SuperOwoc! Czereśnie – słodko i zdrowo

Rozkoszując się smakiem czereśni warto wiedzieć, że mają one kompleksowy i dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

Wrzody żołądka – objawy, przyczyny, charakterystyka

Choroba wrzodowa żołądka i jej objawy dotyczą statystycznie od 5 do 10% populacji

Kleszcz łąkowy, psi, pospolity… wszystkie groźne!

Jak atakuje kleszcz, jakie są rodzaje (np. kleszcz psi, kleszcz łąkowy czy… obrzeżek gołębień).

Dlaczego warto przesiąść się na rower

Oszczędność, czasu, poznawanie okolicy, proekologiczna postawa i coś dla ciała i dla ducha – warto wsiąść na rower

Dlaczego warto jeść lody

Nie do końca wiemy czy lody są zdrowe czy nie, tuczą czy można jeść je w czasie diety

Latem pokaż zadbane, gładkie nogi

Nogi nie muszą być do samej szyi i idealnie zgrabne, ale na pewno powinny być zadbane i gładkie

Sezon na… alergiczny nieżyt nosa

Dla wielu osób bujnie rozkwitająca zieleń oznacza uciążliwe, przykre objawy, takie jak alergiczny nieżyt nosa

Jak dbać o włosy – letnie wyzwania

Co zrobić, żeby po udanych wakacjach nie wyglądać jak strach na wróble, jak dbać o włosy?

Cytrynowo i zdrowo, czyli dobry tran dla dzieci

Warto wiedzieć jaki tran wybrać, aby zaspokoić zapotrzebowanie młodego organizmu.

Skuteczne, nowoczesne i ergonomiczne myjki ciśnieniowe

Myjki ciśnieniowe Husqvarna są łatwe w obsłudze, a jednocześnie bardzo skuteczne

Wegetarianizm niejedno ma imię

Coraz bardziej świadome podejście po odżywiania widać np. w zainteresowaniu jakim cieszą się produkty ekologiczne. Jeśli chodzi o restrykcyjne, a nawet ortodoksyjne diety, zdecydowanie zwiększa się rzesza osób, które eliminują ze swojego jadłospisu produkty pochodzenia zwierzęcego.

wegetarianka

Zdrowo, smacznie, wege…

Historia i idea wegetarianizmu
Wegetarianie, weganie, witarianie… Zapewne każdy niejednokrotnie słyszał takie nazwy i słusznie kojarzy je głównie z rezygnacją z mięsa w diecie. Warto jednak wiedzieć, że wegetarianizm to bardzo szerokie i ogólne pojęcie, w którym mieści się wiele odłamów i odmian. Na pewno jednak najistotniejsze założenia dotyczą wykluczenia z diety mięsa zwierzęcego, w tym także ryb i owoców morza. Co ciekawe wegetarianizm nie jest współczesnym „wymysłem”. Szczególnie, że u podłoża rezygnacji z mięsa mogą leżeć różne pobudki – etyczne, religijne, ekonomiczne i zdrowotne. I tak początki wegetarianizmu wiążą się oczywiście z religią, a datują na II tysiąclecie przed naszą erą! Mięsa nie jedli wówczas mieszkańcy subkontynentu indyjskiego. Jeśli chodzi o etyczne pobudki wegetarianizmu, pierwsze wzmianki dotyczą Pitagorejczyków działających w VIw p.n.e.

zupa

Smacznie i kolorowo w diecie wegetariańskiej

Oblicza wegetarianizmu
A zatem historyczne korzenie wegetarianizmu sięgają naprawdę daleko. Ale jak wygląda ruch wegetarian dziś? Przede wszystkim wynika głównie z moralnych i etycznych pobudek. Zwolennicy takiego stylu życia mają szacunek dla wszystkich istot żywych, również dla zwierząt i sprzeciwiają się nadmiernej konsumpcji mięsa.
Warto także wiedzieć, że wegetarianie to różne, bardziej albo mniej ortodoksyjne odłamy. Tzw. laktoowowegetarianie wykluczają ze swojej diety mięso i produkty z mięsa, ale spożywają np. nabiał, jajka. Bardziej ortodoksyjne podejście cechuje laktowegetarian, którzy eliminują z diety również jaja, ale jedzą mleko, produkty mleczne. Z kolei owowegetarianie rezygnują z produktów mlecznych, a jedzą jajka. Dużo dalej w ortodoksyjnej diecie idą weganie. W ich diecie nie ma mięsa ani żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Wielu wegan rezygnuje nawet z miodu, jako produktu pracy pszczół. Weganie idą jeszcze dalej – nie noszą również odzieży, galanterii i butów z naturalnych skór oraz futer. Stronią też od kosmetyków, detergentów testowanych na zwierzętach.
Jak się okazuje w restrykcjach dietetycznych daleko jeszcze do granic, co udowadniają frutarianie, którzy rezygnują z owoców i warzyw, które trzeba zerwać, a więc „uśmiercić” roślinę. Oznacza to, że nie zjedzą np. sałaty. W ich menu znajdą się natomiast jabłka, pomidory, bakłażany, banany itp.

liqidarianizm

Soki jako podstawa diety?

Co dalej w zakresie ortodoksyjnego podejścia do diety? Można jeszcze być witarianinem, czyli zdecydować się na tzw. raw food – żywność niemal surową, poddaną obróbce termicznej do 50°C. Liquidarianie to witarianie, których dieta oparta jest na płynach, sokach, a ortodoksyjni sprautarianie opierają dietę na kiełkach różnych roślin – zbóż, warzyw i owoców.

Warto wrócić uwagę, że co prawda wegetarianizm nie jest równoznaczny z ekologiczną dietą. Niemniej jednak większość wegetarian propaguje szeroko rozumiane proekologiczne podejście do życia. W tym również rezygnację z żywności wysoko przetwarzanej, nie ekologicznej.

Zdjęcia: Shutterstock

About The Author

Reply