Żywienie niemowląt – jak przygotować mleko modyfikowane

Wybór odpowiedniej mieszanki i wiedza o tym, jak przygotować mleko modyfikowane, są bardzo ważne dla każdej młodej mamy

Grecja – doskonały pomysł na udany urlop

Greca to wymarzony i zawsze modny kierunek wyjazdów urlopowych i wycieczek krajoznawczych

Wiosenne przeziębienie u dzieci

Przeziębienie u dzieci nie jest stanem wyjątkowym, w okresie budowania odporności dzieci chorują nawet kilkanaście razy w ciągu roku

Motywy roślinne, ekologia i egzotyka we wnętrzach

Bardzo modne motywy roślinne mogą stanowić główny motyw, ale także efektowne dodatki, dekoracje, akcesoria.

zdobienie paznokci

Stemplowanie paznokci – jak zacząć?

Stemplowanie paznokci to jedna z najpopularniejszych obecnie metod ich zdobienia. Pozwala ona dość szybko i łatwo zamienić zwykły manicure w mało dzieło sztuki. I to bez czasochłonnego i wymagającego ręcznego malowania wzorów. Teraz wystarczy odbicie wzorów z płytek oraz przeniesienie ich na paznokci. I gotowe!

Jak zacząć biegać – oto jest pytanie…

Kluczowe znaczenie ma odpowiedź na pytanie – jak zacząć biegać tak, aby stało się to pasją, przyzwyczajeniem, czymś ważnym, a nawet niezbędnym.

Niebanalne buty na wiosnę

Wyobraźni projektantom nie brakuje i zapewniają nam prawdziwy diabelski młyn z butami

lampa do paznokci

Lampa LED do paznokci – jak dobrze wybrać?

Manicure żelowy i hybrydowy cieszy się dziś ogromną popularnością. I nie ma się co dziwić, jego wykonanie nie jest wcale skomplikowane, a pozwala na uzyskanie trwałego efektu, dzięki czemu paznokcie są bardzo zadbane i atrakcyjne.

Co na kaszel dla małego dziecka

Co na kaszel u najmłodszych pacjentów? Jak ulżyć i nie zakłócać mechanizmu samooczyszczania dróg oddechowych

Dlaczego smakuje nam kurczak w sosie kurkowym?

Często sięgam po przepisy na dania z drobiu, np. takie jak kurczak w sosie kurkowym.

Alergie u najmłodszych – mleko NAN w diecie

Nawiązując do szeroko rozumianego tematu świadomego macierzyństwa zatrzymałam się przy zagadnieniu alergii pokarmowych u niemowląt. Nie tylko dlatego, że ich odsetek rośnie już od kilku lat. Główną przyczyną mojego zainteresowania jest fakt, iż mój małżonek niestety ma swoją listę produktów niedozwolonych oraz zdiagnozowaną alergię pokarmową. Podobne problemy są również w mojej rodzinie. W takich sytuacjach mówi się, że dziecko należy do grupy podwyższonego ryzyka, gdyż skłonność do alergii jest dziedziczna.

alergia skór

Typowe objawy alergii

O alergii pokarmowej u niemowląt
Jednym z głównych winowajców jeśli chodzi o pokarmowe alergie u małych dzieci, jest oczywiście mleko, a konkretnie białko krowiego mleka. Szukając informacji na ten temat trafiłam do wielu miejsc w sieci i poczytałam to i owo. Z ciekawego artykułu na forum pediatrycznym dowiedziałam się np. że w mleku występują różne białka z rodzaju kazeinowych oraz serwatkowych. Małe dzieci mają jeszcze niedojrzały układ pokarmowy, a nie do końca szczelne jelita przepuszczają wspomniane białka, co wywołuje reakcje alergiczne
Mimo, że jest to alergia pokarmowa, objawy mogą umknąć rodzicom. Niekoniecznie skojarzą katar, sapkę czy wysypkę na zgięciach kolanowych z uczuleniem na mleko. Na alergię powinni uważać rodzice, u których stwierdzono uczulenia na pokarmy. Z reguły przy podejrzeniu skłonności do alergii dzieciom podaje się specjalne mieszanki z dopiskiem HA, np. mleko NAN na alergię, czyli NAN PRO H.A. 2. Należy jednak pamiętać, że nie jest to produkt dla maluchów, u których alergię już zdiagnozowano. Wówczas zalecane są tzw. hydrolizaty wysokiego stopnia.

nan ha 2

Mleko następne hypoalergiczne

Mleko na alergię – smaczne i wartościowe
Na przykładzie wspomnianego mleka NAN na alergię można zobaczyć, że jest to pełnowartościowa, odżywcza mieszanka, a zatem mały alergik nie jest pokrzywdzony w swojej diecie. Mleko NAN PRO H.A. 2 zawiera aktywne kultury Bifidobacterium lactis, hydrolizowane białko OPTOPRO oraz tajemniczo brzmiące LCPUFA, czyli długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe. A do tego kompleksowa lista witamina i składników mineralnych. Dla małego dziecka najistotniejsze jest to, że mimo procesów jakim poddaje się mleko modyfikowane, by uzyskać opcję HA, mleko i kaszki mają naprawdę dobry smak.

dziecko pije

U wielu dzieci alergia ustępuje wraz z wiekiem

Dieta niemowlęcia – to warto wiedzieć
Czytając o pokarmowych alergiach dowiedziałam się także, że decyzja o włączeniu do diety mieszanek hypoantygenowych, czyli HA, nie powinna wyjść jedynie od rodziców. Dieta małego dziecka jest tak ważna i precyzyjnie opracowana, że jakiekolwiek poważne zmiany zaleca lekarz. Oczywiście optymalnym rozwiązaniem jest utrzymanie jak najdłużej karmienia naturalnego. Przy czym należy pamiętać, że również w takiej sytuacji maluszek jest narażony ma reakcje alergiczne. Składniki (także te alergizujące) spożywane przez mamę przenikają do mleka i działają na niedojrzały układ pokarmowy. Dlatego świadoma młoda mama raczej unika mleka i przetworów mlecznych, jajek, orzechów cytrusów, czekolady. Na pocieszenia wspomnę tylko, że w 80% przypadków uczulenie na białko mleka ustępuje w wieku 2 lat (gdy całkowicie unika się spożywania produktów z krowiego mleka). W przypadku 20% dzieci uczulenie ustępuje całkowicie.
Z drugiej strony nie należy zapominać, że nie tylko białko mleka krowiego może wywoływać problemy trawienne. Groźna bywa również laktoza, która jest z kolei głównym sprawcą tzw. nietolerancji pokarmowej.

Zdjęcia: huffingtonpost.com, shutterstock, zdrowystartwprzyszlosc, com

About The Author

Reply