Włosy mogą stanowić jeden z istotnych atutów naszego wyglądu, mogą też być poważnym problemem, np. wtedy, kiedy mamy do czynienia z ich nadmierną utratą. Prawdziwą zmorą wielu mężczyzn jest łysienie na czubku głowy, którego przyczyną jest najczęściej androgenowe wypadanie włosów.
Dlaczego włosy wypadają?
Najogólniej można powiedzieć, że u podstaw problemu, jakim jest wypadanie włosów, leżą zaburzenia w cyklu ich życia. Prawidłowy – pozwala nam na utrzymanie mniej więcej stałej ilości włosów, ponieważ rosną one nierównomiernie. Zaburzenie tej równowagi objawia się widocznym, nadmiernym wypadaniem włosów, a przyczyny mogą być naprawdę różne . Dlatego diagnostyka ma tu kluczowe znaczenie, pozwala bowiem zastosować prawidłową kurację, np. lek na łysienie androgenowe, ale także zmianę trybu życia, diety czy nawet psychoterapię.
Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny i rodzaje
Jeśli chodzi o przyczyny na pewno należy zwrócić uwagę na diagnostykę innych chorób, którym może towarzyszyć utrata dużej ilości włosów. Są to m.in. niedoczynność tarczycy, cukrzyca, choroby wątroby, skóry zaburzenia hormonalne. Niestety źle działa też stosowanie niektórych leków. Czynniki niesprzyjające to również błędy dietetyczne, stres, nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy i włosów, a także działanie promieni UV czy agresywna stylizacja.
Biorąc pod uwagę różnorodność czynników wyróżnia się też różne rodzaje łysienia :
- łysienie androgenowe – wywołane zaburzeniami hormonalnymi, rozpoczyna je utrata włosów na czubku głowy i skroniach,
- łysienie anangenowe – dotyczy włosów w każdej fazie wzrostu, może doprowadzić całkowitego wyłysienia,
- łysienie telogenowe – prowadzi do znacznego przerzedzenie pokrywy włosowej,
- łysienie wywołane bliznowaceniem – prowadzi do utraty mieszków włosowych,
- łysienie wywołane grzybicą – stan zapalny, który powoduje łamanie się włosów przy skórze,
- łysienie plackowate – występują ogniska wypadania włosów,
- łysienie psychogenne – wywołane silnym lub długotrwałym stresem albo nawykowym wyrywaniem włosów.
Najczęstszą przyczyną nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn jest łysienie androgenowe .
Androgenowe wypadanie włosów
Szacuje się, że nawet 95% przypadków łysienia wynika z androgenowego wypadania włosów , które często jest związane z czynnikami genetycznymi. Charakterystyczne androgenowe łysienie na czubku głowy jest też związane z nadwrażliwością na dihydrotestosteron (pochodna testosteronu), który może oddziaływać na receptory androgenowe w mieszkach włosowych, doprowadzając do ich zaniku i zahamowania wzrostu nowych. Warto zwrócić uwagę, że androgenowemu wypadaniu włosów towarzyszy też większa produkcja łoju, która manifestuje się nadmiernym przetłuszczaniem się włosów.
Aby prawidłowo zdiagnozować trudne do zidentyfikowania przyczyny nadmiernego wypadania włosów na tle androgenowym, trzeba wziąć pod uwagę czynniki takie jak:
- dziedziczenie,
- zaburzenia hormonalne,
- stres,
- niezdrowy tryb życia (zła dieta, używki).
Dlatego konieczny jest dokładny wywiad lekarski, ale także badania hormonalne, a często też biopsja skóry.
Nadmierne wypadanie włosów – leczenie
Ustalenie przyczyny to pierwszy i zarazem niezbędny krok w procesie leczenia. Wpływa na skuteczność zastosowanych metod. Bardzo często mamy do czynienia z psychogennym wypadaniem włosów u mężczyzn. Wówczas kluczowe znaczenie może mieć zmiana nawyków, trybu życia, zaleca się też psychoterapię. Zawsze wskazana jest zdrowa dieta, bogata w składniki, takie jak: cynk, selen, biotyna, witaminy A, Ce, E, żelazo.
Jeśli chodzi o androgenowe wypadanie włosów warto zastosować odpowiednią farmakoterapię , która może uchronić przed perspektywą kosztownych, inwazyjnych przeszczepów. Jednym ze skutecznych leków na łysienie androgenowe jest substancja minoksydyl, która nie tylko hamuje nadmierną utratę włosów, ale także stymuluje mieszki włosowe do pracy, rozszerzając ich naczynia krwionośne.
Warto zastosować w pierwszej kolejności preparaty dostępne bez recepty, które zawierają 2% minoksydylu. Jednym z nich jest Loxon . Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ na efekty trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. Zaletą jest tu brak dotkliwych skutków ubocznych (obserwuje się bardzo rzadko występujące podrażnienia skóry czy przejściowe pojawienie się owłosienia np. na twarzy).
Więcej informacji na temat nadmiernego wypadania włosów, przyczyn i leczenia można znaleźć tutaj .
Zdjęcia: stopwypadaniuwlosow.pl, pixabay.com, shutterstock