W kwestii antykoncepcji jestem zdania, że powinna być jak najbardziej skuteczna, to oczywiste. Ale także bezpieczna i dostosowana do indywidualnych potrzeb, możliwości oraz organizmu kobiety. Jedną z nowoczesnych metod, o wysokiej skuteczności jest wkładka antykoncepcyjna. Oczywiście są różne typy, rodzaje, a wybór zawsze wymaga konsultacji i badań lekarskich.
Warto wiedzieć, wkładka antykoncepcyjna… w pigułce
Opinie na temat wkładki antykoncepcyjnej są oczywiście różne. Zwłaszcza, że antykoncepcja nadal wzbudza w naszym społeczeństwie spore emocje. Można powiedzieć, że w dziedzinie świadomego planowania rodziny i odpowiedzialnego podejścia do antykoncepcji, nie jesteśmy na pewno liderami. Choć okazuje się, że właśnie wspomniana wkładka cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Niewątpliwie barierę mogą czasem stanowić koszty, które w przypadku zakładania wkładki wynoszą od ok 85 złotych aż do ponad 800. A zatem jest niebagatelny koszt.
Niemniej jednak jeśli chodzi o nasze zdrowie i planowanie rodziny, nie to jest najistotniejsze. Dlatego
czytając opinie o wkładce antykoncepcyjnej
, jako metodzie, skupiałam się przede wszystkim na zaletach, wadach, korzyściach i specyfice działania. I czego się dowiedziałam? Wkładka antykoncepcyjna wykonana jest z plastiku z domieszką miedzi albo srebra, działa wówczas mechanicznie. Wewnątrzmaciczna wkładka hormonalna ma również pojemniczek z progesteronem, który jest stopniowo uwalniany. Co do zasady tzw. spirala jest zalecana kobietom, które już rodziły i nie chcą mieć więcej dzieci albo nie planują tego w ciągu najbliższych kilku lat. Warto jednak wiedzieć, że są również takie wkładki wewnątrzmaciczne (najmniejsze), które mogą być stosowane także u pań, które dotychczas nie były w ciąży i nie rodziły.
Jak działa wkładka antykoncepcyjna?
Jeśli chodzi o wkładkę antykoncepcyjną opinie pacjentek koncentrują się przede wszystkim na skuteczności oraz spokoju jaki zapewniają. Chodzi przed wszystkim o to, że nie trzeba pamiętać o tabletce, plastrze albo średnio przyjemnym poszukiwaniu prezerwatywy. No i są to metody o najwyższej skuteczności wyrażanej wartościami indeksu Pearla
Skuteczność wynika z działania wielopłaszczyznowego. Przede wszystkim zagęszcza się śluz co spowalnia ruch plemników, jednocześnie mamy jony miedzi o działaniu plemnikobójczym. Sama obecność wkładki, fizycznie ogranicza przemieszczanie się plemników. Jest to również mechanizm wywołujący kontrolowany, lekki stan zapalny bez bakterii, co uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka. A zatem jest to naprawdę ochrona na wielu frontach.
Argumenty za i przeciw
Niezależnie od tego jak pozytywne mogą być opinie o wkładce antykoncepcyjnej, ma ona swoje wady i zalety oraz pewne przeciwwskazania. Tak jak wspomniałam zasadniczo jest to metoda dla kobiet, które już rodziły, poza najnowocześniejszymi, maleńkimi wkładkami, które niestety są również najdroższe. Natomiast specyfika działania, czyli opisany stan zapalny i mechaniczne działanie mogą utrudniać późniejsze zajście w ciążę.
Jeżeli chodzi o argumenty za na pewno będzie to współczynnik Pearla, który dla tradycyjnej spiralki ma wartość 0,6-0,8, a dla hormonalnej nawet 0,1. Zastosowanie wkładki może regulować, zmniejszać obfitość krwawień menstruacyjnych. Co ważne mogą być stosowane przez karmiące mamy. Przeciwwskazaniem są wady, schorzenia macicy oraz przebyta ciąża pozamaciczna. W przypadku najnowszych wkładek pewnym mankamentem może być cena – założenie wraz z wkładką to koszt ok 900 zł
Niemniej jednak jest to koszt na kilka lat, a poczucie bezpieczeństwa jest bezcenne.
Zdjęcia: Shutterstock