Cytrynowo i zdrowo, czyli dobry tran dla dzieci

Warto wiedzieć jaki tran wybrać, aby zaspokoić zapotrzebowanie młodego organizmu.

Skuteczne, nowoczesne i ergonomiczne myjki ciśnieniowe

Myjki ciśnieniowe Husqvarna są łatwe w obsłudze, a jednocześnie bardzo skuteczne

Purina Beyond – dla zdrowia psich smakoszy

Na uwagę zasługują na pewno nowe karmy Purina Beyond, zbilansowane, pełnowartościowe, oparte na wysokiej jakości, naturalnych składnikach

Wolontariat – warto pomagać!

Wolontariat staje się sposobem na życie wielu osób – każdy może pomagać w takim zakresie na jaki go stać

plaża

Dlaczego warto wybrać się na urlop przed sezonem

Urlop przed sezonem to sposób na oszczędności, relaks i ucieczkę od tłumu turystów.

kozłowka

Zwiedzanie, relaks, piękne krajobrazy – turysto odwiedź lubelskie!

Wele ciekawego czeka na nas na wchodzie kraju, np. w mniej obleganym regionie województwa lubelskiego.

Grillowanie nie tylko na działce – grille elektryczne

TEFAL – grille elektryczne tego producenta są proste w obsłudze, ale można na nich przyrządzić naprawdę wyjątkowe dania.

Dieta i suplementacja – minerały i witaminy w ciąży

Zapotrzebowanie na minerały, składniki odżywcze oraz witaminy w ciąży jest wyższe.

odzież do jogi

Odzież do jogi unikalny look i design

Na pierwszy rzut oka zajęcia jogi mogą wydawać się proste, statyczne. Wystarczy jednak spróbować, aby przekonać się, że: po pierwsze joga to wymagająca forma aktywności, po drugie… pozytywnie wciąga i uzależnia. Jest to jednak nałóg wyjątkowo dobroczynny dla ciała i ducha, a także okazja do skompletowania bardzo interesującej garderoby. Ubrania do jogi charakteryzują się bowiem świetną jakością i naprawdę efektownym wzornictwem. Komfortowe ubrania do jogi Strój do jogi musi spełniać pewne wymagania, aby był praktyczny, funkcjonalny, nie ograniczał swobody ruchów, a tym samym nie zakłócał specyficznej filozofii tego treningu. Joga  to nie tylko sekwencje ruchów, ćwiczeń, ale także „coś dla

Pedicure – zadbane stopy i letnie trendy

Jak zadbać o efektowny pedicure, co w tym sezonie będziemy malować na paznokciach.

Wolontariat – warto pomagać!

Wolontariat nie kojarzy się nam już z wyjazdami do krajów zagrożonych biedą, z działalnością dla wybranych. Na szczęście nie uważamy też, że bycie wolontariuszem to hobby dla bogatych albo…”naiwniaków”, którzy pracują za darmo. Nie jest to także krótkotrwałe działanie, które ma wzbogacić CV. Wolontariat staje się sposobem na życie wielu osób i co szczególnie ważne – każdy może pomagać w takim zakresie na jaki go stać (czasowo, finansowo, emocjonalnie itp.).

Na czym polega wolontariat

Zgodnie z definicją wolontariat to praca dobrowolna, bezpłatna i świadoma. Może dotyczyć działań na rzecz innych osób, całego społeczeństwa, organizacji itp. Wolontariuszem jest ten, kto świadomie i bez wynagrodzenia angażuje się w aktywność dla dobra innych, na rzecz organizacji pozarządowych, instytucji zaangażowanych w działania społecznie. A zatem jest to działanie pro bono, a wartością nadrzędną jest pomaganie i właśnie możliwość niesienia wsparcia, szeroko rozumianej pomocy jest głównym czynnikiem, który zachęca coraz więcej ludzi do bycia wolontariuszem.

senior

Wolontariat to działanie pro bono, a wartością nadrzędną jest pomaganie

Dlaczego warto być wolontariuszem

Wolontariusz angażuje się, pomaga, pracuje bez materialnego wynagrodzenia. Nie oznacza to jednak, że taki sposób na życie czy aktywność, nie przynoszą żadnych korzyści. Okazuje się bowiem, że wiele osób dostrzega wartości istotniejsze niż pieniądze. Wolontariusze na liście swoich „zysków” najczęściej umieszczają:

 • pomaganie, bo naprawdę warto działać za darmo i przyczyniać się do szeroko pojętego czynienia dobra,
 • satysfakcja i duma z samego siebie to wartości bezcenne, podobnie jak poczucie, że jest się dobrym człowiekiem,
 • doświadczenia – zarówno całkiem nowe, inne od dotychczasowych, jak i związane z wiedzą, wyksztalceniem, wykonywaną pracą,
 • udział w tworzeniu lepszego, odpowiedzialnego społeczeństwa – naprawdę razem można zmienić świat na lepszy,
 • nowe kontakty – możemy poznawać wiele wartościowych, interesujących osób, zarówno przyjaciół, jak i pracowników, pracodawców itp.,
 • poznawanie świata, różnych jego oblicz, praw, jakie nim rządzą,
 • dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem, budowanie szeroko rozumianej marki,
 • dodatkowe profity – referencje, kontakty, certyfikaty; zaangażowanie w wolontariat może otwierać także nowe ścieżki kariery zawodowej, rozwijać, wyróżniać na tle innych.
ręce

Wolontariat łączy ludzi!

Wolontariat dla zdrowia?

Do bardzo ciekawych wniosków doszli belgijscy badacze. Badania prowadzone wspólnie – przez specjalizującą się w medycynie rodzinnej prof. Sara Willems z Uniwersytetu w Gandawie i profesora ekonomii Stjina Bearta, dowiodły że:

 • stan zdrowia ludzi zaangażowanych w działalność charytatywną jest lepszy niż ich rówieśników, którzy nie są aktywni w tej dziedzinie,
 • dzięki temu wolontariusze mogą wydłużyć swoje życie statystycznie aż o 5 lat,
 • osoby zaangażowane w pomoc innym zarabiają więcej w życiu zawodowym.

Jak to uzasadnić? No cóż, wiemy przecież, że bezinteresowna pomoc zbliża ludzi i zacieśnia więzy. Uważa się również, że dobroczynność pozytywnie wpływa na funkcje poznawcze mózgu. Tym samym dopinguje do aktywności i może hamować rozwój demencji starczej. Pomagając stymulujemy wydzielanie oksytocyny, progesteronu, czyli hormonów, które mogą redukować poziom stresu i wzmacniają układ odpornościowy.

pies

Pomagaj na zdrowie!

A zatem – pomagajmy! Dla dobra innych, dla społeczeństwa, dlq słabszych i dla siebie. Dobre samopoczucie jest bezcenne, tak samo jak udział w  tworzeniu lepszego świadomego społeczeństwa.

Zdjęcia: pixabay.com, shutterstock

 

About The Author

Reply