Bolące stawy – reumatyzm i inne przyczyny

Najczęściej bolące stawy kojarzymy z reumatyzmem, ale to nie jedyna przyczyna takich dolegliwości.

Ból brzucha – gdzie boli i dlaczego

Ból brzucha to wyzwanie dla pacjenta i diagnostyki i jedna z najczęściej zgłaszanych dolegliwości

Pyszne pasztety – na śniadanie i od święta

Parafrazując słowa poety możemy z dumą powiedzieć, że Polacy nie gęsi i swoje pasztety mają

Przygotuj włosy do zimy

Sezon jesienno – zimowy bywa największym wyzwaniem dla włosów

Fosfolipidy – dlaczego są tak ważne dla wątroby

Pojęcia takie jak hepatocyty, fosfolipidy czy też funkcje wątroby, powinny być nam znane.

Jesień w parku – dla zdrowia i dla zabawy

Jesienny park zamiast telewizora i komputera!

Chroń skórę, sięgnij po Iwostin Solecrin

Wielbiciele opalania powinni wiedzieć, że słońce to nie samo dobro, może negatywnie wpływać na skórę i zagrażać zdrowiu

Ekologiczna żywność – postaw na zdrowie

Jakie wymagania musi spełniać zdrowe jedzenie, aby można było uznać je za wartościową żywność ekologiczną

Zdrowie pupila – pełnowartościowe karmy dla psów

Odpowiednio dobrane pełnowartościowe karmy dla psów zapewnią im zdrowie, kondycję, odporność, energię, oczywiście będą im także smakować.

Odparzenia pieluszkowe – jak im zapobiec i jak je leczyć

Skóra niemowląt jest delikatna, a odparzenia pieluszkowe spędzają sen z powiek najbardziej troskliwym mamom

To warto wiedzieć – jak fotografować zaćmienie Księżyca

Zapewne nie ja pierwsza (ani ostatnia) trafiam czasem na bardzo interesujące opracowania internetowe. Szukamy wiadomości, inspiracji w jednej dziedzinie, a znajdujemy informacje z innego obszaru. Właśnie w ten sposób trafiłam niedawno na wyczerpujący wpis dotyczący tego jak fotografować zaćmienie księżyca. Co prawda nie jestem fotografem, ale cenię sobie pamiątkową wartość zdjęć i zdecydowanie chciałabym, aby nasze fotografie były czymś więcej niż szybkim kadrem wykonanym za pomocą smartfona.

Temat zaćmienia księżyca jest o tyle interesujący dla mnie, że pamiętam totalne niepowodzenie jakim były próby sfotografowania tego zjawiska ostatnio, we wrześniu ubiegłego roku. Niestety moje fotografie zupełnie się nie udały, a szkoda, bo widok był imponujący. Blogowy poradnik o tym jak fotografować zaćmienie księżyca dotyczył właśnie przygotowania do ubiegłorocznego wydarzenia. Gdybym trafiła w to miejsce wcześniej… kto wie, może powstałby interesujący album?

ksiezyc 1

Zdjęcie z szerokikadr.pl

Co nieco na temat zaćmienia Księżyca
Wartość artykułu podnoszą informacje na temat samego zjawiska, o którym również wiedziałam niezbyt wiele. Tak naprawdę ograniczając się głównie do faktu, że zaćmienie robi wrażenie. Dziś wiem już zdecydowanie więcej. Jak wiadomo jest to zjawisko astronomiczne, które możemy podziwiać, kiedy Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem w pełni, natomiast Księżyc wejdzie w tzw. stożek cienia Ziemi. W tym miejscu nie sposób nie zapytać co to jest stożek cienia? Otóż zgodnie z definicją występuje:
• stożek cienia całkowitego – miejsce geometryczne punktów znajdujących się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, z których Słońce jest całkowicie niewidoczne.
• stożek półcienia – miejsce geometryczne punktów, z których tylko część Słońca jest widoczna, a część jest zasłonięta przez Ziemię.

schemat

Układ ciał niebieskich w czasie zaćmienia Księżyca.
A – Słońce
B – Ziemia
C – Księżyc
D – stożek półcienia
E – stożek cienia całkowitego
Źródło: wikipedia MesserWoland

No i proszę jaka jestem mądra!
Całkowite zaćmienie (takie jak w ubiegłym roku) ma miejsce wtedy, kiedy krążący wokół ziemi Księżyc znajdzie się w całości w obszarze stożka cienia całkowitego. Wówczas promienie słoneczne nie dochodzą w ogóle do jego powierzchni, która w całości jest ciemna. Jeśli poza stożkiem cienia całkowitego znajdzie się choć część Księżyca, a jednocześnie jest on w obszarze stożka półcienia, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Z kolei zaćmienie półcieniowe ma miejsce, kiedy Księżyc przesuwa się przez stożek półcienia Ziemi i jest całkowicie poza stożkiem cienia całkowitego.
Całkowite zaćmienie Księżyca jest zjawiskiem, które możemy obserwować znacznie rzadziej niż np. zaćmienie słońca. Co roku zdarzają się co najmniej dwa zaćmienia Słońca, a bywa że jest ich nawet pięć. Natomiast górny pułap, jeśli chodzi o zaćmienia Księżyca, to trzy na rok, ale bywają lata, kiedy nie zdarzy się ani jedno (nawet częściowe).

Praktyczne wskazówki na wagę złota
Tym bardziej warto na przyszłość wiedzieć jak fotografować tak niezwykłe zjawisko, szczególnie, że ubiegłoroczne zaćmienie należało do wyjątkowych ze względu na odległość Księżyca. Mieliśmy bowiem do czynienia z tzw. superpełnią, a takie zjawisko zdarza się raptem kilka razy w skali stulecia. Niestety na kolejne trzeba poczekać co najmniej kilkanaście lat (prognozy mówią o 31 stycznia 2033r.). Póki co możemy potrenować i dowiedzieć się jak najwięcej. We wspomnianym opracowaniu znalazłam wiele praktycznych wskazówek, odpowiedzi na istotne pytania, np.
• jak wykonać sesję zdjęć w równych odstępach czasowych, aby zarejestrować ruch Księżyca
• jaką ogniskową ustawić
• jak ustawiamy odpowiednią ostrość
• jak wybrać odpowiedni tryb pracy aparatu.
Oczywiście na blogu nie brakuje porad dotyczących fotografowania innych zjawisk, sytuacji czy też obiektów.

ksiezyc 2003

Zdjęcie z szerokikadr.pl

ksiezyc przeswietlone

Zdjęcie z szerokikadr.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia: szerokikadr.pl, shutterstock

About The Author

Reply