Bolące stawy – reumatyzm i inne przyczyny

Najczęściej bolące stawy kojarzymy z reumatyzmem, ale to nie jedyna przyczyna takich dolegliwości.

Ból brzucha – gdzie boli i dlaczego

Ból brzucha to wyzwanie dla pacjenta i diagnostyki i jedna z najczęściej zgłaszanych dolegliwości

Pyszne pasztety – na śniadanie i od święta

Parafrazując słowa poety możemy z dumą powiedzieć, że Polacy nie gęsi i swoje pasztety mają

Przygotuj włosy do zimy

Sezon jesienno – zimowy bywa największym wyzwaniem dla włosów

Fosfolipidy – dlaczego są tak ważne dla wątroby

Pojęcia takie jak hepatocyty, fosfolipidy czy też funkcje wątroby, powinny być nam znane.

Jesień w parku – dla zdrowia i dla zabawy

Jesienny park zamiast telewizora i komputera!

Chroń skórę, sięgnij po Iwostin Solecrin

Wielbiciele opalania powinni wiedzieć, że słońce to nie samo dobro, może negatywnie wpływać na skórę i zagrażać zdrowiu

Ekologiczna żywność – postaw na zdrowie

Jakie wymagania musi spełniać zdrowe jedzenie, aby można było uznać je za wartościową żywność ekologiczną

Zdrowie pupila – pełnowartościowe karmy dla psów

Odpowiednio dobrane pełnowartościowe karmy dla psów zapewnią im zdrowie, kondycję, odporność, energię, oczywiście będą im także smakować.

Odparzenia pieluszkowe – jak im zapobiec i jak je leczyć

Skóra niemowląt jest delikatna, a odparzenia pieluszkowe spędzają sen z powiek najbardziej troskliwym mamom

Wegetarianizm niejedno ma imię

Coraz bardziej świadome podejście po odżywiania widać np. w zainteresowaniu jakim cieszą się produkty ekologiczne. Jeśli chodzi o restrykcyjne, a nawet ortodoksyjne diety, zdecydowanie zwiększa się rzesza osób, które eliminują ze swojego jadłospisu produkty pochodzenia zwierzęcego.

wegetarianka

Zdrowo, smacznie, wege…

Historia i idea wegetarianizmu
Wegetarianie, weganie, witarianie… Zapewne każdy niejednokrotnie słyszał takie nazwy i słusznie kojarzy je głównie z rezygnacją z mięsa w diecie. Warto jednak wiedzieć, że wegetarianizm to bardzo szerokie i ogólne pojęcie, w którym mieści się wiele odłamów i odmian. Na pewno jednak najistotniejsze założenia dotyczą wykluczenia z diety mięsa zwierzęcego, w tym także ryb i owoców morza. Co ciekawe wegetarianizm nie jest współczesnym „wymysłem”. Szczególnie, że u podłoża rezygnacji z mięsa mogą leżeć różne pobudki – etyczne, religijne, ekonomiczne i zdrowotne. I tak początki wegetarianizmu wiążą się oczywiście z religią, a datują na II tysiąclecie przed naszą erą! Mięsa nie jedli wówczas mieszkańcy subkontynentu indyjskiego. Jeśli chodzi o etyczne pobudki wegetarianizmu, pierwsze wzmianki dotyczą Pitagorejczyków działających w VIw p.n.e.

zupa

Smacznie i kolorowo w diecie wegetariańskiej

Oblicza wegetarianizmu
A zatem historyczne korzenie wegetarianizmu sięgają naprawdę daleko. Ale jak wygląda ruch wegetarian dziś? Przede wszystkim wynika głównie z moralnych i etycznych pobudek. Zwolennicy takiego stylu życia mają szacunek dla wszystkich istot żywych, również dla zwierząt i sprzeciwiają się nadmiernej konsumpcji mięsa.
Warto także wiedzieć, że wegetarianie to różne, bardziej albo mniej ortodoksyjne odłamy. Tzw. laktoowowegetarianie wykluczają ze swojej diety mięso i produkty z mięsa, ale spożywają np. nabiał, jajka. Bardziej ortodoksyjne podejście cechuje laktowegetarian, którzy eliminują z diety również jaja, ale jedzą mleko, produkty mleczne. Z kolei owowegetarianie rezygnują z produktów mlecznych, a jedzą jajka. Dużo dalej w ortodoksyjnej diecie idą weganie. W ich diecie nie ma mięsa ani żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Wielu wegan rezygnuje nawet z miodu, jako produktu pracy pszczół. Weganie idą jeszcze dalej – nie noszą również odzieży, galanterii i butów z naturalnych skór oraz futer. Stronią też od kosmetyków, detergentów testowanych na zwierzętach.
Jak się okazuje w restrykcjach dietetycznych daleko jeszcze do granic, co udowadniają frutarianie, którzy rezygnują z owoców i warzyw, które trzeba zerwać, a więc „uśmiercić” roślinę. Oznacza to, że nie zjedzą np. sałaty. W ich menu znajdą się natomiast jabłka, pomidory, bakłażany, banany itp.

liqidarianizm

Soki jako podstawa diety?

Co dalej w zakresie ortodoksyjnego podejścia do diety? Można jeszcze być witarianinem, czyli zdecydować się na tzw. raw food – żywność niemal surową, poddaną obróbce termicznej do 50°C. Liquidarianie to witarianie, których dieta oparta jest na płynach, sokach, a ortodoksyjni sprautarianie opierają dietę na kiełkach różnych roślin – zbóż, warzyw i owoców.

Warto wrócić uwagę, że co prawda wegetarianizm nie jest równoznaczny z ekologiczną dietą. Niemniej jednak większość wegetarian propaguje szeroko rozumiane proekologiczne podejście do życia. W tym również rezygnację z żywności wysoko przetwarzanej, nie ekologicznej.

Zdjęcia: Shutterstock

About The Author

Reply