Sierpień to wciąż lato, ale coraz chłodniejsze wieczory przypominają o tym, że już za chwilę jesień. Dla mnie i dla wielu osób to okres, w którym wręcz nieuniknione są infekcje, przeziębienia, wraz z całym arsenałem towarzyszących im objawów, takich jak gorączka, katar i uciążliwy suchy kaszel. Oczywiście nie zamartwiam się już teraz ewentualnym przeziębieniem, ale staram się jak co roku hartować organizm nie zapominając o dobrze zaopatrzonej apteczce.
Kaszel suchy – szkodzi, boli i męczy
Co tu dużo tłumaczyć, kto przeżył ten wie, że kaszel suchy to prawdziwa męczarnia dla chorego. A w dodatku jest nam zupełnie niepotrzebny, szkodzi i dodatkowo obciąża drogi oddechowe. Zapewne ktoś zapyta zaraz czy kaszel może być w ogóle potrzebny i do czego. Otóż jak najbardziej! Generalnie odruch kaszlowy ma za zadanie oczyszczać nasze drogi oddechowe, np. z zanieczyszczeń, wirusów czy innych paskudnych drobnoustrojów. W przebiegu infekcji może występować tzw. mokry kaszel, nie bez powodu zwany również produktywnym. Pomaga on usunąć z dróg oddechowych zalegającą tam wydzielinę. Jak widać kaszel może być potrzebny. Nie dotyczy to jednak kaszlu suchego, który męczy, boli i podrażnia drogi oddechowe. Boli gardło i bolą wszystkie mięśnie. Doskonale pamiętam jak to jest – już po kilku godzinach takiego uporczywego kasłania, którego nie da się powstrzymać, czuję napięcie i ból w klatce piersiowej, bolą mięśnie brzucha i plecy. Nie mówiąc już o umęczonym, czerwonym gardle. Jeśli taki paskudny odruch kaszlowy nie mija albo nie przechodzi w produktywny, bezwzględnie należy zastosować środki, które go zahamują. Warto także pokazać się lekarzowi.
Dekstrometorfan pomaga pokonać suchy kaszel
Jeśli chodzi o środki farmakologiczne na suchy kaszel prym wiodą te oparte o dekstrometorfan
(np. Gripex). Jest to substancja czynna wykorzystywana w lekach hamujących odruch kaszlowy. Dlatego dobrze zażywać taki lek przed snem, ponieważ uporczywy suchy kaszel nie daje zasnąć, o czym wiedzą osoby, które z tym problem walczą. A przecież sen to zdrowie i jest jednym z istotniejszych czynników warunkujących zwalczenie infekcji. We wspomnianych powyżej środkach Gripex mamy nawet specjalny lek na noc, w którym jest oczywiście dekstrometorfan na kaszel suchy, a także przeciwbólowy i przeciwgorączkowy paracetamol, lek na katar w postaci pseudoefedryny, oraz chlorfeniramina – składnik ułatwiający zaśnięcie. Dekstrometorfan swoją skuteczność zawdzięcza specyficznemu działaniu na ośrodek oddechowy na poziomie rdzenia przedłużonego. Poza tym efekt przeciwkaszlowy można odczuć już po 15 minutach, a utrzyma się przez kilka godzin (około 4-5). Nic więc dziwnego, że podobnie jak wielu pacjentów, również ja mam zawsze w apteczce środki oparte na dekstrometorfanie (Gripex Max i Gripex Noc).
Domowe sposoby na suchy kaszel
Nie zapominajmy również o naturalnych, domowych sposobach na kaszel suchy, stanowią bowiem skuteczne wsparcie dla działania leków na grypę czy przeziębienie. Należy zatem zadbać o warunki w otoczeniu, czyli nawilżać powietrze, pić dużo płynów (woda, napary ziołowe, siemię, woda z miodem). Dobroczynne działanie ma również domowy syrop z cebuli, a także tabletki z propolisem.
A póki co cieszmy się latem, hartujmy, zajadajmy świeże owoce, warzywa, wdychajmy jod nad morzem itp.
zdjęcia: gripex.pl, shutterstock
Żeby jak najszybciej pozbyć się kaszlu, to od razu przy pierwszych objawach biorę syrop przeciwzapalny fosidal, który hamuje rozwój infekcji i kaszel szybko po nim mija