Witaminy w ciąży i w okresie karmienia piersią

Zbilansowana dieta oraz odpowiednia suplementacja mają zapewnić niezbędne składniki mineralne oraz witaminy w ciąży.

O rety przytyłam… czyli poświąteczny detoks

Poświąteczny detoks można zacząć od ożywczego koktajlu, który stymuluje metabolizm

Zrób to sam, czyli maseczki domowe

Domowe maseczki bazują głównie na tym, czego używamy w kuchni

Za pięć dwunasta, czyli maseczki przed Sylwestrem

Warto zastosować odpowiednie maseczki, dobrze dobrane mogą naprawdę zdziałać cuda

Ból w plecach, problemy z kręgosłupem – kto ich nie zna…?

Statystycznie co drugi Polak narzeka na problemy z kręgosłupem

Jak nie zwariować przed świętami? Jak się nimi cieszyć…

Przypomnij sobie dlaczego lubiłaś święta jako dziecko

Karp – nie tylko od święta

Karp, ryba jadana głównie podczas świąt, nie musi wcale być jedynie wigilijnym daniem

Skuteczny i przyswajalny magnez z witaminą B6

Magne B6 – optymalne połączenie magnezu z witaminą B6.

Cukrzyca u kota – jedna z częstszych chorób endokrynologicznych

Cukrzyca, według obowiązującej definicji WHO, jest chorobą (a właściwie grupą chorób o złożonej etiologii) związaną z niedostatecznym wytwarzaniem i/lub działaniem insuliny oraz stanami hiperglikemii. Cukrzyca pierwotna obejmuje typy 1 oraz 2. U kotów stwierdza się, że jest to jedna z najczęściej występujących chorób endokrynologicznych. Co więcej, liczba zachorowań kociaków na cukrzycę stale wzrasta. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku, odsetek kotów zmagających się z cukrzycą wynosił jeden przypadek na 1500. Lata 90. to już jeden przypadek zachorowania, na 250 kotów. Cukrzyca u kota staje się zatem dużym problemem dotyczącym całej populacji. Co powoduje cukrzycę u kota? Zaburzenia funkcjonowania trzustki

Domowe sposoby i skuteczny syrop na kaszel dla dzieci

Skuteczne sposoby oraz dobry syrop na kaszel dla dzieci to swoisty niezbędnik każdego rodzica

Dlaczego warto przesiąść się na rower

Wielbiciele jazdy na rowerze nie zsiadają ze swojego ulubionego pojazdu nawet zimą. Nie da się jednak ukryć, ze to właśnie słoneczne, ciepłe dnie zachęcają nas do rowerowych przejażdżek krótszych i dłuższych. I dobrze, bo rower to same zalety, warto przyjrzeć się im bliżej.

Oszczędność, czasu, frajda z poznawania okolicy, proekologiczna postawa i coś dla ciała i dla ducha –  to w dużym skrócie korzyści z tego, że przesiądziemy się na rower…

rower zima

Niektórzy jeżdżą na rowerze o każdej porze roku

Rower jest doskonale ekologiczny. Nie wydziela spalin, nie zatruwa środowiska. Mało tego, wszędzie się „wciśnie”, a zatem nie naraża nas na wystawanie w korkach wśród spalin. Umożliwia też ucieczkę z zatłoczonych arterii i przejazd bocznymi uliczkami czy parkowymi alejkami. Poza tym jest to środek lokomocji, który nie generuje również hałasu, a to kolejna wielkomiejska bolączka.

Aspekt ekonomiczny również przemawia na korzyść roweru. Jest dużo tańszy niż samochód albo motocykl. Nie wymaga tankowania, opłat związanych z ubezpieczeniem. Garażowanie również nie jest wyzwaniem – zmieścimy go na balkonie, a nawet w większym przedpokoju. Ewentualne przeglądy (1-2 razy na rok) to koszt rzędu 100 zł.

Jest cel, do którego trzeba dotrzeć? Rower jest zawsze gotowy. Nie trzeba tankować, oszczędzamy sobie średnio przyjemnego wyczekiwania na przystankach i podróżowania zapchanymi autobusami. Nie nadwyrężamy budżetu przejazdami taksówką. Odpada również beznadziejne poszukiwanie miejsc parkingowych.

rower most

Zawsze gotowy do drogi, wszędzie można się zatrzymać

Podziwiamy widoki z zupełnie innej perspektywy niż przez szybę samochodu. Możemy dotrzeć w zupełnie nowe miejsce i w każdym z nich możemy się zatrzymać, dojechać, bez konieczności szukania parkingów.

Szczęśliwi na rowerze? Jak najbardziej, a to za sprawą wydzielających się w czasie aktywności fizycznej endorfin. Nie tylko poprawiają samopoczucie, ale także minimalizują odczuwanie wysiłku i zmęczenie mięśni. Jazda na rowerze stabilizuje też układ oddechowy i krążenia, dotlenia komórki organizmu i wzmacnia kręgosłup.

Coś dla ciała, czyli na rowerze wzmacniamy praktycznie całe nogi – łydki, mięśnie ud (dwugłowy, czworogłowy). Dzielnie pracują tez pośladki, ręce i mięśnie klatki piersiowej, napinają się mięśnie brzucha.

kolarz

Sprawny i bezpieczny na rowerze

Oczywiście nie zapominamy też o bezpieczeństwie na rowerze, czyli zawsze jeździmy w kasku, pamiętamy też o tym, aby rower był sprawny technicznie i zawsze widoczny (światełka, odblaski itp.).

 

Zdjęcia: pixabay.com

About The Author

Reply