Schorzenia przewodu pokarmowego należą do bardzo często diagnozowanych, na co wpływ na w dużej mierze nasza niezbyt zdrowa dieta i tempo życia. Choroba wrzodowa żołądka i jej objawy dotyczą statystycznie od 5 do 10% populacji, jest to więc problem na dużą skalę.
Jak powstają wrzody żołądka
Wrzody to specyficzne ubytki błony śluzowej żołądka albo dwunastnicy (64 % przypadków wrzodów zlokalizowanych jest w dwunastnicy) o kształcie krateru. Najczęściej powstają w części przewodu pokarmowego, w której występuje enzym trawiący białka, czyli pepsyna. Wielkość tych ubytków może być różna, dochodzi nawet do kilku centymetrów, podobnie jest z ich głębokością – od kilku minimetrów aż do przebicia całej grubości ściany żołądka albo dwunastnicy. Zdecydowanie rzadziej wrzody tworzą się w dolnej części przełyku, pod wpływem działania kwasu żołądkowego.
Wrzody żołądka objawy
Powikłania choroby wrzodowej są niebezpieczne, wymagają interwencji chirurgicznej. Dlatego warto wiedzieć jakie są objawy wrzodów żołądka czy dwunastnicy, aby odpowiednio wcześnie reagować, leczyć , zastosować zalecenia lekarza i właściwą dietę. Specyfika i nasilenie objawów są uzależnione od umiejscowienia wrzodów i od wieku chorego . Niemniej jednak w przypadku wrzodów żołądka objawy najczęściej zgłaszane przez pacjentów to:
- ból pośrodku brzucha, poniżej mostka lub nad pępkiem, odczuwany jako pieczenie, palenie
- mdłości, a nawet silne wymioty,
- odbijanie, zgaga.
Choroba wrzodowa żołądka charakteryzuje się bólami nasilającymi się po jedzeniu, natomiast przy owrzodzeniu dwunastnicy dolegliwości bólowe pojawiają się zaraz po przebudzeniu i ustępują na jakiś czas po posiłku. Charakterystyczne są także nocne lub poranne bóle głodowe. Niestety choroba wrzodowa może przebiegać przez pewien czas bezobjawowo.
Przyczyny choroby wrzodowej
Jeszcze nie tak dawno wrzody żołądka i ich objawy kojarzono głównie ze stresującym trybem życia. Dziś wiadomo, że owszem – stres przyczynia się do rozwoju choroby, ale nie jest głównym powodem. Wśród najważniejszych przyczyn wymienia się:
- helicboacter pylori – ma pierwsze miejsce wśród przyczyn wrzodów żołądka,
- nadmiar kwasu solnego – uszkodzą się wówczas. bariera błony śluzowej i rozwija się wrzód,
- dziedziczenie,
- grupa krwi – zbadano, że większe skłonności do wrzodów żołądka mają osoby z grupą krwi 0,
- zarzucanie żółci do żołądka – cofająca się żółć uszkadza barierę ochronną,
- nadużywanie niektórych leków – niszczą błonę śluzową żołądka,
- stres – prowokuje wydzielanie większej porcji kwasu,
- nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.
Leczenie wrzodów żołądka
Dobór odpowiednich leków metody leczenia jest związany z przyczyną. Na przykład helicobacter leczy się antybiotykoterapią. Stosuje się też lekarstwa z grupy blokerów pompy protonowej zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego. Doraźnie, przeciwbólowo stosuje się leki rozkurczowe (np. NO_SPA).
Zdjęcia: no-spa.pl, shutterstock