Czy znasz WAS – syndrom stresu weekendowego?

WAS, czyli syndrom stresu weekendowego, jest swoistym znakiem dzisiejszych zabieganych czasów i życia w pośpiechu

Matcha – samo zdrowie, wyborny smak i aromat

Pisząc o zdrowej żywności i produktach superfood nie można pominąć herbaty nad herbatami, jaką jest matcha

Inhalacje – na przeziębienie, katar i chore zatoki

Inhalacje – na przeziębienie, uporczywy kaszel, katar, problemy z zatokami i efektywną aplikację leków

piegowata

Znajdź swój sposób na piegi

Poznaj swój sposób na piegi – na ich zamaskowanie, ukrycie, a nawet usunięcie

Lato 2019 – wybierz modny kostium kąpielowy

Sezon letni to czas na uzupełnienie garderoby, a jej nieodzownym elementem jest oczywiście kostium kąpielowy.

Truskawki – na powitanie lata!

Truskawki to nasze ulubione owoce, są naprawdę bardzo zdrowe, smaczne i mają wyjątkowo mało kalorii

Małe torebki – modne i kobiece

Wdzięk, kobiecość i elegancja to małe torebki, które w tym sezonie są bardzo modne

Jak odżywić włosy po farbowaniu?

Szukamy odpowiedzi na pytanie – jak odżywić włosy po farbowaniu, zwłaszcza, kiedy zaczynają wypadać.

Menopauza – zdrowa dieta ma znaczenie

Menopauza kojarzy się z pewnymi niedogodnościami, towarzyszy jej często przyrost masy ciała

Nasiona chia – samo zdrowie

Nasiona chia to źródło cennych kwasów tłuszczowych, białka, wapnia, fosforu oraz błonnika.

Czy znasz WAS – syndrom stresu weekendowego?

Standardowe pytanie o weekendowe plany lub poweekendowe wrażenia wywołuje u niektórych nerwowe reakcje, złość. Dlaczego? Być może zmagają się z tzw. WAS, czyli syndromem stresu weekendowego, który jest swoistym znakiem dzisiejszych zabieganych czasów i życia w pośpiechu. Jest też nierozerwalnie związany z ciągłym obserwowaniem portali społecznościowych i podglądaniem prezentowanych tam obrazków z idealnego życia.

WAS – obawy i frustracja

Z jednej strony czekamy na weekend, planujemy, marzymy, z drugiej sama myśl o wolnych dniach wywołuje nerwowe reakcje i niepokój. Po weekendzie dochodzi do głosu również frustracja, niezadowolenie, poczucie braku spełnienia i zmęczenie. WAS, czyli weekend anxiety syndrome wynika zarówno ze zbyt wygórowanych oczekiwań wobec siebie i dwóch weekendowych dni, jak również z rozczarowania – sobą i minionym weekendem.

smutek

Czy stresuje Cię perspektywa weekendu?

Dlaczego dopada nas weekendowy stres?

WAS to znak czasów, w których trzeba być zawsze w formie, zawsze zorganizowanym, efektywnym. Portale społecznościowe, Instagram itp. pełne są relacji z atrakcyjnych imprez, spotkań, zachwycają fotografiami dań, biżuterii i stylizacji DIY, zdjęciami spektakularnych efektów z siłowni. Weekend to czas, w których internetowi tytani zafundują totalną metamorfozę sobie albo mieszkaniu, zwiedzą atrakcyjne starówki, zabawią się na festiwalu, przeczytają ambitną lekturę itp.

Nic dziwnego, że większość z nas planując weekend, ma przed oczami równie imponujące, energetyzujące, istotne wydarzenia. Tymczasem okazuje się, że weekend to wciąż tylko 48 godzin, a za nami wiele dni spędzonych w pracy, na uczelni, czyli na wypełnianiu absorbujących i wyczerpujących obowiązków. I nagle okazuje się, że sobota i niedziela minęły nam na… pozornie nieistotnych czynnościach albo na „nic-nierobieniu”

Okazuje się, że nasze realia prezentują się nijako na tle Instagramowych relacji, nie było zwariowanych imprez, spontanicznej wyprawy w nieznane czy wielkich porządków. Na koncie mamy lekki, łatwy i przyjemny serial albo lekturę kolejnego romansu.

W takiej sytuacji łatwo poczuć się gorszą, leniwą, zaniedbaną i bezproduktywną, a weekend uznać za zmarnowany i bezpowrotnie stracony. Nie bez powodu syndrom stresu weekendowego często dotyczy zaangażowanych w obowiązki pracoholików, którym trudno zaakceptować leniwe weekendy i swoiste wybicie z rytmu efektywnego działania.

telefon

Nie warto porównywać się z internetową fikcją

Jak sobie poradzić ze stresem weekendowym

Przede wszystkim nie należy zostawiać sobie wszystkich przyjemności na weekend. Kto powiedział, że dobre kino, plotki przy kawie czy coś dla ciała (sport) to tylko weekendowe atrakcje? Można przecież poczytać do kolacji, w środkach komunikacji miejskiej, wskoczyć na steper albo wrócić spacerem z pracy.

Ponadto za pewnik przyjmijmy, że nie żyjemy na pokaz, dla internetowych podglądaczy. Odpuśćmy sobie także przeglądanie modnych profili, które z reguły nijak mają się do realiów i są typowym produktem dzisiejszych czasów. Nie porównujmy się z innymi, zastanówmy się co nam naprawdę sprawi przyjemność.

Czasem warto pozwolić sobie na błogie lenistwo, kulinarne grzeszki, zrozumieć, że błysk w mieszkaniu i zawsze czyste okna nie są gwarantem szczęścia i zadowolenia. Co ciekawe okazuje się, że kiedy „wrzucimy na luz”, kolejne weekendy bywają coraz bardziej aktywne, atrakcyjne i znów mamy zapał oraz inwencję do robienia tzw. fajnych rzeczy.

para

Pozwól sobie na własną wizję odpoczynku

 

 

Zdjęcia: pixabay.com

About The Author

Reply