Pyszne pasztety – na śniadanie i od święta

Parafrazując słowa poety możemy z dumą powiedzieć, że Polacy nie gęsi i swoje pasztety mają

Przygotuj włosy do zimy

Sezon jesienno – zimowy bywa największym wyzwaniem dla włosów

Fosfolipidy – dlaczego są tak ważne dla wątroby

Pojęcia takie jak hepatocyty, fosfolipidy czy też funkcje wątroby, powinny być nam znane.

Jesień w parku – dla zdrowia i dla zabawy

Jesienny park zamiast telewizora i komputera!

Chroń skórę, sięgnij po Iwostin Solecrin

Wielbiciele opalania powinni wiedzieć, że słońce to nie samo dobro, może negatywnie wpływać na skórę i zagrażać zdrowiu

Ekologiczna żywność – postaw na zdrowie

Jakie wymagania musi spełniać zdrowe jedzenie, aby można było uznać je za wartościową żywność ekologiczną

Zdrowie pupila – pełnowartościowe karmy dla psów

Odpowiednio dobrane pełnowartościowe karmy dla psów zapewnią im zdrowie, kondycję, odporność, energię, oczywiście będą im także smakować.

Odparzenia pieluszkowe – jak im zapobiec i jak je leczyć

Skóra niemowląt jest delikatna, a odparzenia pieluszkowe spędzają sen z powiek najbardziej troskliwym mamom

Kondycja, wymarzona sylwetka i… skakanka

Skakanka to nie tylko spalanie kalorii, skacząc systematycznie pracujemy nad całym ciałem

Trendy jesienne – dla każdego coś… nowego

Trendy na sezon jesienny są wyjątkowo interesujące, charakterne i różnorodne

Alergie u najmłodszych – mleko NAN w diecie

Nawiązując do szeroko rozumianego tematu świadomego macierzyństwa zatrzymałam się przy zagadnieniu alergii pokarmowych u niemowląt. Nie tylko dlatego, że ich odsetek rośnie już od kilku lat. Główną przyczyną mojego zainteresowania jest fakt, iż mój małżonek niestety ma swoją listę produktów niedozwolonych oraz zdiagnozowaną alergię pokarmową. Podobne problemy są również w mojej rodzinie. W takich sytuacjach mówi się, że dziecko należy do grupy podwyższonego ryzyka, gdyż skłonność do alergii jest dziedziczna.

alergia skór

Typowe objawy alergii

O alergii pokarmowej u niemowląt
Jednym z głównych winowajców jeśli chodzi o pokarmowe alergie u małych dzieci, jest oczywiście mleko, a konkretnie białko krowiego mleka. Szukając informacji na ten temat trafiłam do wielu miejsc w sieci i poczytałam to i owo. Z ciekawego artykułu na forum pediatrycznym dowiedziałam się np. że w mleku występują różne białka z rodzaju kazeinowych oraz serwatkowych. Małe dzieci mają jeszcze niedojrzały układ pokarmowy, a nie do końca szczelne jelita przepuszczają wspomniane białka, co wywołuje reakcje alergiczne
Mimo, że jest to alergia pokarmowa, objawy mogą umknąć rodzicom. Niekoniecznie skojarzą katar, sapkę czy wysypkę na zgięciach kolanowych z uczuleniem na mleko. Na alergię powinni uważać rodzice, u których stwierdzono uczulenia na pokarmy. Z reguły przy podejrzeniu skłonności do alergii dzieciom podaje się specjalne mieszanki z dopiskiem HA, np. mleko NAN na alergię, czyli NAN PRO H.A. 2. Należy jednak pamiętać, że nie jest to produkt dla maluchów, u których alergię już zdiagnozowano. Wówczas zalecane są tzw. hydrolizaty wysokiego stopnia.

nan ha 2

Mleko następne hypoalergiczne

Mleko na alergię – smaczne i wartościowe
Na przykładzie wspomnianego mleka NAN na alergię można zobaczyć, że jest to pełnowartościowa, odżywcza mieszanka, a zatem mały alergik nie jest pokrzywdzony w swojej diecie. Mleko NAN PRO H.A. 2 zawiera aktywne kultury Bifidobacterium lactis, hydrolizowane białko OPTOPRO oraz tajemniczo brzmiące LCPUFA, czyli długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe. A do tego kompleksowa lista witamina i składników mineralnych. Dla małego dziecka najistotniejsze jest to, że mimo procesów jakim poddaje się mleko modyfikowane, by uzyskać opcję HA, mleko i kaszki mają naprawdę dobry smak.

dziecko pije

U wielu dzieci alergia ustępuje wraz z wiekiem

Dieta niemowlęcia – to warto wiedzieć
Czytając o pokarmowych alergiach dowiedziałam się także, że decyzja o włączeniu do diety mieszanek hypoantygenowych, czyli HA, nie powinna wyjść jedynie od rodziców. Dieta małego dziecka jest tak ważna i precyzyjnie opracowana, że jakiekolwiek poważne zmiany zaleca lekarz. Oczywiście optymalnym rozwiązaniem jest utrzymanie jak najdłużej karmienia naturalnego. Przy czym należy pamiętać, że również w takiej sytuacji maluszek jest narażony ma reakcje alergiczne. Składniki (także te alergizujące) spożywane przez mamę przenikają do mleka i działają na niedojrzały układ pokarmowy. Dlatego świadoma młoda mama raczej unika mleka i przetworów mlecznych, jajek, orzechów cytrusów, czekolady. Na pocieszenia wspomnę tylko, że w 80% przypadków uczulenie na białko mleka ustępuje w wieku 2 lat (gdy całkowicie unika się spożywania produktów z krowiego mleka). W przypadku 20% dzieci uczulenie ustępuje całkowicie.
Z drugiej strony nie należy zapominać, że nie tylko białko mleka krowiego może wywoływać problemy trawienne. Groźna bywa również laktoza, która jest z kolei głównym sprawcą tzw. nietolerancji pokarmowej.

Zdjęcia: huffingtonpost.com, shutterstock, zdrowystartwprzyszlosc, com

About The Author

Reply