Garnki Philipiak – smacznie, ekonomicznie i na zdrowie

Wysokiej klasy garnki ze stali chirurgicznej – gotowanie zdrowe, smaczne i ekonomiczne

Będzie się działo, czyli trendy na wiosnę i lato 2020

Za oknami kombinacja listopada i zimy, a przed nami trendy na wiosnę i lato 2020

Dobre tłuszcze, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe

Dobre tłuszcze zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które mają dobroczynny wpływ na nasz organizm.

Kostka brukowa – zalety i układanie

Wśród wielu zalet kostki brukowej na szczególną uwagę zasługują jej trwałość i wytrzymałość oraz walory estetyczne

poczdam

Studia zagranicą? Może uniwersytet i akademik w Poczdamie?

Kwestię zamieszkania na czas studiów rozwiązuje Basecamp – akademik w Poczdamie

Zapach idealny – jak wybrać perfumy?

Warto wiedzieć więcej o zapachach, o tym jak wybrać perfumy, jakie są ich rodzaje

Warto jeździć na łyżwach!

Jazda na łyżwach poprawia nie tylko kondycję czy figurę, ale także wpływa dobroczynnie na samopoczucie

Stłuszczenie wątroby – przyczyny, dieta i leczenie

Stłuszczenie wątroby występuje u ok. 20-25% Polaków, z czego 10-15% zmaga się niealkoholowym stłuszczeniem wątroby

Kurkuma – w kuchni, kosmetyczce i dla zdrowia

Kurkuma – od wieków ceniona za dobroczynny wpływ na zdrowie i urodę

Łysienie androgenowe – specyfika, pielęgnacja

Podstawą pielęgnacji jest odpowiedni szampon do włosów wypadających.

Zapach idealny – jak wybrać perfumy?

Dla wielu kobiet zapach jest częścią osobowości, mają ulubione perfumy, których używają od lat. Inne uwielbiają eksperymenty, poszukiwania, sprawdzają, testują wciąż nowe nuty zapachowe, śledzą nowości.  Z drugiej strony wiemy przecież, że nawet najpiękniejsze perfumy mogą do nas najzwyczajniej w świecie nie pasować i to, co dla jednych jest oszałamiająco pięknym aromatem, dla innych może być męczące, ciężkie itp. Warto wiedzieć nieco więcej o zapachach, o tym jak wybrać perfumy, jakie są ich rodzaje.

Zapach musi „pasować”

Wybór odpowiednich perfum wcale nie jest taki prosty i oczywisty. Wystarczy wejść do perfumerii, drogerii, aby w głowie zakręciło się nie tylko od aromatów, ale od mnogości pięknych, kolorowych, eleganckich flakonów. Sprawdzić, powąchać wszystkie? Niemożliwe, tym bardziej, że co za dużo to niezdrowo i po 3-4 flakoniku, coraz trudniej „wczuć się” w nuty zapachowe. Tymczasem nasz ulubiony, wybrany zapach powinien pasować , tak jak ubrania, dodatki, makijaż czy biżuteria – do osobowości, do stylu i do okazji. Nawet jeśli uwielbiamy esencjonalne, ciężkie, zmysłowe perfumy, nie należy używać ich do pracy, natomiast do wieczorowej kreacji będą wręcz idealne.

flakony

Zapach powinien pasować, tak jak ubrania, dodatki, makijaż czy biżuteria

Zapachy i nuty

Oczywiście nie chodzi o ćwierćnuty czy ósemki, ale o tzw. nuty zapachowe. Każda kompozycja zamknięta w eleganckim flakonie składa się z nuty głowy, serca i głębi . Już po otwarciu stylowej buteleczki poczujemy pierwszy zapach, to właśnie nuta głowy . Pamiętajmy jednak, że ten zapach, który od pierwszego powąchania może oczarować i być motywacją do zakupu, utrzymuje się na skórze najkrócej. Dlatego warto „pochodzić” dłużej z testowanymi perfumami, aby poczuć o wiele istotniejszą nutę serca . Ten zapach rozwija się i rozkwita pod wpływem ciepła skory i reakcji chemicznych, które w niej zachodzą, a zatem można powiedzieć, że jest bardzo indywidualny, osobisty. To dlatego te same perfumy mogą pachnieć inaczej na różnych osobach. Nuta zapachowa serca jest o wiele bardziej trwała, utrzymuje się na skórze dłużej. W zależności od rodzaju perfum, stężenia – nawet przez kilkanaście godzin. A co z nutą głębi ? Otóż jej nie odczuwamy, ponieważ są to używane do produkcji utrwalacze, które zapewniają zapachom odpowiednią „prezentację”, kompozycję i trwałość. Jak widać zapach to nie taka prosta sprawa, rozwija się, reaguje na nasz indywidualny „kod”, a nawet na porę dnia czy nastrój. Dlatego dobrym pomysłem jest sprawdzenie, jak rozwinie się dany zapach, warto dać mu czas na skórze, poczuć tę jakże ważną nutę serca i dowiedzieć się, jak długo utrzyma się na naszej skórze.

test

Jak wybrać TEN zapach…?

Jak wybierać perfumy

Wiemy już, że na wybór idealnego zapach potrzeba trochę czas i cierpliwości, a jak przystąpić do tego praktycznie? Ot kilka prostych wskazówek :

  • Przygotujmy skórę do testu, powinna być czysta, wolna od innych zapachów, nawet od zwykłego kremu, który może wpłynąć na reakcję z testowanymi perfumami.
  • Sprawdzamy zapach na skórze, a nie na przeznaczonych do tego papierowych paskach Wtedy można ocenić, czy dany zapach współgra z indywidualnym zapachem skóry i uniknąć przykrych niespodzianek. Tylko w ten sposób dowiemy się jak pachną dane perfumy na naszej skórze, zapach z bezwonnego, papierowego testu może różnić się od kompozycji ze skórą.
  • Dajmy zapachowi na skórze kilka godzin, aby miał szansę rozwinąć się, uwolnić w pełni nutę serca. Poczujemy tez jak pachnie na naszej skórze, jak się zmienia i ocenimy jego trwałość. Warto przekonać się, że pierwsze zapachowe wrażenie różni się od tego, co poczujemy po godzinie i od tego jak pachną perfumy po kilku godzinach.
  • Nie testujmy wielu zapachów jednocześnie. Nasz zmysł powonienia działa w ten sposób, że po zarejestrowaniu ok. trzech zapachów, przestajemy odróżniać, „oceniać” i nawet najpiękniejsze zapachy mieszają się.
perfumy

Szyprowe, korzenne, orientalne, a może kwiatowe…?

Poznaj rodzaje zapachów

Dla ułatwienia krótka „ściąga” na temat najbardziej znanych i popularnych zapachów , spośród których wybierzemy nasze ulubione:

  • zapachy kwiatowe – to delikatne aromaty, nutą wiodącą jest aromat kwiatu lub całego bukietu, często komponuje się je z nutami owocowymi lub orientalnymi
  • zapachy szyprowe – te z kolei są ciężkie za sprawą aromatu mchu dębowego, łączy się go m.in. z paczulą, różą oraz żywicą
  • zapachy cytrusowe – są lekkie, orzeźwiające, do ich produkcji stosuje się olejki eteryczne z cytryny, limetki, bergamotki.
  • zapachy orientalne – swoją niezwykłą woń zawdzięczają aromatom korzennym, np. żywicy, cynamonu czy kardamonu
  • zapachy zielone – powstają na bazie ziół, takich jak lawenda, szałwia, mięta, rozmaryn, eukaliptus czy rumianek, są to kompozycje lekkie, orzeźwiające
  • zapachy drzewne – produkowane na bazie aromatu drzewa sandałowego, cedru, drewna agarowego, drzewa różanego – są to kompozycje intensywne, ciepłe
  • kompozycje gourmand (apetyczne) – poczujemy tu bardzo zmysłowe aromaty czekolady, tiramisu, waty cukrowej, wanilii, rumu, kawy, kakao… prawda, że apetycznie i kusząco?

Zdjęcia: pixabay.com

About The Author

Reply