Jak się robi sushi – to wcale nie jest takie trudne

Jak się robi sushi? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne.

Domowe sposoby na spierzchnięte usta

Spierzchnięte usta to częsty i niestety bolesny problem wielu pań

Awokado – jedz na zdrowie

Awokado zawiera stosunkowo niewiele cukrów prostych, jest natomiast bogate w… tłuszcze.

Bezsenność, kłopoty ze snem – co robić…?

Kłopoty ze snem to dziś dość powszechny problem, możemy mówić nawet o bezsenności.

Zadbaj o stopy zimą

Zimą stopy są traktowane ciężkimi, ciepłymi butami, grubymi skarpetkami, zapominamy o pielęgnacji

Profilaktyka i leczenie – sposoby na ból dziąseł

Warto znać sposoby na ból dziąseł, ale przede wszystkim jego przyczyny i metody zapobiegania.

Zamotana w szale

Szal stanowi jeden z istotniejszych elementów stylizacji, dodaje jej szyku lub jest awangardowy, oryginalny, niebanalny.

Witaminy w ciąży i w okresie karmienia piersią

Zbilansowana dieta oraz odpowiednia suplementacja mają zapewnić niezbędne składniki mineralne oraz witaminy w ciąży.

O rety przytyłam… czyli poświąteczny detoks

Poświąteczny detoks można zacząć od ożywczego koktajlu, który stymuluje metabolizm

Zrób to sam, czyli maseczki domowe

Domowe maseczki bazują głównie na tym, czego używamy w kuchni

Cukrzyca w ciąży – nie lekceważymy objawów i diagnozy

Warto pamiętać, że oczekiwanie na dziecko, ciąża to nie tylko blaski, radość i kupowanie nowych ubranek. To również bardzo świadome i odpowiedzialne podejście do zdrowia, kondycji organizmu, który jest przecież przez wiele miesięcy „domem” dla rozwijającego się maleństwa. Jednym z obowiązkowych badań jest test obciążenia glukozą i właśnie przy tej okazji jedna z naszych kuzynek dowiedziała się o cukrzycy w ciąży.

rodzice ciąża

Ciążą to oczywiście radość i wspólne oczekiwanie

Oczywiście już samo określenie „cukrzyca” wzbudziło u niej ogromny niepokój, kojarząc się z poważną chorobą, którą uznaje się za jedno ze schorzeń cywilizacyjnych. W przypadku ciążowej cukrzycy na ogół jest tak, że problem występuje tylko wtedy, kiedy kobieta spodziewa się dziecka. Jednakże może zdarzyć się również tak, że szwankuje wydolność komórek trzustkowych i mamy do czynienia trwałą cukrzycą drugiego typu. Nie są to jednak powszechne sytuacje. Natomiast na pewno należy przeprowadzać badania kontrolne i spodziewać się tego samego problemu w przebiegu każdej kolejnej ciąży.

badanie ciężarnej

Cukrzyca – nadal tajemnicza choroba

Cukrzyca w ciąży – objawy i przyczyny
Schorzenie jest efektem problemów z metabolizmem węglowodanów w tym okresie życia kobiety. W prorodzinnym serwisie internetowym tatento.pl znalazłam praktyczne informacje, które z jednej strony budzą czujność, podkreślają znaczenie badań. Z drugiej zaś powinny uspokoić przyszłe mamy, które borykają się z tym problemem. Warto na pewno dowiedzieć się jakie objawy mogą być niepokojące. Koniecznie należy powiedzieć prowadzącemu lekarzowi, jeśli odczuwa się silniejsze niż zazwyczaj pragnienie, a także większy apetyt. Nie lekceważymy również zaburzeń widzenia, podwyższonego ciśnienia oraz nawracających infekcji pochwy. Tym bardziej, że podobnie manifestuje się cukrzyca niezwiązana z ciążą.
Dlaczego chorujemy na cukrzycę? Na to pytanie lekarze wciąż szukają odpowiedzi. Oczywiście niektóre z prawdopodobnych przyczyn już znamy. Są to m.in. otyłość przed ciążą, znaczne zwiększenie wagi ciała w pierwszych miesiącach ciąży. Do tego dochodzi element dziedziczenia skłonności. Rozwojowi choroby sprzyja także wielorództwo, ciąża u kobiet po 35 r.ż.

badania cukrzyca

Cykliczne badania – istotna część profilaktyki

Ostrożnie z cukrzycą
Jest to choroba, z którą można żyć, ale na pewno nie można jej lekceważyć. W przypadku przyszłych mam może np. zwiększać ryzyko poronienia, wpływa negatywne na prawidłowy rozwój płodu (grozi m.in. makrosomią). Tym bardziej istotna jest prawidłowa diagnoza z prawdziwego zdarzenia. Aby przyszła mama mogła przejść łagodnie i bez stresu ciążę na pewno niezbędna jest zbilansowana dieta. Jeśli zalecenia dot. diety nie rozwiązują problemu stosuje się terapię insuliną, która reguluje poziom glikemii w organizmie. Warto zachować zasady zdrowego żywienia na przyszłość i na wypadek, gdyby cukrzyca w ciąży rozwinęła się w kierunku cukrzycy typu II. Można również do codziennych zwyczajów dodać dopuszczalną aktywność. Jeśli nie ma przeciwwskazań przyszłe mamy mogą przecież spacerować, a na bardziej dynamiczne formy zdrowego ruchu przyjdzie czas trochę późnej.

Zdjęcia:shutterstock, pregnancy,org

About The Author

Reply