Bolące stawy – reumatyzm i inne przyczyny

Najczęściej bolące stawy kojarzymy z reumatyzmem, ale to nie jedyna przyczyna takich dolegliwości.

Ból brzucha – gdzie boli i dlaczego

Ból brzucha to wyzwanie dla pacjenta i diagnostyki i jedna z najczęściej zgłaszanych dolegliwości

Pyszne pasztety – na śniadanie i od święta

Parafrazując słowa poety możemy z dumą powiedzieć, że Polacy nie gęsi i swoje pasztety mają

Przygotuj włosy do zimy

Sezon jesienno – zimowy bywa największym wyzwaniem dla włosów

Fosfolipidy – dlaczego są tak ważne dla wątroby

Pojęcia takie jak hepatocyty, fosfolipidy czy też funkcje wątroby, powinny być nam znane.

Jesień w parku – dla zdrowia i dla zabawy

Jesienny park zamiast telewizora i komputera!

Chroń skórę, sięgnij po Iwostin Solecrin

Wielbiciele opalania powinni wiedzieć, że słońce to nie samo dobro, może negatywnie wpływać na skórę i zagrażać zdrowiu

Ekologiczna żywność – postaw na zdrowie

Jakie wymagania musi spełniać zdrowe jedzenie, aby można było uznać je za wartościową żywność ekologiczną

Zdrowie pupila – pełnowartościowe karmy dla psów

Odpowiednio dobrane pełnowartościowe karmy dla psów zapewnią im zdrowie, kondycję, odporność, energię, oczywiście będą im także smakować.

Odparzenia pieluszkowe – jak im zapobiec i jak je leczyć

Skóra niemowląt jest delikatna, a odparzenia pieluszkowe spędzają sen z powiek najbardziej troskliwym mamom

Kleszcz łąkowy, psi, pospolity… wszystkie groźne!

Jak co roku i jak bumerang powraca temat kleszczy i zagrożeń, jakie niesie użądlenie przez te groźne insekty. Wiele pisze się o chorobach odkleszczowych, o tym jak zabezpieczać siebie i swoich czworonożnych przyjaciół. Bardzo istotne jest także poznanie wroga. Warto wiedzieć jak atakuje, jakie są rodzaje (np. kleszcz psi, kleszcz łąkowy czy… obrzeżek gołębień).

Kleszcze są groźne

Kleszcz kojarzy się słusznie z najgorszymi i budzącymi najwięcej lęku insektami. Zalicza się go bowiem do pajęczaków, a pająki lubi raczej wąskie grono „wielbicieli zwierzątek”. Mało tego – kleszcze należą do tej samej grupy co roztocza, czyli trudne do pokonania i groźne źródło alergenów. Nie da się ukryć, że jest to pasożyt i to bardzo niebezpieczny, ponieważ znakomicie adaptuje się do każdych warunków i potrafi przetrwać naprawdę długo w oczekiwaniu na żywiciela.

kleszcz

Kleszcze to groźne pajęczaki

Kleszcze to bardzo liczna „rodzina”

Warto wiedzieć, że na całym świecie występuje ok. 900 gatunków tych groźnych pajęczaków, z czego aż 19 można spotkać w różnych regionach naszego kraju. Główny podział, ze względu na budowę, obejmuje kleszcze twarde i miękkie. Jak łatwo się domyślić twarde okazy mają pancerz (scutum). Gatunki kleszczy twardych występują wszędzie poza obszarami arktycznymi. Zalicza się do nich kleszcze psie, kleszcze łąkowe, kleszcze pospolite oraz jeżowe. Miękkie osobniki nie maja pancerzyka, obszar ich występowania to głównie regiony tropikalne i subtropikalne. W Polsce „poluje” tylko obrzeżek gołębień, pasożytujący na ptactwie.

na dłoni

Jest wiele gatunków kleszczy

Anatomia i zwyczaje groźnych kleszczy

Jak przystało na pajęczaka kleszcz łąkowy, psi czy inny przedstawiciel, ma osiem odnóży, a jego budowa jest doskonałe zaprojektowanym aparatem do wyszukiwania ofiar i żerowania na nich. Kleszcz żywi się krwią i do tego celu służy mu perfekcyjny aparat żądlący. Bezwzględnie wbija się w skórę, a jego ślina zawiera środek znieczulający. Dlatego ofiara kleszcza nie ma pojęcia o ataku i o tym, że pasożyt wysysa z niej krew. Warto wiedzieć, że kleszcze mogą być przytwierdzone do żywiciela nawet przez dwa tygodnie! Kleszcz jest nie tylko doskonale przystosowany do bezwzględnego krwiopijstwa. Przetrwa praktycznie w każdym klimacie. Występujące w Polsce gatunki (np. kleszcz łąkowy, psi czy pospolity) uaktywniają się już przy kilkustopniowej temperaturze powyżej 0°C, a zatem przy łagodnej zimie mogą być groźne prawie przez cały rok. Pamiętajmy, że kleszcz szuka na ciele ofiary ciepłego, miękkiego miejsca. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, ochrona, odpowiednia odzież.

Wiele cennych informacji na temat kleszczy można znaleźć tutaj.

miejsca

Kleszcze lubią miękkie i ciepłe miejsca

Zdjęcia: pixabay.com, kleszcze.info.pl

About The Author

Reply