Nie jestem mistrzynią sztuk kulinarnych, ale staram się, aby nasza zdrowa kuchnia była też smaczna. Od niedawna w naszym menu goszczą absolutnie doskonałe naleśniki gryczane, których spróbowałam przypadkiem, podczas wizyty u znajomych, którzy z przyczyn zdrowotnych uskuteczniają naprawdę smaczne przepisy bezglutenowe.
Kto stosuje dietę bezglutenową
O diecie bezglutenowej słyszy się coraz więcej i częściej, przede wszystkim dlatego, że u wielu osób diagnozuje się alergię na gluten albo celiaklię. Choć dieta jest praktycznie identyczna dla tych dwóch jednostek chorobowych, to zdecydowanie nie należy ich utożsamiać ze sobą. Alergia, jak wskazuje nazwa oznacza uczulenie na glutem zawarty w pokarmach, natomiast celiaklia to choroba o podłożu autoimmunologicznym i ma charakter przewlekły, co oznacza że dietę bezglutenową należy stosować już zawsze.
Zakazane i dozwolone w diecie bezglutenowej
Dieta bezglutenowa to dieta eliminacyjna, z której należy wykluczyć białko – gluten. Występuje ono przede wszystkim w pszenicy, pszenżycie, życie, orkiszu oraz jęczmieniu. Można natomiast stosować mąkę kukurydzianą, gryczaną, ryżową, sojową, z prosa, amarantusa i komosy ryżowej. Pamiętajmy jednak o tym, żeby wybierać produkty z charakterystycznym znakiem przekreślonego kłosa, czyli certyfikowaną żywność bezglutenową. Niestety nawet pozornie bezpieczne mąki bezglutenowe mogą bowiem być skażone np. w trakcie mielenia albo przetwarzania.
Gluten może być również „ukryty” w niektórych produktach, ponieważ jest białkiem poprawiającym konsystencję różnych wyrobów. Chociażby takich jak wędliny, przetwory rybne, dania gotowe, garmaż, sosy, niektóre jogurty, lody, mrożone owoce i warzywa.
Nasze ulubione naleśniki
Tyle dowiedziałam się podczas wizyty u znajomych, zajadając się naprawdę doskonałymi naleśnikami z mąki gryczanej. Muszę przyznać, że smakują zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej. Wiem, bo skosztowałam naleśników z owocami, konfiturą oraz z wyśmienitym farszem ze szpinaku i fety. Oczywiście nie wyszłabym bez przepisu na tak doskonałe naleśniki ze zdrowej mąki o niskim indeksie glikemicznym. Mąka gryczana to także źródło magnezu, potasu, fosforu, cynku, miedzi, manganu i sodu. A zatem ideał w kuchni – zdrowo i smacznie.
Przepis na około 20 naleśników:
* 600 g mleka (plus ok. 100ml do dolania, ponieważ mąka gryczana chłonie więcej wody),
* 100 g wody gazowanej,
* 400 g mąki gryczanej,
* 5 jaj,
* 40 g oliwki,
* cukier puder, sól
W pierwszej kolejności mieszam jajka, mleko, oliwkę, cukier i sól, a następnie dodaję powoli po łyżce mąki oraz wodę, aż do uzyskania konsystencji rzadkiego ciasta. Tak przygotowaną masę odstawiam na około 30 minut. Następnie rozgrzewam patelnię i „symbolicznie” spryskuję ją olejem. Jeśli moje gryczane ciasto jest zbyt gęste dolewam dodatkowe mleko. Naleśniki gryczane smażę po jednej stronie aż wierzch będzie suchy, a po drugiej około 1-1,5 minuty. W zależności od apetytu i pory dnia podaję z ulubioną konfiturą, świeżymi owocami i miodem albo z wytrawnymi farszami – naszym faworytem jest nadzienie na bazie koziego sera oraz szpinaku
Smacznego!
Zdjęcia: Shutterstock, Pinterest