.Parafina – działanie lecznicze i kosmetyczne

Parafina ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i w leczeniu różnych dolegliwości

Groprinosin dla dzieci – idealny na wirusy

W apteczce warto mieć lek na gorączkę, bolące gardło i przeciwwirusowy Groprinosin

Pierwsza miesiączka – o tym warto rozmawiać

Jednym z najistotniejszych etapów menarche jest pierwsza miesiączka u dziewczynek

Czas na jesienne trendy

Jesień nadejdzie i to już wkrótce, warto przyjrzeć się co wydarzy się w modzie jesienno – zimowej

Androgenowe wypadanie włosów – przyczyny i leczenie

Prawdziwą zmorą wielu mężczyzn jest łysienie na czubku głowy, którego przyczyną jest najczęściej androgenowe wypadanie włosów

Dojrzałe, starzejące się włosy – jak o nie zadbać?

Degeneracja włosów rozpoczyna się w okolicach 30 roku życia, początkowo nie dając widocznych objawów

Kotły grzewcze – wybór optymalnego rozwiązania

Kotły grzewcze powinny być jak najbardziej ekonomiczne, a także bezawaryjne i bezpieczne

dziewczyna

Szybka pożyczka pozabankowa – to warto wiedzieć

Rozwiązaniem przejściowych problemów z płynnością finansową może być szybka pożyczka, czyli tzw. chwilówka na raty

Czy znasz WAS – syndrom stresu weekendowego?

WAS, czyli syndrom stresu weekendowego, jest swoistym znakiem dzisiejszych zabieganych czasów i życia w pośpiechu

Matcha – samo zdrowie, wyborny smak i aromat

Pisząc o zdrowej żywności i produktach superfood nie można pominąć herbaty nad herbatami, jaką jest matcha

Czy znasz WAS – syndrom stresu weekendowego?

Standardowe pytanie o weekendowe plany lub poweekendowe wrażenia wywołuje u niektórych nerwowe reakcje, złość. Dlaczego? Być może zmagają się z tzw. WAS, czyli syndromem stresu weekendowego, który jest swoistym znakiem dzisiejszych zabieganych czasów i życia w pośpiechu. Jest też nierozerwalnie związany z ciągłym obserwowaniem portali społecznościowych i podglądaniem prezentowanych tam obrazków z idealnego życia.

WAS – obawy i frustracja

Z jednej strony czekamy na weekend, planujemy, marzymy, z drugiej sama myśl o wolnych dniach wywołuje nerwowe reakcje i niepokój. Po weekendzie dochodzi do głosu również frustracja, niezadowolenie, poczucie braku spełnienia i zmęczenie. WAS, czyli weekend anxiety syndrome wynika zarówno ze zbyt wygórowanych oczekiwań wobec siebie i dwóch weekendowych dni, jak również z rozczarowania – sobą i minionym weekendem.

smutek

Czy stresuje Cię perspektywa weekendu?

Dlaczego dopada nas weekendowy stres?

WAS to znak czasów, w których trzeba być zawsze w formie, zawsze zorganizowanym, efektywnym. Portale społecznościowe, Instagram itp. pełne są relacji z atrakcyjnych imprez, spotkań, zachwycają fotografiami dań, biżuterii i stylizacji DIY, zdjęciami spektakularnych efektów z siłowni. Weekend to czas, w których internetowi tytani zafundują totalną metamorfozę sobie albo mieszkaniu, zwiedzą atrakcyjne starówki, zabawią się na festiwalu, przeczytają ambitną lekturę itp.

Nic dziwnego, że większość z nas planując weekend, ma przed oczami równie imponujące, energetyzujące, istotne wydarzenia. Tymczasem okazuje się, że weekend to wciąż tylko 48 godzin, a za nami wiele dni spędzonych w pracy, na uczelni, czyli na wypełnianiu absorbujących i wyczerpujących obowiązków. I nagle okazuje się, że sobota i niedziela minęły nam na… pozornie nieistotnych czynnościach albo na „nic-nierobieniu”

Okazuje się, że nasze realia prezentują się nijako na tle Instagramowych relacji, nie było zwariowanych imprez, spontanicznej wyprawy w nieznane czy wielkich porządków. Na koncie mamy lekki, łatwy i przyjemny serial albo lekturę kolejnego romansu.

W takiej sytuacji łatwo poczuć się gorszą, leniwą, zaniedbaną i bezproduktywną, a weekend uznać za zmarnowany i bezpowrotnie stracony. Nie bez powodu syndrom stresu weekendowego często dotyczy zaangażowanych w obowiązki pracoholików, którym trudno zaakceptować leniwe weekendy i swoiste wybicie z rytmu efektywnego działania.

telefon

Nie warto porównywać się z internetową fikcją

Jak sobie poradzić ze stresem weekendowym

Przede wszystkim nie należy zostawiać sobie wszystkich przyjemności na weekend. Kto powiedział, że dobre kino, plotki przy kawie czy coś dla ciała (sport) to tylko weekendowe atrakcje? Można przecież poczytać do kolacji, w środkach komunikacji miejskiej, wskoczyć na steper albo wrócić spacerem z pracy.

Ponadto za pewnik przyjmijmy, że nie żyjemy na pokaz, dla internetowych podglądaczy. Odpuśćmy sobie także przeglądanie modnych profili, które z reguły nijak mają się do realiów i są typowym produktem dzisiejszych czasów. Nie porównujmy się z innymi, zastanówmy się co nam naprawdę sprawi przyjemność.

Czasem warto pozwolić sobie na błogie lenistwo, kulinarne grzeszki, zrozumieć, że błysk w mieszkaniu i zawsze czyste okna nie są gwarantem szczęścia i zadowolenia. Co ciekawe okazuje się, że kiedy „wrzucimy na luz”, kolejne weekendy bywają coraz bardziej aktywne, atrakcyjne i znów mamy zapał oraz inwencję do robienia tzw. fajnych rzeczy.

para

Pozwól sobie na własną wizję odpoczynku

 

 

Zdjęcia: pixabay.com

About The Author

Reply