Proteza zębowa, czyli jak się cieszyć „trzecimi zębami”

Proteza zębowa ratuje życie towarzyskie, przywraca swobodny, szczery uśmiech, poprawia samopoczucie.

Kapelusze słomkowe – nieodzowny letni dodatek

W tym sezonie królują kapelusze, najczęściej słomkowe, są stylowe, piękne, nadają wyjątkowy charakter stylizacji

Pizza Hut w Gdyni

Pizza Hut to doskonały przykład dobrego jedzenia – odpowiada tym samym, wysokim standardom na całym świecie

Znamiona na skórze – to warto wiedzieć

Znamiona na skórze mogą być prawie niezauważalne albo stanowić problem dla ich posiadacza

Wybierz najlepiej przyswajalny magnez w tabletkach

Warto sięgać po skuteczne preparaty, najlepiej przyswajalny magnez w tabletkach

Pryszcze, zaskórniki, trądzik – to także „dorosły problem”

Trądzik u dorosłych nie jest wcale zjawiskiem marginalnym.

SuperOwoc! Czereśnie – słodko i zdrowo

Rozkoszując się smakiem czereśni warto wiedzieć, że mają one kompleksowy i dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

Wrzody żołądka – objawy, przyczyny, charakterystyka

Choroba wrzodowa żołądka i jej objawy dotyczą statystycznie od 5 do 10% populacji

Kleszcz łąkowy, psi, pospolity… wszystkie groźne!

Jak atakuje kleszcz, jakie są rodzaje (np. kleszcz psi, kleszcz łąkowy czy… obrzeżek gołębień).

Dlaczego warto przesiąść się na rower

Oszczędność, czasu, poznawanie okolicy, proekologiczna postawa i coś dla ciała i dla ducha – warto wsiąść na rower

Delikatne i wrażliwe maluszki – AZS u dzieci

Zdarza mi się czasami narzekać na to, że moja skóra jest dość wrażliwa, że nie mam zbyt wielkiego manewru, jeśli chodzi o zakup kosmetyków pielęgnacyjnych, kolorowych czy też środków piorących. Ale muszę przyznać, że na tle mojej najbliższej rodziny i tak mogę mówić o sporej dawce szczęścia.

dziecko i mama

AZS można „otrzymać: w genach

Wrażliwą skórę można odziedziczyć
Problemy z alergią kontaktową i bardzo wrażliwą skórą mają moi rodzice. Zapewne „dzięki” nim również moja siostra, która ucierpiała najbardziej, co jakiś czas boryka się z uciążliwościami typowymi dla atopowego zapalenia skóry (AZS). Przyznam, że dotychczas moje zainteresowanie tą tematyką ograniczało się do pomocy w znalezieniu i zakupie trudno dostępnych dermokosmetyków czy innych produktów pielęgnacyjnych, leczniczych, środków czystości. Jeśli chodzi o mnie jak na razie wystarczają delikatne mydła i oliwki dla dzieci oraz dermokosmetyki. Zagadnienie stało się dla mnie zdecydowanie bardzie interesujące, od kiedy dość poważnie myślimy o powiększeniu rodziny. Jak się bowiem okazuje AZS u dzieci to dziś naprawdę powszechny problem.

pielęgnacja

Alergie i AZS to problem wielu rodziców i dzieci

AZS – problem na dużą skalę

Atopowe zapalenie skóry jest niestety chorobą przewlekłą, która ma tendencję do nawrotów, również po dość długich okresach wyciszenia. Tak naprawdę nawet kiedy schorzenie jest w remisji należy przestrzegać ważnych zasad. Wiele mówi się o AZS u dzieci, ponieważ jest to schorzenie, które dotyczy także maluchów. Szacunki mówią o ok 12-24% chorych dzieci w krajach europejskich. Pierwsze objawy ujawniają się najczęściej już w pierwszym roku życia. AZS należy do schorzeń alergicznych, o podłożu genetycznym, stąd też mój niepokój zainteresowanie tematem. Szczególnie, że AZS u dzieci nie jest tylko problemem o charakterze estetycznym. Co prawda zewnętrzne objawy są widoczne (np. zaczerwienienia, charakterystyczne „pęknięcia” skóry. Przede wszystkim jednak jest to schorzenie, któremu towarzyszy uporczywy świąd, a to z kolei wywołuje niepokój, płaczliwość, złe samopoczucie dziecka.

Mały pacjent z AZS

stopy dziecka

Mały pacjent, duże wyzwanie

Niewątpliwie AZS u dzieci jest dużym wyzwaniem. Atakuje bowiem maluszki, których naskórek bywa niemalże bezbronny. Pamiętajmy, że skóra niemowlęcia i dziecka do 3 roku życia jest nawet pięć razy cieńsza niż ma to miejsce w przypadku dorosłych. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich produktów pielęgnacyjnych i środków czystości. Trzeba mieć na uwadze, że nie tylko płyn do kąpieli czy oliwka mogą uczulać skórę małego alergika. Należy także sięgać po odpowiednie ubranka z naturalnych tkanin (pamiętamy – atopowa skóra nie toleruje wełny). Istotne jest również zastosowanie środków piorących, które są przeznaczone dla wrażliwej atopowej skóry (np. proszki i płyny Lovela).

lovela

Bezpieczne pranie

I tak czytam, poznaję, dowiaduję się o wielu rzeczach, które mogą ucieszyć, zaciekawić albo zaniepokoić przyszłą, potencjalną mamę. Oczywiście nie chodzi o to, żeby się martwić na zapas, ale solidna i sprawdzona wiedza zawsze może się przydać.

Zdjęcia: shutterstock, loela.pl

About The Author

Reply