Karp – nie tylko od święta

Karp, ryba jadana głównie podczas świąt, nie musi wcale być jedynie wigilijnym daniem

Skuteczny i przyswajalny magnez z witaminą B6

Magne B6 – optymalne połączenie magnezu z witaminą B6.

Cukrzyca u kota – jedna z częstszych chorób endokrynologicznych

Cukrzyca, według obowiązującej definicji WHO, jest chorobą (a właściwie grupą chorób o złożonej etiologii) związaną z niedostatecznym wytwarzaniem i/lub działaniem insuliny oraz stanami hiperglikemii. Cukrzyca pierwotna obejmuje typy 1 oraz 2. U kotów stwierdza się, że jest to jedna z najczęściej występujących chorób endokrynologicznych. Co więcej, liczba zachorowań kociaków na cukrzycę stale wzrasta. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku, odsetek kotów zmagających się z cukrzycą wynosił jeden przypadek na 1500. Lata 90. to już jeden przypadek zachorowania, na 250 kotów. Cukrzyca u kota staje się zatem dużym problemem dotyczącym całej populacji. Co powoduje cukrzycę u kota? Zaburzenia funkcjonowania trzustki

Domowe sposoby i skuteczny syrop na kaszel dla dzieci

Skuteczne sposoby oraz dobry syrop na kaszel dla dzieci to swoisty niezbędnik każdego rodzica

Kochamy kundelki!

Kochamy kundelki. Dla wielu osób to absolutnie bezdyskusyjne i prawdziwe stwierdzenie.

Vademecum rodzica – jak przewijać noworodka

Kiedy w grę wchodzi przewijanie noworodka, na początku pojawia się u rodziców obawa…

Biegunka u niemowlaka – elektrolity i probiotyki

Biegunka u niemowlaka niesie ryzyko odwodnienia, którego nigdy nie można lekceważyć.

Skuteczne leczenie i domowe sposoby na grypę

Dobrze zaopatrzona apteczka, domowe sposoby na grypę i przeziębienie oraz zdrowy rozsądek – to nasz jesienno – zimowy zestaw obowiązkowy

Smacznie, zdrowo, egzotycznie – pierś z kurczaka w sosie curry

Egzotyczny klasyk kulinarny, pierś z kurczaka w sosie curry – smacznie i zdrowo

Chrup orzechy na zdrowie!

Orzechy – najcenniejsze z bakalii, wyjątkowo wartościowe i smaczne.

Vademecum rodzica – jak przewijać noworodka

Noworodek wzbudza w rodzicach same pozytywne uczucia – miłość, wzruszenie, radość. Jednakże, kiedy w grę wchodzi przewijanie noworodka, na początku pojawia się obawa. Mama patrzy na tatę i vice versa. Patrzą na swoje duże (w domyśle niezdarne) dłonie i porównują je z delikatnością maleństwa. Drodzy rodzice, przewijanie dziecka będzie codziennością na dłuższy czas i to kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Trzeba zatem poznać zasady, zrozumieć, że to żadna filozofia, dowiedzieć się jak przewijać noworodka, aby był bezpieczny, czyściutki i zadowolony.

Przygotuj sobie stanowisko pracy

Jednorazowo, raz na jakiś czas można oczywiście przewinąć maluszka na łóżku, na kanapie. Weźmy jednak pod uwagę, że tę czynność trzeba wpisać w rozkład dnia na stałe, na długo i często. W tym kontekście ciągłe schylanie się, niewygodna pozycja to zbrodnia na kręgosłupie mamy lub taty. Poza tym malutki bohater szybko staje się coraz bardziej mobilny i miejsce, w którym mamy wszystko pod ręką, nie musimy nawet na chwilę spuszczać oczu z dziecka, to gwarancja jego bezpieczeństwa. Bardzo dobrym pomysłem jest np. komoda z przewijakiem, oddzielna albo jako część łóżeczka. Atutem jest tu ergonomia i komfort… pracy przy zmianie pieluszki. Wszelkie niezbędne akcesoria mają swoje miejsce i są w zasięgu ręki. Można też rozkładać przewijak nad łóżeczkiem, pamiętając, aby wcześniej przygotować niezbędne kosmetyki, artykuły higieniczne itp.

Do prawidłowej i kompleksowej obsługi maluszka potrzebne będą:

 • zapas pieluszek,
 • miseczka z wodą,
 • waciki do przemywania pupy dziecka lub nawilżane chusteczki,
 • krem,
 • maść przeciw odparzeniom,
 • zapasowe ubranka na wszelki wypadek.

Warto rozłożyć na przewijaku ciepły ręcznik, żeby uniknąć nieprzyjemnego kontaktu z chłodną ceratką podczas przewijania noworodka.

przewijak

Przygotuj miejsce pracy

Do dzieła – jak przewinąć noworodka!

W pierwszej kolejności trzeba oczywiście rozpakować maluszka z pieluchy i z ubranka. Uwaga! Słodkie dzidziusie, kiedy poczują chłodniejsze powietrze, mogą zrobić siusiu. W przypadku małych chłopczyków grozi to niespodziewaną… fontanną. Jeśli w pieluszce znajduje się tzw. dwójeczka (czyli kupka) trzeba najpierw wytrzeć, usunąć ją chusteczką albo czystą częścią pieluszki. Wstępnie przetarta pupa jest gotowa do mycia. Pamiętajmy jednak, że inaczej przebiega to w przypadku maleńkiej księżniczki, a inaczej u małego dżentelmena.

Mycie chłopca

 • używając nawilżanej chusteczki najpierw oczyścić pupę maluszka z wszelkich zanieczyszczeń, uwaga na fałdki skórne
 • szczególnie starannie należy umyć zakamarki wokół narządów małego chłopczyka, w tym także ujście cewki moczowej, które można przemyć np. naparem rumianku albo wilgotną chusteczką
 • umytą dokładnie pupę oraz skórę wokół narządów należy posmarować odpowiednim kosmetykiem, np. kremem zapobiegającym odparzeniom

Mycie dziewczynki

 • po zdjęciu pieluszki należy dokładnie oczyścić skórę dziecka – od przodu do tyłu, aby nie wywołać zakażenia układu moczowego
 • następnie trzeba delikatnie oczyścić okolice narządów płciowych, wszystkie zakamarki i fałdki
 • zanim zastosuje się odpowiedni krem, puder czy maść sprawdzamy czy cała skóra jest idealnie czysta

Pamiętajmy, aby podczas wszystkich zabiegów higienicznych unosić delikatnie pupę dziecka, nigdy nie prostujemy i ciągniemy nóżek maluszka (grozi to wywichnięciem stawów biodrowych).

dziecko

Przewijanie noworodka – to nie takie trudne

Smarowanie, ubieranie, przytulanie

Na zakończenie zabiegów higienicznych należy zastosować krem albo maść. Jeśli skóra jest podrażniona warto profilaktycznie, regenerująco zastosować kosmetyk przeciw odparzeniom. Dla zdrowej malej pupy odpowiednia będzie też oliwka dla dzieci. Warto wiedzieć, że dzieci świetnie czują się bez ubrania, a przewijanie noworodka to znakomita okazja, aby pofikał gołymi nóżkami. Przy okazji pupa się wietrzy co sprzyja regeneracji skóry.

Ubranie maluszka też może na początku stanowić pewne wyzwanie. Jak to robimy?

 • unosimy delikatnie pośladki maluszka i wsuwamy pod nie pieluszkę
 • zapinamy boczne rzepy albo paski samoprzylepne, niezbyt ciasno, aby nie podrażnić skóry maluszka
 • na koniec sprawdzamy czy całość dobrze się trzyma i zakładamy ubranko

Gotowe!

Jak często przewijać noworodka?

Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi, niektóre maluszki wymagają kilku, inne kilkunastu pieluch na dzień. Noworodki informują o wilgotnej pieluszce płacząc, dobrze jednak jeśli wcześniej zmieni się takie niekomfortowe opakowanie. M.in. po to, aby uniknąć podrażnienień i odparzeń. Przyjmuje się, że przewijanie noworodka powinno odbywać się przynajmniej co 3 godziny i zawsze kiedy maluszek staje się marudny, zrobi kupkę albo zauważymy, ze pieluszka jest już pełna. Zdecydowanie nie zaleca się również, aby maluch przesypiał całą noc w jednej pieluszce. Większość mam bardzo szybko wie jak przewijać noworodka bez wybudzenia go ze snu, w półmroku i naprawdę szybko.

noworodek

Maluszek nie powinien spędzić nocy w jednej pieluszce

Wybór pieluszek

Wiemy już jak przewinąć noworodka, pozostaje jeszcze kwestia tego, jakich pieluszek używać. Podstawowy dylemat to wybór między jednorazowymi, a tetrowymi pieluchami. Jeśli chodzi o komfort, wygodę i… ilość prania jednorazówki są na pewno bezkonkurencyjne. Maluszek nie czuje w nich wilgoci, zmniejsza się ryzyko podrażnień. Zdarzają się jednak (niezbyt częste) reakcje alergiczne u dzieci. Z kolei pieluszki tetrowe to mniejsze koszty, kupujemy raz i pierzemy (uwaga – nie za darmo niestety). Trzeba jednak pilnować, aby dziecko ich nie przemoczyło, bo wówczas zmieniamy nie tylko pieluchę, ale i całe ubranie. W przypadku tetry redukuje się ryzyko uczulenia. Jak widać każda opcja ma swoje pewne plusy i mankamenty, wybór należy do rodziców.

Zdjęcia: pixabay.com, shutterstock

About The Author

Reply