Karp – nie tylko od święta

Karp, ryba jadana głównie podczas świąt, nie musi wcale być jedynie wigilijnym daniem

Skuteczny i przyswajalny magnez z witaminą B6

Magne B6 – optymalne połączenie magnezu z witaminą B6.

Cukrzyca u kota – jedna z częstszych chorób endokrynologicznych

Cukrzyca, według obowiązującej definicji WHO, jest chorobą (a właściwie grupą chorób o złożonej etiologii) związaną z niedostatecznym wytwarzaniem i/lub działaniem insuliny oraz stanami hiperglikemii. Cukrzyca pierwotna obejmuje typy 1 oraz 2. U kotów stwierdza się, że jest to jedna z najczęściej występujących chorób endokrynologicznych. Co więcej, liczba zachorowań kociaków na cukrzycę stale wzrasta. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku, odsetek kotów zmagających się z cukrzycą wynosił jeden przypadek na 1500. Lata 90. to już jeden przypadek zachorowania, na 250 kotów. Cukrzyca u kota staje się zatem dużym problemem dotyczącym całej populacji. Co powoduje cukrzycę u kota? Zaburzenia funkcjonowania trzustki

Domowe sposoby i skuteczny syrop na kaszel dla dzieci

Skuteczne sposoby oraz dobry syrop na kaszel dla dzieci to swoisty niezbędnik każdego rodzica

Kochamy kundelki!

Kochamy kundelki. Dla wielu osób to absolutnie bezdyskusyjne i prawdziwe stwierdzenie.

Vademecum rodzica – jak przewijać noworodka

Kiedy w grę wchodzi przewijanie noworodka, na początku pojawia się u rodziców obawa…

Biegunka u niemowlaka – elektrolity i probiotyki

Biegunka u niemowlaka niesie ryzyko odwodnienia, którego nigdy nie można lekceważyć.

Skuteczne leczenie i domowe sposoby na grypę

Dobrze zaopatrzona apteczka, domowe sposoby na grypę i przeziębienie oraz zdrowy rozsądek – to nasz jesienno – zimowy zestaw obowiązkowy

Smacznie, zdrowo, egzotycznie – pierś z kurczaka w sosie curry

Egzotyczny klasyk kulinarny, pierś z kurczaka w sosie curry – smacznie i zdrowo

Chrup orzechy na zdrowie!

Orzechy – najcenniejsze z bakalii, wyjątkowo wartościowe i smaczne.

Skuteczne leczenie i domowe sposoby na grypę

Nie oszukujmy się – zimno, deszcz, wiatr, czyli listopadowa aura, to oficjalny początek sezonu na infekcje grypowe, przeziębienia i inne zdrowotne zawirowania. Dobrze zaopatrzona apteczka, domowe sposoby na grypę i przeziębienie oraz… zdrowy rozsądek (nie unikamy lekarzy!), to nasz jesienno – zimowy zestaw obowiązkowy.

Grypa czy przeziębienie – to trzeba wiedzieć

Już od lat jesienią i zimą wiele mówi się o tym, że trzeba wyleczyć infekcję, a nie przechodzić ją na lekach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Kolejnym ważnym  zagadnieniem jest jak odróżnić przeziębienie od grypy, która jak wiadomo jest chorobą groźną, niosącą ze sobą ryzyko poważnych powikłań. Z grypą nie ma żartów, konsultacja lekarska bywa często nieodzowna, szczególnie w przypadku dzieci, osób starszych czy osłabionych innymi schorzeniami. Oczywiście domowe sposoby na grypę warto znać, będą stanowiły dobre wsparcie dla kuracji. Najpierw jednak przyjrzyjmy się typowym objawom grypy i przeziębienia:

  • grypa – nagły początek infekcji, towarzyszą jej gwałtowne objawy: wysoka gorączka (powyżej 38,5°C), silny ból mięśni, stawów, ogólne rozbicie; grypa uniemożliwia normalne funkcjonowanie i aktywność, właśnie z uwagi na intensywność objawów, nie zawsze towarzyszy jej kaszel i katar.
  • przeziębienie – łagodniejszy rozwój i przebieg, nie ma tak wysokiej temperatury, wraz z przeziębieniem praktycznie zawsze pojawia się katar, kaszel, ból gardła.
leki

Nie faszerujemy się lekami, grypy nie można „przechodzić”

Nie lekceważymy jesiennych infekcji

Zawsze, kiedy dopada nas przeziębienie albo grypa trzeba zapewnić organizmowi czas oraz warunki do wyzdrowienia, walki z wirusami, regeneracji. Nie faszerujemy się lekami, nie zagryzamy zębów i nie maszerujemy dzielnie do pracy czy szkoły. Czasem wystarczą 3-4 dni aby dojść do siebie, tymczasem przechodzone infekcje mogą rozwinąć się w poważne stany zapalne (zapalenie oskrzeli, krtani czy płuc). Pod ręką warto mieć dobry syrop na bazie naturalnych składników (np. Pelavo), sięgamy po domowe sposoby na grypę i przeziębienie, nie trzeba unikać leków przeciwgorączkowych (zażywam, kiedy temperatura w zrasta powyżej 38°C) czy tabletki albo sprayu na ból gardła.

Pamiętajmy, jeśli objawy się nasilają albo nie mijają po 3-4 dniach, koniecznie trzeba pokazać się lekarzowi!

miód

Miód, cytryna, imbir… smacznie i na zdrowie

Domowe sposoby na grypę – warto je znać

Warto mieć w zapasie miód, czosnek, cebulę i cytrynę. Właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe czosnku to potwierdzony fakt. Z kolei cebula to składnik skutecznego syropu, który działa dezynfekująco, łagodzi kaszel i wspomaga leczenie infekcji. Zdecydowanie smaczniejszy i skuteczny jest miód, który działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i wzmacnia układ odpornościowy. Cytryna jest doskonałym dodatkiem do herbaty z miodem i malinami, a ponadto zawiera witaminę C i jest cennym przeciwutleniaczem.

W czasie grypy i przeziębienia sięgamy też po zdrowe napary i herbatki. Sprawdzą się m.in.

  • herbata z miodem i cytryną albo z sokiem malinowym, z dodatkiem rozgrzewającego imbiru,
  • napary np. z rumianku, lipy, szałwii, tymianku, czarnego bzu, pietruszki czy podbiału

Zioła i ekstrakty z roślin są wręcz niezastąpione w kuracjach domowych. Można je stosować jak wyżej, czyli w smacznych herbatach, ale także jako składnik oczyszczających, leczniczych inhalacji. Warto również sięgać po syropy na bazie naturalnych składników, takich jak np. pelargonia afrykańska zawarta w syropach Pelavo.

pelavo

Syropy Pelavo z pelargonią afrykańską

Zdjęcia: pixabay.com, pelavo.pl

About The Author

Reply