Warto jeździć na łyżwach!

Jazda na łyżwach poprawia nie tylko kondycję czy figurę, ale także wpływa dobroczynnie na samopoczucie

Stłuszczenie wątroby – przyczyny, dieta i leczenie

Stłuszczenie wątroby występuje u ok. 20-25% Polaków, z czego 10-15% zmaga się niealkoholowym stłuszczeniem wątroby

Kurkuma – w kuchni, kosmetyczce i dla zdrowia

Kurkuma – od wieków ceniona za dobroczynny wpływ na zdrowie i urodę

Łysienie androgenowe – specyfika, pielęgnacja

Podstawą pielęgnacji jest odpowiedni szampon do włosów wypadających.

Hipotonia – niedociśnienie też jest niebezpieczne dla zdrowia

Objawy hipotonii mogą być uciążliwe, niebezpieczne i utrudniają normalne funkcjonowanie

Prywatne akademiki w Łodzi – BaseCamp

Studenci wybierają nowoczesne, doskonale zaprojektowane prywatne akademiki w Łodzi

Kawa w domowych kosmetykach do włosów i ciała

Pozornie zbędne fusy z kawy warto wykorzystać w zabiegach pielęgnacyjnych

Spotkania i dania w Centrum Handlowym Młociny

Galeria Młociny to jedzenie – od wykwintnego, po kultowe dania fast food, od słodkości po zdrową kuchnię

Parafina – działanie lecznicze i kosmetyczne

Parafina ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i w leczeniu różnych dolegliwości

Groprinosin dla dzieci – idealny na wirusy

W apteczce warto mieć lek na gorączkę, bolące gardło i przeciwwirusowy Groprinosin

Pierwsza miesiączka – o tym warto rozmawiać

Pierwsza miesiączka zawsze jest dużym przeżyciem dla dziewczynki. Mimo szerokiego dostępu do wiedzy oraz informacji na ten temat, ogromne znaczenie ma także odpowiednie przygotowanie ze strony rodziców, a rola mamy jest tu nie do przeceniania.

Pierwsza miesiączka u dziewczynek

Życie kobiety dzieli się na dwie fazy. Pierwsza z nich – menarche trwa najdłużej, bo od narodzin do ok. 40-45 roku życia, kiedy to rozpoczyna się wejście w drugi etap – menopauzalny. Jednym z najistotniejszych etapów menarche jest właśnie pierwsza miesiączka u dziewczynek, która pojawia się między 9. a 16. rokiem życia. Obecnie zauważa się coraz wcześniejsze miesiączkowanie, co składa się na karb. m.in. hormonów zawartych w spożywanych produktach. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie. kiedy pojawia się pierwsza miesiączka, bowiem wpływa na to wiele czynników – od uwarunkowań genetycznych, po wagę i budowę dziewczynki. Warto jednak pamiętać, że brak pierwszej miesiączki do 16. roku życia może być powodem do niepokoju. Najlepiej skonsultować taką sytuację z lekarzem, ponieważ może wynikać np. z niedorozwoju jajników, zaburzeń hormonalnych, opóźnienia rozwoju płciowego lub chorób narządów płciowych.

uśmiechnięta dziewczynka leży na kanapie

Przygotowanie do pierwszej miesiączki

Choć dziewczynki i wczesne nastolatki wiedzą dziś wiele ze szkoły czy z Internetu, rodzicielskie przygotowanie do pierwszej miesiączki jest wręcz niezastąpione. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule „Pierwsza miesiączka u dziewczynek – jakie informacje przekazać córce?”.

Na pewno warto poruszać ten temat zanim jeszcze pojawi się pierwsza miesiączka. Dojrzewanie dziewczyny to zmieniające się ciało: sylwetka zaczyna nabierać krągłości, pojawia się owłosienie, a burza hormonalna może wywołać problemy z cerą. Oswojenie i objaśnienie tych często rewolucyjnych zmian jest niezwykle istotne! Poza tym pierwsza miesiączka może pojawić się nagle, w różnych sytuacjach życiowych, a zatem dobrym nawykiem będzie noszenie przy sobie podpasek.

podpaski

Rozmawiaj o dojrzewaniu i pierwszej miesiączce

Rozmowa z córką powinna także przygotować ją na nieprzyjemne objawy pierwszej miesiączki, które niestety mogą trwać  aż do ustabilizowania się cyklu. Dziewczynka czy nastolatka powinna wiedzieć, że miesiączkom mogą towarzyszyć m.in. bóle w dole brzucha, złe samopoczucie. Niemniej istotne jest przekazanie informacji o sposobach radzenia sobie z tymi dolegliwościami, np. przy pomocy ziołowych naparów czy rozluźniającej kąpieli. Warto tez uprzedzić córkę, że pierwsze cykle mogą być bardzo nieregularne, różna jest też obfitość krwawienia.

mama opowiada córce, jak wygląda pierwsza miesiączka

Rozmowa z córką przygotuje ją na nieprzyjemne objawy pierwszej miesiączki

Aby pierwsza miesiączka nie nabrała rangi trudnego czy traumatycznego przeżycia, niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie do tego etapu. Dobrze, jeśli jest przedstawiana jako coś pozytywnie ważnego, wchodzenie do świata kobiet, co powinno być powodem do dumy.

Zdjęcia: pixabay.com, shutterstock

About The Author

Reply