.Parafina – działanie lecznicze i kosmetyczne

Parafina ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i w leczeniu różnych dolegliwości

Groprinosin dla dzieci – idealny na wirusy

W apteczce warto mieć lek na gorączkę, bolące gardło i przeciwwirusowy Groprinosin

Pierwsza miesiączka – o tym warto rozmawiać

Jednym z najistotniejszych etapów menarche jest pierwsza miesiączka u dziewczynek

Czas na jesienne trendy

Jesień nadejdzie i to już wkrótce, warto przyjrzeć się co wydarzy się w modzie jesienno – zimowej

Androgenowe wypadanie włosów – przyczyny i leczenie

Prawdziwą zmorą wielu mężczyzn jest łysienie na czubku głowy, którego przyczyną jest najczęściej androgenowe wypadanie włosów

Dojrzałe, starzejące się włosy – jak o nie zadbać?

Degeneracja włosów rozpoczyna się w okolicach 30 roku życia, początkowo nie dając widocznych objawów

Kotły grzewcze – wybór optymalnego rozwiązania

Kotły grzewcze powinny być jak najbardziej ekonomiczne, a także bezawaryjne i bezpieczne

dziewczyna

Szybka pożyczka pozabankowa – to warto wiedzieć

Rozwiązaniem przejściowych problemów z płynnością finansową może być szybka pożyczka, czyli tzw. chwilówka na raty

Czy znasz WAS – syndrom stresu weekendowego?

WAS, czyli syndrom stresu weekendowego, jest swoistym znakiem dzisiejszych zabieganych czasów i życia w pośpiechu

Matcha – samo zdrowie, wyborny smak i aromat

Pisząc o zdrowej żywności i produktach superfood nie można pominąć herbaty nad herbatami, jaką jest matcha

Znajdź swój sposób na piegi

Choć o piegach mówi się, że są pocałunkiem słońca, dla wielu osób są po prostu powodem do kompleksów. Nie brakuje co prawda porad dotyczących eksponowania i podkreślania złocistych plamek, nie mniej jednak najcenniejszy nadal jest sposób na piegi – na ich zamaskowanie, ukrycie, a nawet usunięcie.

O piegach to i owo

Piegi to nic innego jak nierównomierne skupisko pigmentu skórnego, czyli melaniny. Na ogół dziedziczy się skłonność do piegów, a problem ten dotyczy osób o jasnej i ciemniej karnacji. Z tym, że ciemniejsza cera oznacza plamki powierzchniowe, które łatwiej usunąć, redukować. Przy bladej, delikatnej skórze przebarwienia są głębsze, a usuwanie jest sporym wyzwaniem, nie zawsze kończy się sukcesem. Szczególnie, że na intensywność i powstawanie piegów wpływa ekspozycja na słonce i to nie tylko ta wakacyjna, urlopowa.

Przyczyny powstawania piegów oraz przebarwień

Genetyka i słońce to podstawa – promienie słoneczne wpływają na nierówną pigmentację, a na dziedziczenie zmian skórnych i przebarwień nie mamy żadnego wpływu. Wśród innych przyczyn wymienia się m.in.:

  • zmiany hormonalne (np. ciąża, antykoncepcja hormonalna),
  • niektóre leki,
  • kosmetyki fotouczulające, np. perfumy, dezodoranty, kremy z retinolem i kwasami owocowymi,
  • trądzik – przebarwienia po trądziku intensyfikuje ekspozycja na słońce.
dzieci

Piegi można odziedziczyć, powstają pod wpływem słońca

Jak zamaskować piegi – makijaż czyni cuda

Nie zawsze trzeba stosować radykalne metody, szczególnie, że u wielu osób piegi są bardziej widoczne tylko latem, kiedy działa na nie słońce. Najbardziej oczywisty sposób na piegi to umiejętnie wykonany makijaż przy zastosowaniu odpowiednich kosmetyków.

Jak zamaskować piegi? Trzeba sięgnąć po dość mocno kryjące podkłady, pudry i korektory. Najlepiej sprawdzają się te o gęstej, zwartej konsystencji, czyli np. w sztyfcie albo kompaktowe. Istotne jest ich prawidłowe i umiejętne aplikowanie, są dość ciężkie, a zatem łatwo uzyskać efekt maski, co wygląda zdecydowanie gorzej niż piegi. Warto zatem mieć pod ręką specjalne gąbki do nakładania i rozprowadzania kosmetyków (wklepując nie rozcierając). Makijaż pieguski powinien być wykończony i utrwalony pudrem. Latem warto sięgnąć po delikatniejsze kremy koloryzujące, które pielęgnują, ale zapewniają też efekt kryjący, wyrównują koloryt, ale nie zapewniają tak skutecznego „kamuflażu” jak cięższe podkłady.

dziewczyna

Makijaż może zamaskować piegi

Czy można usunąć piegi stosując kremy wybielające?

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od rodzaju cery, karnacji i głębokości przebarwień. Jedną z odpowiedzi na nurtujące pytanie: piegi – jak się ich pozbyć – jest stosowanie specjalnych kosmetyków, takich jak krem wybielający na piegi. Oczywiście jest to bardzo ogólne sformułowanie, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele preparatów z różnym składem. Dla niektórych osób skuteczny krem na piegi będzie zawierał retinoidy, inni zalecą kosmetyki z kwasem azelainowym, kojowym czy kwasami owocowymi, które stymulują proces złuszczania naskórka, a wraz z nim również powierzchniowych przebarwień. Można także wybrać dermokosmetyk, np.  krem wybielający na piegi zawierający hydrochinon, który nie tylko wybiela, ale także ogranicza aktywność melanocytów i powstawanie kolejnych przebarwień.

Pamiętajmy jednak o tym, że kremy rozjaśniające mogą podrażniać i uwrażliwiać delikatną skórę, a proces wybielania to dłuższa kuracja (kilka miesięcy), podczas której trzeba unikać ekspozycji na słońce i stosować kosmetyki z wysokim filtrem.

twarz

Kremy, zabiegi, czyli jak się pozbyć piegów

Profesjonaliści w akcji, czyli jak się pozbyć piegów w gabinecie

Makijaż to za mało, krem na piegi nie jest skuteczny? Gabinety kosmetyczne i medycyny estetycznej to miejsca, gdzie również można powalczyć z przebarwieniami, które wpędzają w kompleksy. Podobnie jak przy kosmetykach, dobór metody i skuteczność sposobu na piegi, są związane z indywidualnymi uwarunkowaniami. Odpowiednie zabiegi mogą nie tylko rozjaśnić, wybielić piegi, ale też wyrównać koloryt skóry, nadać jej gładkość. Najczęściej stosuje się terapię światłem, laserem, zamrażanie oraz peelingi chemiczne.

Peelingi chemiczne mogą być powierzchniowe, średniogłębokie i głębokie, pozwalają na rozjaśnienie nawet plam osadzonych głęboko w skórze właściwej. Niezbędne jest wykonywanie zabiegów w seriach oraz unikanie ekspozycji na słońce. Stosuje się też urządzenie IPL, to sposób na piegi podobny do lasera, ale działają tu fale o szerszym zakresie. Sprawdza się w przypadku przebarwień płytkich, powierzchniowych. Z kolei laser bromkowo-miedziowy, aplikując dwie długości fal, działa na przebarwienia oraz na naczynka.

dziewczyna w kapeluszu

Latem chrońmy piegowatą cerę

Sposób na piegi? Profilaktyka!

Chodzi tu oczywiście o wpływ słońca na cerę, szczególnie przy jasnej karnacji. Osoby ze skłonnością do takich przebarwień doskonale wiedzą, że już pierwsze promienie wiosennego słońca sprawiają, że przybywa złotych plamek. A zatem należy stosować kremy z wysokim filtrem (powtarzać aplikację w ciągu dnia). Taka ochrona jest ważna nie tylko na wakacjach, ale również na co dzień, w mieście. Nieodzownym elementem są też okulary przeciwsłoneczne, przyda się modny kapelusz, czapka oraz ubranie zakrywające dekolt i ramiona. Oczywiście należy unikać ekspozycji na słońce, zwłaszcza w upalne dni, w godzinach 11:00-16:00.

 

Zdjęcia: pixabay.com, shutterstock

About The Author

Reply