Kto nie słyszał o tym, że należy unikać albo przynajmniej ograniczać spożycie tłuszczu? Nie jest to do końca słuszna sugestia, owszem – nie należy przesadzać, przede wszystkim jednak liczy się to, jakie tłuszcze wybieramy. Są takie, które warto wyeliminować i takie, które są nam niezbędne. Tzw. dobre tłuszcze zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które mają dobroczynny wpływ na nasz organizm.
Dobre i złe tłuszcze
Tłuszcze są źródłem energii, są także nośnikiem jakże ważnych dla nas witamin – A, D, E i K, zapewniają im optymalne wchłanianie. Należy jednak odróżniać dobre tłuszcze od tych, które nam nie służą i włączyć do diety przydatne składniki, a wyeliminować takie, które mogą np. podnosić poziom złego cholesterolu, sprzyjać otyłości i wywołać niestrawność. Największe znaczenie ma rodzaj kwasów tłuszczowych zawartych w pożywieniu. Zaleca się unikanie kwasów nasyconych, ich źródłem są stałe tłuszcze zwierzęce (masło, smalec, tłuste mięso i nabiał). Natomiast jak najbardziej potrzebne są tłuszcze zawierające kwasy nienasycone.
Zdrowe kwasy tłuszczowe (NNKT)
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe są nam potrzebne, ale niestety organizm człowieka ich sam nie produkuje. Dlatego musimy dostarczać je w odpowiednio skomponowanych posiłkach, ewentualnie suplementując je odpowiednimi preparatami. Niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych niesie ze sobą poważne konsekwencje dla funkcjonowania organizmu, m.in.:
- reakcje zapalne
- zahamowanie wzrostu niemowląt i dzieci
- zmiany skórne
- przesuszenie skóry
- utrudnione gojenie się ran
- wrażliwość na infekcje
- kruchość naczyń włosowatych
- zaburzenia gospodarki cholesterolowej
- zaburzenia czynności wielu tkanek i narządów.
Źródła kwasów tłuszczowych NNKT
Do NNKT zalicza się kwasy tłuszczowe Omega-6 oraz Omega-3. Kwasy Omega-6 znajdziemy m.in. w olejach jadalnych (kukurydzianym, sojowym, sezamowym, słonecznikowym, z wiesiołka, ogórecznika, kiełków pszenicy). Szczególnie cenne dla zdrowie kwasy Omega-3 znajdują się przede wszystkim w tłustych rybach morskich, takich jak makrele, łososie, sardynki, śledzie, dorsze, tuńczyki. Ich źródłem są także owoce morza. W mniejszych ilościach dostarczą ich zielone warzywa liściaste, oleje roślinne (np. lniany, z pestek dyni), siemię lniane oraz orzechy.
Dlaczego kwasy Omega-3 są tak ważne
Mówiąc o dobrych tłuszczach należy przede wszystkim wziąć pod uwagę kwasy Omeg-3, które są budulcem błony komórkowej odpowiedzialnej za obieg substancji w organizmie i usprawnienie procesów życiowych. Odpowiednia podaż kwasów Omega-3 ma kluczowe znaczenie dla zdrowia:
- w profilaktyce miażdżycy i zawału serca – obniżają poziom złego cholesterolu LDL, regulują poziom trójglicerydów
- stabilizują ciśnienie
- zapobiegają udarom, zmniejszając lepkość krwi
- wspierają elastyczność stawów, ograniczają ich deformacje
- wspomagają równowagę hormonalną
- zapobiegają chorobom skóry
- wzmacniają odporność na infekcje
- w profilaktyce alergii
- wspomagają leczenie stanów zapalnych
- mogą zapobiegać rozwojowi komórek nowotworowych (np. w przypadku raka jelita grubego i sutka)
- opóźniają starczą demencję,
- pomagają w profilaktyce chorób degeneracyjnych (m.in. SM).
Zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe jest związane z masą ciała, stylem życia, stenem zdrowia i dietą. W razie ryzyka niedoborów, przy tłustej, ciężkiej diecie, warto suplementować je odpowiednimi preparatami. Jeśli w diecie brakuje zdrowych, tłustych ryb (3 razy w tygodniu) można zażywać np. tran.
Zdjęcia: pixabay.com