kozłowka

Zwiedzanie, relaks, piękne krajobrazy – turysto odwiedź lubelskie!

Wele ciekawego czeka na nas na wchodzie kraju, np. w mniej obleganym regionie województwa lubelskiego.

Grillowanie nie tylko na działce – grille elektryczne

TEFAL – grille elektryczne tego producenta są proste w obsłudze, ale można na nich przyrządzić naprawdę wyjątkowe dania.

Dieta i suplementacja – minerały i witaminy w ciąży

Zapotrzebowanie na minerały, składniki odżywcze oraz witaminy w ciąży jest wyższe.

odzież do jogi

Odzież do jogi unikalny look i design

Na pierwszy rzut oka zajęcia jogi mogą wydawać się proste, statyczne. Wystarczy jednak spróbować, aby przekonać się, że: po pierwsze joga to wymagająca forma aktywności, po drugie… pozytywnie wciąga i uzależnia. Jest to jednak nałóg wyjątkowo dobroczynny dla ciała i ducha, a także okazja do skompletowania bardzo interesującej garderoby. Ubrania do jogi charakteryzują się bowiem świetną jakością i naprawdę efektownym wzornictwem. Komfortowe ubrania do jogi Strój do jogi musi spełniać pewne wymagania, aby był praktyczny, funkcjonalny, nie ograniczał swobody ruchów, a tym samym nie zakłócał specyficznej filozofii tego treningu. Joga  to nie tylko sekwencje ruchów, ćwiczeń, ale także „coś dla

Pedicure – zadbane stopy i letnie trendy

Jak zadbać o efektowny pedicure, co w tym sezonie będziemy malować na paznokciach.

Bóle miesiączkowe – przyczyny, przebieg, leczenie

Nawet najbardziej skuteczne leki i wiedza o tym jak złagodzić bóle miesiączkowe, nie zastąpią konsultacji i badań

Bieg, nordic walking czy spacer dla zdrowia?

Popularne formy aktywności są dostępne praktycznie dla wszystkich – spacer, bieganie i nordic walking.

Zielono mi… na zdrowie

Niepozorna zielenina to prawdziwa skarbnica witamin, minerałów i bogactwo wartości odżywczych

Kosmetyki dla mężczyzn – udane zakupy, skuteczna pielęgnacja

Kosmetyki dla mężczyzn zajmują mniej miejsca w drogeriach, ale jest to naprawdę szeroki i różnorodny asortyment

Z kuchni do drogerii – dobroczynne zioła w kosmetyce

Rośliny mają dobroczynny wpływ na skórę, dlatego znajdują szerokie zastosowanie również w kosmetyce.

To warto wiedzieć – jak fotografować zaćmienie Księżyca

Zapewne nie ja pierwsza (ani ostatnia) trafiam czasem na bardzo interesujące opracowania internetowe. Szukamy wiadomości, inspiracji w jednej dziedzinie, a znajdujemy informacje z innego obszaru. Właśnie w ten sposób trafiłam niedawno na wyczerpujący wpis dotyczący tego jak fotografować zaćmienie księżyca. Co prawda nie jestem fotografem, ale cenię sobie pamiątkową wartość zdjęć i zdecydowanie chciałabym, aby nasze fotografie były czymś więcej niż szybkim kadrem wykonanym za pomocą smartfona.

Temat zaćmienia księżyca jest o tyle interesujący dla mnie, że pamiętam totalne niepowodzenie jakim były próby sfotografowania tego zjawiska ostatnio, we wrześniu ubiegłego roku. Niestety moje fotografie zupełnie się nie udały, a szkoda, bo widok był imponujący. Blogowy poradnik o tym jak fotografować zaćmienie księżyca dotyczył właśnie przygotowania do ubiegłorocznego wydarzenia. Gdybym trafiła w to miejsce wcześniej… kto wie, może powstałby interesujący album?

ksiezyc 1

Zdjęcie z szerokikadr.pl

Co nieco na temat zaćmienia Księżyca
Wartość artykułu podnoszą informacje na temat samego zjawiska, o którym również wiedziałam niezbyt wiele. Tak naprawdę ograniczając się głównie do faktu, że zaćmienie robi wrażenie. Dziś wiem już zdecydowanie więcej. Jak wiadomo jest to zjawisko astronomiczne, które możemy podziwiać, kiedy Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem w pełni, natomiast Księżyc wejdzie w tzw. stożek cienia Ziemi. W tym miejscu nie sposób nie zapytać co to jest stożek cienia? Otóż zgodnie z definicją występuje:
• stożek cienia całkowitego – miejsce geometryczne punktów znajdujących się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, z których Słońce jest całkowicie niewidoczne.
• stożek półcienia – miejsce geometryczne punktów, z których tylko część Słońca jest widoczna, a część jest zasłonięta przez Ziemię.

schemat

Układ ciał niebieskich w czasie zaćmienia Księżyca.
A – Słońce
B – Ziemia
C – Księżyc
D – stożek półcienia
E – stożek cienia całkowitego
Źródło: wikipedia MesserWoland

No i proszę jaka jestem mądra!
Całkowite zaćmienie (takie jak w ubiegłym roku) ma miejsce wtedy, kiedy krążący wokół ziemi Księżyc znajdzie się w całości w obszarze stożka cienia całkowitego. Wówczas promienie słoneczne nie dochodzą w ogóle do jego powierzchni, która w całości jest ciemna. Jeśli poza stożkiem cienia całkowitego znajdzie się choć część Księżyca, a jednocześnie jest on w obszarze stożka półcienia, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Z kolei zaćmienie półcieniowe ma miejsce, kiedy Księżyc przesuwa się przez stożek półcienia Ziemi i jest całkowicie poza stożkiem cienia całkowitego.
Całkowite zaćmienie Księżyca jest zjawiskiem, które możemy obserwować znacznie rzadziej niż np. zaćmienie słońca. Co roku zdarzają się co najmniej dwa zaćmienia Słońca, a bywa że jest ich nawet pięć. Natomiast górny pułap, jeśli chodzi o zaćmienia Księżyca, to trzy na rok, ale bywają lata, kiedy nie zdarzy się ani jedno (nawet częściowe).

Praktyczne wskazówki na wagę złota
Tym bardziej warto na przyszłość wiedzieć jak fotografować tak niezwykłe zjawisko, szczególnie, że ubiegłoroczne zaćmienie należało do wyjątkowych ze względu na odległość Księżyca. Mieliśmy bowiem do czynienia z tzw. superpełnią, a takie zjawisko zdarza się raptem kilka razy w skali stulecia. Niestety na kolejne trzeba poczekać co najmniej kilkanaście lat (prognozy mówią o 31 stycznia 2033r.). Póki co możemy potrenować i dowiedzieć się jak najwięcej. We wspomnianym opracowaniu znalazłam wiele praktycznych wskazówek, odpowiedzi na istotne pytania, np.
• jak wykonać sesję zdjęć w równych odstępach czasowych, aby zarejestrować ruch Księżyca
• jaką ogniskową ustawić
• jak ustawiamy odpowiednią ostrość
• jak wybrać odpowiedni tryb pracy aparatu.
Oczywiście na blogu nie brakuje porad dotyczących fotografowania innych zjawisk, sytuacji czy też obiektów.

ksiezyc 2003

Zdjęcie z szerokikadr.pl

ksiezyc przeswietlone

Zdjęcie z szerokikadr.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia: szerokikadr.pl, shutterstock

About The Author

Reply