jak hepatocyty, fosfolipidy czy też funkcje wątroby, powinny być nam znane.

Jesień w parku – dla zdrowia i dla zabawy

Jesienny park zamiast telewizora i komputera!

Chroń skórę, sięgnij po Iwostin Solecrin

Wielbiciele opalania powinni wiedzieć, że słońce to nie samo dobro, może negatywnie wpływać na skórę i zagrażać zdrowiu

Ekologiczna żywność – postaw na zdrowie

Jakie wymagania musi spełniać zdrowe jedzenie, aby można było uznać je za wartościową żywność ekologiczną

Zdrowie pupila – pełnowartościowe karmy dla psów

Odpowiednio dobrane pełnowartościowe karmy dla psów zapewnią im zdrowie, kondycję, odporność, energię, oczywiście będą im także smakować.

Odparzenia pieluszkowe – jak im zapobiec i jak je leczyć

Skóra niemowląt jest delikatna, a odparzenia pieluszkowe spędzają sen z powiek najbardziej troskliwym mamom

Proteza zębowa, czyli jak się cieszyć „trzecimi zębami”

Najpierw są mleczaki, potem zęby stałe, które jak się okazuje aż tak bardzo stałe nie są… W związku z tym przychodzi czas na tzw. „trzecie zęby”. Proteza zębowa, bo o niej mowa, ratuje życie towarzyskie, przywraca swobodny, szczery uśmiech, poprawia samopoczucie. Zanim jednak tak się stanie, trzeba się do niej przyzwyczaić, aż stanie się rzeczywiście kolejnym, praktycznym kompletem zębów.

Proteza zębowa bywa wyzwaniem…

Jakby nie patrzeć proteza zębowa to ciało obce w jamie ustnej. Nie tylko odczuwa się jej obecność, trzeba także nauczyć się jeść i mówić z takim specyficznym uzębieniem. Wiele osób na początku zniechęca się, wydaje im się, że normalne funkcjonowanie z protezą jest niemożliwe. Z myślą o nich opracowano bardzo praktyczny poradnik z cennymi wskazówkami na temat oswajania się z trzecim kompletem zębów. W artykule pt. „Wskazówki ułatwiające przyzwyczajenie się do protezy zębowej” można poczytać o tym, jak wygląda pierwszy miesiąc z protezą zębową, jak cieszyć się smakiem potraw i jedzeniem oraz jak swobodnie konwersować mając nowy zestaw zębów.

para seniorzy

Zanim przyzwyczaisz się do „trzecich zębów”….

Najtrudniejszy pierwszy… miesiąc

Przede wszystkim nie należy rezygnować, mimo początkowego dyskomfortu trzeba protezę zębową nosić jak najczęściej, a w pierwszych dniach przestawić się na miękkie, płynne posiłki. Przyda się dodatkowa pielęgnacja dziąseł  (płukanie, stosowanie żelu kojąco-regenerującego Protefix). W połowie pierwszego miesiąca dolegliwości powinny słabnąć i można już pokusić się o zastosowanie żelu mocującego protezę. Większość osób potwierdza, że po przebrnięciu pierwszego miesiąca jest już tylko lepiej, a z czasem proteza zastępuje własne zęby.

jedzenie

Z czasem jedzenie stanie się znów przyjemnością

Jak jeść z nowym kompletem zębów?

Zgodnie z poradami, zamieszczonymi we wspomnianym powyżej artykule, czas jest tu sojusznikiem. Początki bywają trudne, zarówno w kwestii przeżuwania, gryzienia, jak i odczuwania smaków. Trzeba trochę cierpliwości, aby nauczyć się odpowiednio gryźć, używając równomiernie protezy. Zaleca się również ostrożność jeśli chodzi o dania ostre, gorące, bardzo zimne albo takie, które mogą „oblepiać” i wyciągnąć protezę (bułki, jabłka) lub dostać się pod nią (np. orzechy). Oczywiście bardzo istotne jest dokładne czyszczenie protezy zębowej.

czytanie

Głośne czytanie to doskonałe ćwczenie

Swobodna konwersacja

Dzięki nowym zębom można się wreszcie uśmiechać, ale niemniej ważna jest miła pogawędka. Tymczasem na początku trudno jest swobodnie rozmawiać, ponieważ proteza może przeszkadzać w swobodnej artykulacji niektórych głosek. Również w tym przypadku czas jest sprzymierzeńcem, oczywiście jeśli się nie unika mówienia. Najlepiej ćwiczyć w domu, czytając na głos. W cytowanym artykule znajduje się 7 praktycznych wskazówek dotyczących mówienia z protezą zębową, warto je poznać…

zdjęcia: pixabay.com, protefix.pl, shutterstock

About The Author

Reply