Hipotonia – niedociśnienie też jest niebezpieczne dla zdrowia

Objawy hipotonii mogą być uciążliwe, niebezpieczne i utrudniają normalne funkcjonowanie

Prywatne akademiki w Łodzi – BaseCamp

Studenci wybierają nowoczesne, doskonale zaprojektowane prywatne akademiki w Łodzi

Kawa w domowych kosmetykach do włosów i ciała

Pozornie zbędne fusy z kawy warto wykorzystać w zabiegach pielęgnacyjnych

Spotkania i dania w Centrum Handlowym Młociny

Galeria Młociny to jedzenie – od wykwintnego, po kultowe dania fast food, od słodkości po zdrową kuchnię

Parafina – działanie lecznicze i kosmetyczne

Parafina ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i w leczeniu różnych dolegliwości

Groprinosin dla dzieci – idealny na wirusy

W apteczce warto mieć lek na gorączkę, bolące gardło i przeciwwirusowy Groprinosin

Pierwsza miesiączka – o tym warto rozmawiać

Jednym z najistotniejszych etapów menarche jest pierwsza miesiączka u dziewczynek

Czas na jesienne trendy

Jesień nadejdzie i to już wkrótce, warto przyjrzeć się co wydarzy się w modzie jesienno – zimowej

Androgenowe wypadanie włosów – przyczyny i leczenie

Prawdziwą zmorą wielu mężczyzn jest łysienie na czubku głowy, którego przyczyną jest najczęściej androgenowe wypadanie włosów

Dojrzałe, starzejące się włosy – jak o nie zadbać?

Degeneracja włosów rozpoczyna się w okolicach 30 roku życia, początkowo nie dając widocznych objawów

Jak przebiega ciąża – 27 tydzień

Trzeci trymestr … można powiedzieć, że przyszła mama wychodzi na „ostatnią prostą”. Rozpoczyna go 27 tydzień ciąży , któremu towarzyszą określone objawy, czasem dolegliwości. Warto wiedzieć, które są jak najbardziej uzasadnione i fizjologiczne, a które niekoniecznie, jakie badania zleci lekarz itp. Oczywiście najbardziej interesujące jest to co dzieje się w tym okresie z dzieckiem.

Zaglądamy do internetu
Najpewniejszym źródłem informacji jest lekarz prowadzący, ale kto nie korzysta dziś z internetu…? Dzięki serwisom poświęconym szeroko rozumianej tematyce macierzyństwa można zdobyć wiele informacji interesujących dla przyszłej mamy. Zaglądając np. tutaj – http://www.swiadomemacierzynstwo.com/przebieg-ciazy/tydzien/27 – dowiemy się, że ciąża w 27 tygodniu trwa już ok. 189 dni, jak łatwo obliczyć do rozwiązania pozostało już zdecydowanie mniej, bo ok. 91 dni. Warto poczytać o dolegliwościach, które pojawiają się w tak wysokiej ciąży, o niezbędnych badaniach oraz o rozwoju dziecka.

ciąza

Wiele mam odczuwa spokój, wręcz euforię

Co się dzieje z przyszłą mamą…
W 27 tygodniu ciąży przyszła mama może czuć się naprawdę bardzo dobrze pod względem emocjonalnym, mimo że ewidentnie odczuwa fizyczny rozwój ciąży i dziecka. Organizm kobiety przygotowuje się do zbliżających się narodzin, pojawia się wyczekiwany spokój i skupienie na potrzebach mamy i dziecka.
Fizycznie nie jest może tak lekko i przyjemnie, jakby nie patrzeć w brzuchu przyszłej mamy mieszka rozwijający się maleńki człowiek, a jej macica osiąga imponujący rozmiar porównywany do koszykowej piłki albo…. średniej dyni. Co za tym idzie w jamie brzusznej jest coraz mniej miejsca, kobieta może szybciej się męczyć i „łapać” zadyszkę przy niewielkim wysiłku. Wiele przyszłych mam uskarża się również na opuchnięte kostki. Warto tu zwrócić uwagę czy obrzęki nie utrzymują się dłużej niż dobę oraz czy nie puchną również dłonie lub twarz. Z tym objawem należy zwrócić się do lekarza, może bowiem wynikać np. z nadciśnienia.
Ciąża w 27 tygodniu to również moment, w którym niektóre przyszłe mamy zauważą, że z ich piersi wypływa pokarm – jest to tzw. siara. Nie jest to nic niepokojącego, przydadzą się jednak wkładki laktacyjne. Niestety mogą również wystąpić problemy z nietrzymaniem moczu wynikające z rozciągania się mięśni macicy.

kobieta

Przyszłe mamy szybciej się męczą

Dziecko na początku 3 trymestru
Na osłodę po tych wszystkich ciążowych dolegliwościach związanych z wejściem w trzeci semestr, trochę informacji o głównym bohaterze, czyli jak rozwija się maluszek w brzuchu mamy. W 27 tygodniu ciąży dziecko waży około 1 kg i mierzy ok. 34 cm, zaczyna też powoli nabierać tkanki tłuszczowej. W badaniu ultrasonograficznym można już zobaczyć brwi, rzęsy oraz włoski, w tym okresie dziecko otwiera oczy. Ze względu na to, że maluszek jest już całkiem spory nie ma już takiej swobody ruchów, nie może się obracać i przekręcać, zaczyna więc chwytać, łapać i ssać paluszki. Warto wiedzieć, że 27 tydzień ciąży to również wykształcone kubki smakowe dziecka (ma ich teraz więcej niż po narodzinach), może zatem dość żywo reagować na smakowe „ekscesy” w diecie mamy. Maluszek ma też coraz lepszy słuch, rozpoznaje już głosy swoich rodziców…

u lekarza

Niezbędne badania i opieka lekarza

Badania zlecane, wykonywane mamom w 27 tygodniu ciąży:
• morfologia krwi;
• badanie moczu;
• badanie USG;
• pomiar ciśnienia i wagi ciała;
• cytologia, jeśli nie było wcześniej wykonana w okresie ciąży;
• badanie położnicze (wysokość dna macicy).

Zdjęcia: pixabay, thinkstockphotos.com

About The Author

Reply