Suplementacja dla przyszłych mam kojarzy nam się głównie z kwasem foliowym zalecanym przez ginekologa kobietom w ciąży. Warto jednak wiedzieć, że uzupełnianie ewentualnych niedoborów dotyczy nie tylko kwasu foliowego i powinno trwać dłużej niż 9 miesięcy ciąży. Po dobry suplement (np. Elevit) najlepiej sięgnąć przed planowaną ciążą i zażywać go również w okresie karmienia piersią.
Zanim zajdziesz w ciążę
Optymalnie byłoby zaplanować ciążę z rocznym wyprzedzeniem, wiadomo jednak że to nie zawsze możliwe. Niemniej jednak zawsze warto odpowiednio przygotowywać się do tego ważnego okresu w życiu kobiety. Dotyczy to przede wszystkim diety i ewentualnej suplementacji dla uzupełnienia niedoborów witamin i składników mineralnych. Przed zajściem w ciążę mogą one wynikać głównie ze stosowania antykoncepcji doustnej, wcześniejszej ciąży oraz stylu życia (niezdrowa dieta, używki, przepracowanie).
Dieta ma znaczenie
Oczywiście od razu obalamy mit, że kobieta w ciąży ma jeść za dwoje, powinna jeść zdrowo i DLA DWOJGA. Zresztą rozsądne podejście do odżywiania dotyczy również okresu przed zapłodnieniem i w czasie laktacji. Co to znaczy zdrowa dieta dla przyszłej mamy? Praktyczne wskazówki znajdziemy np. na stronie producenta suplementu dla kobiet – Elevit. Dowiadujemy się m.in., że w menu mamy powinny znaleźć się:
• świeże i surowe owoce, warzywa, surówki, sałatki, itp.
• mleko i produkty mleczne, takie jak ser żółty, jogurt, kefir, twaróg itp.,
• chude mięso, ryby, drób, jajka, soczewica, orzechy, fasola – czyli źródła białka.
Warto zweryfikować codzienne menu pod kątem znacznego ograniczenia soli, tłuszczów zwierzęcych i cukru, zaleca się natomiast dobre oleje roślinne.
A co z suplementami?
Przygotowanie do roli mamy, ciąża, a potem karmienie to nie lada zadanie dla organizmu kobiety, dlatego zwiększa się ryzyko wystąpienia niedoborów witamin i minerałów. Wybierając preparat, który ma uchronić przed skutkami takich deficytów, należy zwrócić w szczególności uwagę na to czy zawiera:
• kwas foliowy – niezbędny w profilaktyce wad cewy nerwowej oraz poronień,
• cynk – niedobór może doprowadzić do niskiej masy urodzeniowej i zahamowania wzrostu,
• wapń, magnez, fosfor, które są składnikami materiału budulcowego kości oraz zębów,
• witaminy D, z grupy B, zwłaszcza B12,
• żelazo – niedobory skutkują anemią.
Wiele przyszłych i karmiących mam
wybiera Elevit właśnie ze względu na kompleksowy skład
(witaminy, związki mineralne i mikroelementy).
Zdjęcia: consumerhealth.bayer.com.pl, shutterstock