Niestety upływający czas nie jest łaskawy dla naszych włosów. Nie chodzi tylko o ich siwienie, starzejące się włosy to również inne objawy, które niekoniecznie kojarzymy z procesem starzenia.
Tak starzeją się włosy
Degeneracja włosów rozpoczyna się już w okolicach 30 roku życia , oczywiście początkowo nie dając widocznych objawów. Z czasem jednak geny biorące udział w produkcji keratyny słabną, czyli pojawia się deficyt głównego budulca włosów. Jednocześnie zmniejsza się aktywność gruczołów łojowych, wytwarzają coraz mniej sebum, przez co włosy są suche, łamliwe, kruche. Upływający czas i starzenie się włosów to także mniejsza ilość wytwarzanego kolagenu i spadająca wydajność mieszków włosowych. Konsekwencją jest słabsze zakotwiczenie w skórze głowy oraz spadek tempa wzrostu włosów.
Nie bez znaczenia jest też nieprawidłowa pielęgnacja , na którą narażamy włosy przez lata. Suszarki, prostownice, koloryzacja, nieumiejętne mycie włosów – te czynniki również przyczyniają się do stopniowego osłabiania włosów, które tracą gęstość, blask i coraz wolniej rosną.
Codzienna pielęgnacja to podstawa
Przez codzienne zabiegi pielęgnacyjne rozumie się zarówno dobór odpowiednich kosmetyków, jak i technikę mycia włosów . Dojrzałe włosy potrzebują cennych składników dostarczanych z zewnątrz, w szamponach, odżywkach, maskach. Warto wybierać te, które mają w składzie np. keratynę i koenzym Q10 (pobudza produkcję keratyny), a także peptydy, aminokwasy, hydrolizat kolagenu, witaminę E. Dobroczynny wpływ na włosy mają olejki i ekstrakty roślinne. Działają nawilżająco na skórę głowy, stymulują cebulki włosów, regenerują i wzmacniają strukturę włosów.
Kolejna ważna kwestia to sposób, w jaki myjemy włosy . Szczególnie dojrzałe, starzejące się włosy potrzebują delikatnego traktowania. A zatem najpierw należy zmoczyć je letnią wodą, a następnie nałożyć rozprowadzony w dłoniach szampon. Myjemy włosy masując je delikatnie przez 2- 3 minuty. Dzięki temu cenne składniki wnikają w strukturę włosów. Na spłukane i lekko osuszone ręcznikiem włosy nakładamy odżywkę. Najpierw na same końcówki, bo są najbardziej zniszczone, potem rozprowadzamy ją na całej długości włosów. Nie zaleca się nakładania odżywki u nasady oraz wcierania w skórę. Na zakończenia należy spłukać włosy letnią wodą.
Domowe sposoby na pielęgnację włosów w dojrzałym wieku
Warto stosować specjalne maski do włosów – raz w tygodniu albo z zaleceniami producenta. Maski są bogatsze w składniki regenerujące w porównaniu z odżywkami. Dla dojrzałych włosów zaleca się, które działają nawilżająco i odbudowująco, np. z proteinami, olejkami, keratyną, kolagenem. Po nałożeniu maski można owinąć włosy folią i ciepłym ręcznikiem, dzięki czemu wchłoną więcej dobroczynnych składników.
Remedium na osłabione włosy są także specjalne kuracje wzmacniające , na przykład tzw. wcierki na bazie opatentowanych kompleksów roślinno – witaminowych. Regenerują włosy, wzmacniają je, poprawiają ukrwienie skóry, hamują wypadanie włosów i stymulują wzrost.
Nie zapominamy również o diecie oraz suplementacji dla dojrzałych włosów. W naszym meny powinno znaleźć się jak najwięcej produktów zawierających witaminy i mikroelementy, m.in. cynk, miedź, żelazo, witaminy z grupy B.
Zabiegi profesjonalne
W gabinetach medycyny estetycznej można liczyć na indywidulanie dopasowany plan ratowania starzejących się włosów. Zaleca się np. zabieg mezoterapii skóry głowy, czyli ostrzykiwanie koktajlami witaminowo-mineralnymi, które mogą m.in. odżywiać, hamować wypadanie włosów.
Choć brzmi to może groźnie skutecznym i bezpiecznym zabiegiem jest też ostrzykiwanie skóry głowy osoczem z krwi pobranej od pacjenta. Odpowiednio przygotowana zawiera tzw. czynniki wzrostu, które pobudzają mieszki włosowe przywracając włosom gęstość i blask.
Zdjęcia: pixabay.com, shutterstock