Skuteczne leczenie i domowe sposoby na grypę

Dobrze zaopatrzona apteczka, domowe sposoby na grypę i przeziębienie oraz zdrowy rozsądek – to nasz jesienno – zimowy zestaw obowiązkowy

Smacznie, zdrowo, egzotycznie – pierś z kurczaka w sosie curry

Egzotyczny klasyk kulinarny, pierś z kurczaka w sosie curry – smacznie i zdrowo

Chrup orzechy na zdrowie!

Orzechy – najcenniejsze z bakalii, wyjątkowo wartościowe i smaczne.

Dieta i trening na redukcję – ogólne zasady

Dieta oraz trening będą skuteczne, jeśli określimy cel i dostosujemy plan treningowy oraz menu do tego celu.

Plecaki, torby worki – praktycznie, stylowo, na każdą okazję

Plecaki i worki mody praktycznej – niebanalne, oryginalne i unikatowe

Jesienne skarby – papryka

Papryka jest zdrowa, kolorowa, smaczna, znajduje szerokie zastosowanie w kuchni

Alergia u dzieci – uważamy, diagnozujemy, leczymy

Alergie u dzieci to ścisła czołówka problemów diagnozowanych u naszych pociech.

Bolące stawy – reumatyzm i inne przyczyny

Najczęściej bolące stawy kojarzymy z reumatyzmem, ale to nie jedyna przyczyna takich dolegliwości.

Ból brzucha – gdzie boli i dlaczego

Ból brzucha to wyzwanie dla pacjenta i diagnostyki i jedna z najczęściej zgłaszanych dolegliwości

Pyszne pasztety – na śniadanie i od święta

Parafrazując słowa poety możemy z dumą powiedzieć, że Polacy nie gęsi i swoje pasztety mają

Dlaczego warto przesiąść się na rower

Wielbiciele jazdy na rowerze nie zsiadają ze swojego ulubionego pojazdu nawet zimą. Nie da się jednak ukryć, ze to właśnie słoneczne, ciepłe dnie zachęcają nas do rowerowych przejażdżek krótszych i dłuższych. I dobrze, bo rower to same zalety, warto przyjrzeć się im bliżej.

Oszczędność, czasu, frajda z poznawania okolicy, proekologiczna postawa i coś dla ciała i dla ducha –  to w dużym skrócie korzyści z tego, że przesiądziemy się na rower…

rower zima

Niektórzy jeżdżą na rowerze o każdej porze roku

Rower jest doskonale ekologiczny. Nie wydziela spalin, nie zatruwa środowiska. Mało tego, wszędzie się „wciśnie”, a zatem nie naraża nas na wystawanie w korkach wśród spalin. Umożliwia też ucieczkę z zatłoczonych arterii i przejazd bocznymi uliczkami czy parkowymi alejkami. Poza tym jest to środek lokomocji, który nie generuje również hałasu, a to kolejna wielkomiejska bolączka.

Aspekt ekonomiczny również przemawia na korzyść roweru. Jest dużo tańszy niż samochód albo motocykl. Nie wymaga tankowania, opłat związanych z ubezpieczeniem. Garażowanie również nie jest wyzwaniem – zmieścimy go na balkonie, a nawet w większym przedpokoju. Ewentualne przeglądy (1-2 razy na rok) to koszt rzędu 100 zł.

Jest cel, do którego trzeba dotrzeć? Rower jest zawsze gotowy. Nie trzeba tankować, oszczędzamy sobie średnio przyjemnego wyczekiwania na przystankach i podróżowania zapchanymi autobusami. Nie nadwyrężamy budżetu przejazdami taksówką. Odpada również beznadziejne poszukiwanie miejsc parkingowych.

rower most

Zawsze gotowy do drogi, wszędzie można się zatrzymać

Podziwiamy widoki z zupełnie innej perspektywy niż przez szybę samochodu. Możemy dotrzeć w zupełnie nowe miejsce i w każdym z nich możemy się zatrzymać, dojechać, bez konieczności szukania parkingów.

Szczęśliwi na rowerze? Jak najbardziej, a to za sprawą wydzielających się w czasie aktywności fizycznej endorfin. Nie tylko poprawiają samopoczucie, ale także minimalizują odczuwanie wysiłku i zmęczenie mięśni. Jazda na rowerze stabilizuje też układ oddechowy i krążenia, dotlenia komórki organizmu i wzmacnia kręgosłup.

Coś dla ciała, czyli na rowerze wzmacniamy praktycznie całe nogi – łydki, mięśnie ud (dwugłowy, czworogłowy). Dzielnie pracują tez pośladki, ręce i mięśnie klatki piersiowej, napinają się mięśnie brzucha.

kolarz

Sprawny i bezpieczny na rowerze

Oczywiście nie zapominamy też o bezpieczeństwie na rowerze, czyli zawsze jeździmy w kasku, pamiętamy też o tym, aby rower był sprawny technicznie i zawsze widoczny (światełka, odblaski itp.).

 

Zdjęcia: pixabay.com

About The Author

Reply