Karp – nie tylko od święta

Karp, ryba jadana głównie podczas świąt, nie musi wcale być jedynie wigilijnym daniem

Skuteczny i przyswajalny magnez z witaminą B6

Magne B6 – optymalne połączenie magnezu z witaminą B6.

Cukrzyca u kota – jedna z częstszych chorób endokrynologicznych

Cukrzyca, według obowiązującej definicji WHO, jest chorobą (a właściwie grupą chorób o złożonej etiologii) związaną z niedostatecznym wytwarzaniem i/lub działaniem insuliny oraz stanami hiperglikemii. Cukrzyca pierwotna obejmuje typy 1 oraz 2. U kotów stwierdza się, że jest to jedna z najczęściej występujących chorób endokrynologicznych. Co więcej, liczba zachorowań kociaków na cukrzycę stale wzrasta. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku, odsetek kotów zmagających się z cukrzycą wynosił jeden przypadek na 1500. Lata 90. to już jeden przypadek zachorowania, na 250 kotów. Cukrzyca u kota staje się zatem dużym problemem dotyczącym całej populacji. Co powoduje cukrzycę u kota? Zaburzenia funkcjonowania trzustki

Domowe sposoby i skuteczny syrop na kaszel dla dzieci

Skuteczne sposoby oraz dobry syrop na kaszel dla dzieci to swoisty niezbędnik każdego rodzica

Kochamy kundelki!

Kochamy kundelki. Dla wielu osób to absolutnie bezdyskusyjne i prawdziwe stwierdzenie.

Vademecum rodzica – jak przewijać noworodka

Kiedy w grę wchodzi przewijanie noworodka, na początku pojawia się u rodziców obawa…

Biegunka u niemowlaka – elektrolity i probiotyki

Biegunka u niemowlaka niesie ryzyko odwodnienia, którego nigdy nie można lekceważyć.

Skuteczne leczenie i domowe sposoby na grypę

Dobrze zaopatrzona apteczka, domowe sposoby na grypę i przeziębienie oraz zdrowy rozsądek – to nasz jesienno – zimowy zestaw obowiązkowy

Smacznie, zdrowo, egzotycznie – pierś z kurczaka w sosie curry

Egzotyczny klasyk kulinarny, pierś z kurczaka w sosie curry – smacznie i zdrowo

Chrup orzechy na zdrowie!

Orzechy – najcenniejsze z bakalii, wyjątkowo wartościowe i smaczne.

Kleszcz łąkowy, psi, pospolity… wszystkie groźne!

Jak co roku i jak bumerang powraca temat kleszczy i zagrożeń, jakie niesie użądlenie przez te groźne insekty. Wiele pisze się o chorobach odkleszczowych, o tym jak zabezpieczać siebie i swoich czworonożnych przyjaciół. Bardzo istotne jest także poznanie wroga. Warto wiedzieć jak atakuje, jakie są rodzaje (np. kleszcz psi, kleszcz łąkowy czy… obrzeżek gołębień).

Kleszcze są groźne

Kleszcz kojarzy się słusznie z najgorszymi i budzącymi najwięcej lęku insektami. Zalicza się go bowiem do pajęczaków, a pająki lubi raczej wąskie grono „wielbicieli zwierzątek”. Mało tego – kleszcze należą do tej samej grupy co roztocza, czyli trudne do pokonania i groźne źródło alergenów. Nie da się ukryć, że jest to pasożyt i to bardzo niebezpieczny, ponieważ znakomicie adaptuje się do każdych warunków i potrafi przetrwać naprawdę długo w oczekiwaniu na żywiciela.

kleszcz

Kleszcze to groźne pajęczaki

Kleszcze to bardzo liczna „rodzina”

Warto wiedzieć, że na całym świecie występuje ok. 900 gatunków tych groźnych pajęczaków, z czego aż 19 można spotkać w różnych regionach naszego kraju. Główny podział, ze względu na budowę, obejmuje kleszcze twarde i miękkie. Jak łatwo się domyślić twarde okazy mają pancerz (scutum). Gatunki kleszczy twardych występują wszędzie poza obszarami arktycznymi. Zalicza się do nich kleszcze psie, kleszcze łąkowe, kleszcze pospolite oraz jeżowe. Miękkie osobniki nie maja pancerzyka, obszar ich występowania to głównie regiony tropikalne i subtropikalne. W Polsce „poluje” tylko obrzeżek gołębień, pasożytujący na ptactwie.

na dłoni

Jest wiele gatunków kleszczy

Anatomia i zwyczaje groźnych kleszczy

Jak przystało na pajęczaka kleszcz łąkowy, psi czy inny przedstawiciel, ma osiem odnóży, a jego budowa jest doskonałe zaprojektowanym aparatem do wyszukiwania ofiar i żerowania na nich. Kleszcz żywi się krwią i do tego celu służy mu perfekcyjny aparat żądlący. Bezwzględnie wbija się w skórę, a jego ślina zawiera środek znieczulający. Dlatego ofiara kleszcza nie ma pojęcia o ataku i o tym, że pasożyt wysysa z niej krew. Warto wiedzieć, że kleszcze mogą być przytwierdzone do żywiciela nawet przez dwa tygodnie! Kleszcz jest nie tylko doskonale przystosowany do bezwzględnego krwiopijstwa. Przetrwa praktycznie w każdym klimacie. Występujące w Polsce gatunki (np. kleszcz łąkowy, psi czy pospolity) uaktywniają się już przy kilkustopniowej temperaturze powyżej 0°C, a zatem przy łagodnej zimie mogą być groźne prawie przez cały rok. Pamiętajmy, że kleszcz szuka na ciele ofiary ciepłego, miękkiego miejsca. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, ochrona, odpowiednia odzież.

Wiele cennych informacji na temat kleszczy można znaleźć tutaj.

miejsca

Kleszcze lubią miękkie i ciepłe miejsca

Zdjęcia: pixabay.com, kleszcze.info.pl

About The Author

Reply