Ruskorex – maść i czopki na „wstydliwy” problem

Profilaktyka, konsultacja lekarska, odpowiednia terapia w razie konieczności (np. leki takie jak Ruskorex)

Jak robić dobre zdjęcia – kurs fotografii w Krakowie

Zajęcia wprowadzające w tajniki dobrych ujęć – kurs fotografii w Krakowie organizowany przez Akademię Nikona

Problemy z erekcją na tle psychologicznym

Problemy z erekcją na tle psychologicznym, to jedno z poważniejszych wyzwań przed jakim stają dzisiejsze związki

Przez żołądek do serca, czyli walentynkowe przysmaki

Do walentynkowych przysmaków dodajmy chili, imbir, awokado, cynamon, kawior, owoce morze i pyszną, sensualną czekoladę

Panele laminowane – piękny wygląd Twojej podłogi

Poszukując idealnego sposobu wykończenia podłogi, warto wziąć pod uwagę panele laminowane. To nowoczesna i niezwykle elegancka alternatywa dla podłóg drewnianych, która cieszy się coraz większą popularnością. To przede wszystkim estetyczne i trwałe rozwiązanie, które jest w stanie spełnić oczekiwania każdego klienta. Trwałość paneli tego typu gwarantuje piękny wygląd podłogi przez długie lata. Dodatkowo panele nie wymagają szczególnej konserwacji, zaś wysoka odporność na ścieranie powoduje, że są trwałe. Wyjątkową jakością wyróżniają się panele podłogowe Alloc oraz Sensa. To wyroby czołowych producentów, które wyróżniają się najwyższą jakością. Szeroki wybór kolorystyczny gwarantuje łatwość znalezienia idealnych rozwiązań. Panele laminowane są łatwe w montażu, dzięki

Pantone mówi: Ultra Violet, czyli fiolet jako kolor roku

Pantone mówi: Ultra Violet, czyli fiolet jako kolor roku

Ratunek dla męskiej głowy – Loxon na wypadanie włosów

Bujna fryzura i zdrowe włosy to nie tylko kobiecy atut, a nadmierne wypadanie włosów to częściej męski problem.

Pomysł na Walentynki, czyli jak go zaskoczyć

Walentynki! Pomysł na idealny walentynkowy podarunek dla chłopaka to dopiero zadanie

Sprawdź aktualne oferty pracy w Holandii

Holandia pnie się stopniowo w górę, jeśli chodzi o ranking krajów, do których Polacy wyjeżdżają w celach zarobkowych.

Ne lekceważ objawów – ból z lewej strony brzucha

Kłucie w nadbrzuszu czy ból z lewej strony brzucha mogą świadczyć o zupełnie innym problemie zdrowotnym.

To warto wiedzieć – jak fotografować zaćmienie Księżyca

Zapewne nie ja pierwsza (ani ostatnia) trafiam czasem na bardzo interesujące opracowania internetowe. Szukamy wiadomości, inspiracji w jednej dziedzinie, a znajdujemy informacje z innego obszaru. Właśnie w ten sposób trafiłam niedawno na wyczerpujący wpis dotyczący tego jak fotografować zaćmienie księżyca. Co prawda nie jestem fotografem, ale cenię sobie pamiątkową wartość zdjęć i zdecydowanie chciałabym, aby nasze fotografie były czymś więcej niż szybkim kadrem wykonanym za pomocą smartfona.

Temat zaćmienia księżyca jest o tyle interesujący dla mnie, że pamiętam totalne niepowodzenie jakim były próby sfotografowania tego zjawiska ostatnio, we wrześniu ubiegłego roku. Niestety moje fotografie zupełnie się nie udały, a szkoda, bo widok był imponujący. Blogowy poradnik o tym jak fotografować zaćmienie księżyca dotyczył właśnie przygotowania do ubiegłorocznego wydarzenia. Gdybym trafiła w to miejsce wcześniej… kto wie, może powstałby interesujący album?

ksiezyc 1

Zdjęcie z szerokikadr.pl

Co nieco na temat zaćmienia Księżyca
Wartość artykułu podnoszą informacje na temat samego zjawiska, o którym również wiedziałam niezbyt wiele. Tak naprawdę ograniczając się głównie do faktu, że zaćmienie robi wrażenie. Dziś wiem już zdecydowanie więcej. Jak wiadomo jest to zjawisko astronomiczne, które możemy podziwiać, kiedy Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem w pełni, natomiast Księżyc wejdzie w tzw. stożek cienia Ziemi. W tym miejscu nie sposób nie zapytać co to jest stożek cienia? Otóż zgodnie z definicją występuje:
• stożek cienia całkowitego – miejsce geometryczne punktów znajdujących się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, z których Słońce jest całkowicie niewidoczne.
• stożek półcienia – miejsce geometryczne punktów, z których tylko część Słońca jest widoczna, a część jest zasłonięta przez Ziemię.

schemat

Układ ciał niebieskich w czasie zaćmienia Księżyca.
A – Słońce
B – Ziemia
C – Księżyc
D – stożek półcienia
E – stożek cienia całkowitego
Źródło: wikipedia MesserWoland

No i proszę jaka jestem mądra!
Całkowite zaćmienie (takie jak w ubiegłym roku) ma miejsce wtedy, kiedy krążący wokół ziemi Księżyc znajdzie się w całości w obszarze stożka cienia całkowitego. Wówczas promienie słoneczne nie dochodzą w ogóle do jego powierzchni, która w całości jest ciemna. Jeśli poza stożkiem cienia całkowitego znajdzie się choć część Księżyca, a jednocześnie jest on w obszarze stożka półcienia, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Z kolei zaćmienie półcieniowe ma miejsce, kiedy Księżyc przesuwa się przez stożek półcienia Ziemi i jest całkowicie poza stożkiem cienia całkowitego.
Całkowite zaćmienie Księżyca jest zjawiskiem, które możemy obserwować znacznie rzadziej niż np. zaćmienie słońca. Co roku zdarzają się co najmniej dwa zaćmienia Słońca, a bywa że jest ich nawet pięć. Natomiast górny pułap, jeśli chodzi o zaćmienia Księżyca, to trzy na rok, ale bywają lata, kiedy nie zdarzy się ani jedno (nawet częściowe).

Praktyczne wskazówki na wagę złota
Tym bardziej warto na przyszłość wiedzieć jak fotografować tak niezwykłe zjawisko, szczególnie, że ubiegłoroczne zaćmienie należało do wyjątkowych ze względu na odległość Księżyca. Mieliśmy bowiem do czynienia z tzw. superpełnią, a takie zjawisko zdarza się raptem kilka razy w skali stulecia. Niestety na kolejne trzeba poczekać co najmniej kilkanaście lat (prognozy mówią o 31 stycznia 2033r.). Póki co możemy potrenować i dowiedzieć się jak najwięcej. We wspomnianym opracowaniu znalazłam wiele praktycznych wskazówek, odpowiedzi na istotne pytania, np.
• jak wykonać sesję zdjęć w równych odstępach czasowych, aby zarejestrować ruch Księżyca
• jaką ogniskową ustawić
• jak ustawiamy odpowiednią ostrość
• jak wybrać odpowiedni tryb pracy aparatu.
Oczywiście na blogu nie brakuje porad dotyczących fotografowania innych zjawisk, sytuacji czy też obiektów.

ksiezyc 2003

Zdjęcie z szerokikadr.pl

ksiezyc przeswietlone

Zdjęcie z szerokikadr.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia: szerokikadr.pl, shutterstock

About The Author

Reply