Nie oszukujmy się – zimno, deszcz, wiatr, czyli listopadowa aura, to oficjalny początek sezonu na infekcje grypowe, przeziębienia i inne zdrowotne zawirowania. Dobrze zaopatrzona apteczka, domowe sposoby na grypę i przeziębienie oraz… zdrowy rozsądek (nie unikamy lekarzy!), to nasz jesienno – zimowy zestaw obowiązkowy.
Grypa czy przeziębienie – to trzeba wiedzieć
Już od lat jesienią i zimą wiele mówi się o tym, że trzeba wyleczyć infekcję, a nie przechodzić ją na lekach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest jak odróżnić przeziębienie od grypy , która jak wiadomo jest chorobą groźną, niosącą ze sobą ryzyko poważnych powikłań. Z grypą nie ma żartów, konsultacja lekarska bywa często nieodzowna, szczególnie w przypadku dzieci, osób starszych czy osłabionych innymi schorzeniami. Oczywiście domowe sposoby na grypę warto znać, będą stanowiły dobre wsparcie dla kuracji. Najpierw jednak przyjrzyjmy się typowym objawom grypy i przeziębienia :
- grypa – nagły początek infekcji, towarzyszą jej gwałtowne objawy: wysoka gorączka (powyżej 38,5°C), silny ból mięśni, stawów, ogólne rozbicie; grypa uniemożliwia normalne funkcjonowanie i aktywność, właśnie z uwagi na intensywność objawów, nie zawsze towarzyszy jej kaszel i katar.
- przeziębienie – łagodniejszy rozwój i przebieg, nie ma tak wysokiej temperatury, wraz z przeziębieniem praktycznie zawsze pojawia się katar, kaszel, ból gardła.
Nie lekceważymy jesiennych infekcji
Zawsze, kiedy dopada nas przeziębienie albo grypa trzeba zapewnić organizmowi czas oraz warunki do wyzdrowienia, walki z wirusami, regeneracji. Nie faszerujemy się lekami, nie zagryzamy zębów i nie maszerujemy dzielnie do pracy czy szkoły. Czasem wystarczą 3-4 dni aby dojść do siebie, tymczasem przechodzone infekcje mogą rozwinąć się w poważne stany zapalne (zapalenie oskrzeli, krtani czy płuc). Pod ręką warto mieć dobry syrop na bazie naturalnych składników (np. Pelavo), sięgamy po domowe sposoby na grypę i przeziębienie, nie trzeba unikać leków przeciwgorączkowych (zażywam, kiedy temperatura w zrasta powyżej 38°C) czy tabletki albo sprayu na ból gardła.
Pamiętajmy, jeśli objawy się nasilają albo nie mijają po 3-4 dniach, koniecznie trzeba pokazać się lekarzowi!
Domowe sposoby na grypę – warto je znać
Warto mieć w zapasie miód, czosnek, cebulę i cytrynę . Właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe czosnku to potwierdzony fakt. Z kolei cebula to składnik skutecznego syropu, który działa dezynfekująco, łagodzi kaszel i wspomaga leczenie infekcji. Zdecydowanie smaczniejszy i skuteczny jest miód, który działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i wzmacnia układ odpornościowy. Cytryna jest doskonałym dodatkiem do herbaty z miodem i malinami, a ponadto zawiera witaminę C i jest cennym przeciwutleniaczem.
W czasie grypy i przeziębienia sięgamy też po zdrowe napary i herbatki . Sprawdzą się m.in.
- herbata z miodem i cytryną albo z sokiem malinowym, z dodatkiem rozgrzewającego imbiru,
- napary np. z rumianku, lipy, szałwii, tymianku, czarnego bzu, pietruszki czy podbiału
Zioła i ekstrakty z roślin są wręcz niezastąpione w kuracjach domowych. Można je stosować jak wyżej, czyli w smacznych herbatach, ale także jako składnik oczyszczających, leczniczych inhalacji. Warto również sięgać po syropy na bazie naturalnych składników, takich jak np. pelargonia afrykańska zawarta w syropach Pelavo .
Zdjęcia: pixabay.com, pelavo.pl