Proteza zębowa, czyli jak się cieszyć „trzecimi zębami”

Proteza zębowa ratuje życie towarzyskie, przywraca swobodny, szczery uśmiech, poprawia samopoczucie.

Kapelusze słomkowe – nieodzowny letni dodatek

W tym sezonie królują kapelusze, najczęściej słomkowe, są stylowe, piękne, nadają wyjątkowy charakter stylizacji

Pizza Hut w Gdyni

Pizza Hut to doskonały przykład dobrego jedzenia – odpowiada tym samym, wysokim standardom na całym świecie

Znamiona na skórze – to warto wiedzieć

Znamiona na skórze mogą być prawie niezauważalne albo stanowić problem dla ich posiadacza

Wybierz najlepiej przyswajalny magnez w tabletkach

Warto sięgać po skuteczne preparaty, najlepiej przyswajalny magnez w tabletkach

Pryszcze, zaskórniki, trądzik – to także „dorosły problem”

Trądzik u dorosłych nie jest wcale zjawiskiem marginalnym.

SuperOwoc! Czereśnie – słodko i zdrowo

Rozkoszując się smakiem czereśni warto wiedzieć, że mają one kompleksowy i dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

Wrzody żołądka – objawy, przyczyny, charakterystyka

Choroba wrzodowa żołądka i jej objawy dotyczą statystycznie od 5 do 10% populacji

Kleszcz łąkowy, psi, pospolity… wszystkie groźne!

Jak atakuje kleszcz, jakie są rodzaje (np. kleszcz psi, kleszcz łąkowy czy… obrzeżek gołębień).

Dlaczego warto przesiąść się na rower

Oszczędność, czasu, poznawanie okolicy, proekologiczna postawa i coś dla ciała i dla ducha – warto wsiąść na rower

Cukrzyca w ciąży – nie lekceważymy objawów i diagnozy

Warto pamiętać, że oczekiwanie na dziecko, ciąża to nie tylko blaski, radość i kupowanie nowych ubranek. To również bardzo świadome i odpowiedzialne podejście do zdrowia, kondycji organizmu, który jest przecież przez wiele miesięcy „domem” dla rozwijającego się maleństwa. Jednym z obowiązkowych badań jest test obciążenia glukozą i właśnie przy tej okazji jedna z naszych kuzynek dowiedziała się o cukrzycy w ciąży.

rodzice ciąża

Ciążą to oczywiście radość i wspólne oczekiwanie

Oczywiście już samo określenie „cukrzyca” wzbudziło u niej ogromny niepokój, kojarząc się z poważną chorobą, którą uznaje się za jedno ze schorzeń cywilizacyjnych. W przypadku ciążowej cukrzycy na ogół jest tak, że problem występuje tylko wtedy, kiedy kobieta spodziewa się dziecka. Jednakże może zdarzyć się również tak, że szwankuje wydolność komórek trzustkowych i mamy do czynienia trwałą cukrzycą drugiego typu. Nie są to jednak powszechne sytuacje. Natomiast na pewno należy przeprowadzać badania kontrolne i spodziewać się tego samego problemu w przebiegu każdej kolejnej ciąży.

badanie ciężarnej

Cukrzyca – nadal tajemnicza choroba

Cukrzyca w ciąży – objawy i przyczyny
Schorzenie jest efektem problemów z metabolizmem węglowodanów w tym okresie życia kobiety. W prorodzinnym serwisie internetowym tatento.pl znalazłam praktyczne informacje, które z jednej strony budzą czujność, podkreślają znaczenie badań. Z drugiej zaś powinny uspokoić przyszłe mamy, które borykają się z tym problemem. Warto na pewno dowiedzieć się jakie objawy mogą być niepokojące. Koniecznie należy powiedzieć prowadzącemu lekarzowi, jeśli odczuwa się silniejsze niż zazwyczaj pragnienie, a także większy apetyt. Nie lekceważymy również zaburzeń widzenia, podwyższonego ciśnienia oraz nawracających infekcji pochwy. Tym bardziej, że podobnie manifestuje się cukrzyca niezwiązana z ciążą.
Dlaczego chorujemy na cukrzycę? Na to pytanie lekarze wciąż szukają odpowiedzi. Oczywiście niektóre z prawdopodobnych przyczyn już znamy. Są to m.in. otyłość przed ciążą, znaczne zwiększenie wagi ciała w pierwszych miesiącach ciąży. Do tego dochodzi element dziedziczenia skłonności. Rozwojowi choroby sprzyja także wielorództwo, ciąża u kobiet po 35 r.ż.

badania cukrzyca

Cykliczne badania – istotna część profilaktyki

Ostrożnie z cukrzycą
Jest to choroba, z którą można żyć, ale na pewno nie można jej lekceważyć. W przypadku przyszłych mam może np. zwiększać ryzyko poronienia, wpływa negatywne na prawidłowy rozwój płodu (grozi m.in. makrosomią). Tym bardziej istotna jest prawidłowa diagnoza z prawdziwego zdarzenia. Aby przyszła mama mogła przejść łagodnie i bez stresu ciążę na pewno niezbędna jest zbilansowana dieta. Jeśli zalecenia dot. diety nie rozwiązują problemu stosuje się terapię insuliną, która reguluje poziom glikemii w organizmie. Warto zachować zasady zdrowego żywienia na przyszłość i na wypadek, gdyby cukrzyca w ciąży rozwinęła się w kierunku cukrzycy typu II. Można również do codziennych zwyczajów dodać dopuszczalną aktywność. Jeśli nie ma przeciwwskazań przyszłe mamy mogą przecież spacerować, a na bardziej dynamiczne formy zdrowego ruchu przyjdzie czas trochę późnej.

Zdjęcia:shutterstock, pregnancy,org

About The Author

Reply