Żywienie niemowląt – jak przygotować mleko modyfikowane

Wybór odpowiedniej mieszanki i wiedza o tym, jak przygotować mleko modyfikowane, są bardzo ważne dla każdej młodej mamy

Grecja – doskonały pomysł na udany urlop

Greca to wymarzony i zawsze modny kierunek wyjazdów urlopowych i wycieczek krajoznawczych

Wiosenne przeziębienie u dzieci

Przeziębienie u dzieci nie jest stanem wyjątkowym, w okresie budowania odporności dzieci chorują nawet kilkanaście razy w ciągu roku

Motywy roślinne, ekologia i egzotyka we wnętrzach

Bardzo modne motywy roślinne mogą stanowić główny motyw, ale także efektowne dodatki, dekoracje, akcesoria.

zdobienie paznokci

Stemplowanie paznokci – jak zacząć?

Stemplowanie paznokci to jedna z najpopularniejszych obecnie metod ich zdobienia. Pozwala ona dość szybko i łatwo zamienić zwykły manicure w mało dzieło sztuki. I to bez czasochłonnego i wymagającego ręcznego malowania wzorów. Teraz wystarczy odbicie wzorów z płytek oraz przeniesienie ich na paznokci. I gotowe!

Jak zacząć biegać – oto jest pytanie…

Kluczowe znaczenie ma odpowiedź na pytanie – jak zacząć biegać tak, aby stało się to pasją, przyzwyczajeniem, czymś ważnym, a nawet niezbędnym.

Niebanalne buty na wiosnę

Wyobraźni projektantom nie brakuje i zapewniają nam prawdziwy diabelski młyn z butami

lampa do paznokci

Lampa LED do paznokci – jak dobrze wybrać?

Manicure żelowy i hybrydowy cieszy się dziś ogromną popularnością. I nie ma się co dziwić, jego wykonanie nie jest wcale skomplikowane, a pozwala na uzyskanie trwałego efektu, dzięki czemu paznokcie są bardzo zadbane i atrakcyjne.

Co na kaszel dla małego dziecka

Co na kaszel u najmłodszych pacjentów? Jak ulżyć i nie zakłócać mechanizmu samooczyszczania dróg oddechowych

Dlaczego smakuje nam kurczak w sosie kurkowym?

Często sięgam po przepisy na dania z drobiu, np. takie jak kurczak w sosie kurkowym.

Wegetarianizm niejedno ma imię

Coraz bardziej świadome podejście po odżywiania widać np. w zainteresowaniu jakim cieszą się produkty ekologiczne. Jeśli chodzi o restrykcyjne, a nawet ortodoksyjne diety, zdecydowanie zwiększa się rzesza osób, które eliminują ze swojego jadłospisu produkty pochodzenia zwierzęcego.

wegetarianka

Zdrowo, smacznie, wege…

Historia i idea wegetarianizmu
Wegetarianie, weganie, witarianie… Zapewne każdy niejednokrotnie słyszał takie nazwy i słusznie kojarzy je głównie z rezygnacją z mięsa w diecie. Warto jednak wiedzieć, że wegetarianizm to bardzo szerokie i ogólne pojęcie, w którym mieści się wiele odłamów i odmian. Na pewno jednak najistotniejsze założenia dotyczą wykluczenia z diety mięsa zwierzęcego, w tym także ryb i owoców morza. Co ciekawe wegetarianizm nie jest współczesnym „wymysłem”. Szczególnie, że u podłoża rezygnacji z mięsa mogą leżeć różne pobudki – etyczne, religijne, ekonomiczne i zdrowotne. I tak początki wegetarianizmu wiążą się oczywiście z religią, a datują na II tysiąclecie przed naszą erą! Mięsa nie jedli wówczas mieszkańcy subkontynentu indyjskiego. Jeśli chodzi o etyczne pobudki wegetarianizmu, pierwsze wzmianki dotyczą Pitagorejczyków działających w VIw p.n.e.

zupa

Smacznie i kolorowo w diecie wegetariańskiej

Oblicza wegetarianizmu
A zatem historyczne korzenie wegetarianizmu sięgają naprawdę daleko. Ale jak wygląda ruch wegetarian dziś? Przede wszystkim wynika głównie z moralnych i etycznych pobudek. Zwolennicy takiego stylu życia mają szacunek dla wszystkich istot żywych, również dla zwierząt i sprzeciwiają się nadmiernej konsumpcji mięsa.
Warto także wiedzieć, że wegetarianie to różne, bardziej albo mniej ortodoksyjne odłamy. Tzw. laktoowowegetarianie wykluczają ze swojej diety mięso i produkty z mięsa, ale spożywają np. nabiał, jajka. Bardziej ortodoksyjne podejście cechuje laktowegetarian, którzy eliminują z diety również jaja, ale jedzą mleko, produkty mleczne. Z kolei owowegetarianie rezygnują z produktów mlecznych, a jedzą jajka. Dużo dalej w ortodoksyjnej diecie idą weganie. W ich diecie nie ma mięsa ani żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Wielu wegan rezygnuje nawet z miodu, jako produktu pracy pszczół. Weganie idą jeszcze dalej – nie noszą również odzieży, galanterii i butów z naturalnych skór oraz futer. Stronią też od kosmetyków, detergentów testowanych na zwierzętach.
Jak się okazuje w restrykcjach dietetycznych daleko jeszcze do granic, co udowadniają frutarianie, którzy rezygnują z owoców i warzyw, które trzeba zerwać, a więc „uśmiercić” roślinę. Oznacza to, że nie zjedzą np. sałaty. W ich menu znajdą się natomiast jabłka, pomidory, bakłażany, banany itp.

liqidarianizm

Soki jako podstawa diety?

Co dalej w zakresie ortodoksyjnego podejścia do diety? Można jeszcze być witarianinem, czyli zdecydować się na tzw. raw food – żywność niemal surową, poddaną obróbce termicznej do 50°C. Liquidarianie to witarianie, których dieta oparta jest na płynach, sokach, a ortodoksyjni sprautarianie opierają dietę na kiełkach różnych roślin – zbóż, warzyw i owoców.

Warto wrócić uwagę, że co prawda wegetarianizm nie jest równoznaczny z ekologiczną dietą. Niemniej jednak większość wegetarian propaguje szeroko rozumiane proekologiczne podejście do życia. W tym również rezygnację z żywności wysoko przetwarzanej, nie ekologicznej.

Zdjęcia: Shutterstock

About The Author

Reply