SuperOwoc! Czereśnie – słodko i zdrowo

Rozkoszując się smakiem czereśni warto wiedzieć, że mają one kompleksowy i dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

Wrzody żołądka – objawy, przyczyny, charakterystyka

Choroba wrzodowa żołądka i jej objawy dotyczą statystycznie od 5 do 10% populacji

Kleszcz łąkowy, psi, pospolity… wszystkie groźne!

Jak atakuje kleszcz, jakie są rodzaje (np. kleszcz psi, kleszcz łąkowy czy… obrzeżek gołębień).

Dlaczego warto przesiąść się na rower

Oszczędność, czasu, poznawanie okolicy, proekologiczna postawa i coś dla ciała i dla ducha – warto wsiąść na rower

Dlaczego warto jeść lody

Nie do końca wiemy czy lody są zdrowe czy nie, tuczą czy można jeść je w czasie diety

Latem pokaż zadbane, gładkie nogi

Nogi nie muszą być do samej szyi i idealnie zgrabne, ale na pewno powinny być zadbane i gładkie

Sezon na… alergiczny nieżyt nosa

Dla wielu osób bujnie rozkwitająca zieleń oznacza uciążliwe, przykre objawy, takie jak alergiczny nieżyt nosa

Jak dbać o włosy – letnie wyzwania

Co zrobić, żeby po udanych wakacjach nie wyglądać jak strach na wróble, jak dbać o włosy?

Cytrynowo i zdrowo, czyli dobry tran dla dzieci

Warto wiedzieć jaki tran wybrać, aby zaspokoić zapotrzebowanie młodego organizmu.

Skuteczne, nowoczesne i ergonomiczne myjki ciśnieniowe

Myjki ciśnieniowe Husqvarna są łatwe w obsłudze, a jednocześnie bardzo skuteczne

Dysfagia i żywienie pacjentów

Mając w rodzinie osoby starsze, przewlekle albo terminalnie chore spotykamy się z dolegliwościami, schorzeniami, które wymagają od nas specjalistycznej wiedzy oraz takiej samej opieki. Jednym z takich wyzwań jest dysfagia, która może stanowić naprawdę poważny problem. Oczywiście przede wszystkim dla chorego, ale również dla osób, które opiekują się nim.

probelm z przełykaniem

Dysfagia – uczucie przeszkody w połykaniu

Dysfagia – specyfika, przyczyny
Dysfagia jest specyficznym odczuciem przeszkody w przełykaniu, które może mieć różne podłoże. Przede wszystkim może być to faktyczna przeszkoda, blokada. Z drugiej strony schorzenie jest także efektem zaburzeń neurologicznych oraz trudności w samym akcie połykania. Objaw ten często jest związany z procesem starzenia, statystyki mówią, że dotyczy ok. 7-10% osób po 50 r. życia. Jeśli chodzi o somatyczne problemy, dysfagia pojawia się także w nowotworach głowy i szyi. Warto jednak wiedzieć, że towarzyszy wielu innym jednostkom chorobowym, a zatem może dotknąć również osoby młodsze, nawet dzieci.
Medycyna rozróżnia dwa rodzaje dysfagii – górną i dolną. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z problemami w przejściu pokarmu do przełyku. Towarzyszą one m.in. stwardnieniu rozsianemu, udarom mózgu, nowotworom głowy itp. Dysfagia dolna utrudnia przejście pokarmu przez przełyk i często wynika z uszkodzenia przełyku związanego z nowotworem, zwłóknieniami. Ale mogą być to również nerwicowe kurcze przełyku.

pacjent pije wodę

Problemem jest nawet wypicie wody

Żywienie osób z dysfagią
Jak widać spektrum schorzeń jest dość szerokie, a przecież dochodzi jeszcze duża grupa pacjentów w podeszłym wieku. W każdym przypadku najistotniejszym wyzwaniem u osób z dysfagią jest żywienie, ponieważ problem z przełykaniem dotyczy pokarmów o różnych konsystencjach. A zatem na dłuższą metę dysfagia może mieć następstwa takie jak niedożywienie, odwodnienie, utrata wagi. Jedzenie staje się prawdziwą męczarnią, kojarzy się bowiem z bardzo uciążliwymi objawami, np. z kaszlem, odruchem wymiotnym, krztuszeniem się. W skrajnych wypadkach nawet z zakrztuszeniami zagrażającymi zachłystowym zapaleniem płuc. Kluczowe znaczenie ma konsystencja podawanych posiłków, ponieważ pacjenci mają problem z przełykaniem płynów, ale również pokarmów suchych i twardych. Przygotowując posiłki dla osób dotkniętych dysfagią trzeba zadbać nie tylko o odpowiednią konsystencję, ale także o wartość odżywczą i kaloryczność, ze względu na zwiększone zapotrzebowanie organizmu na energię. A zatem muszą być to pokarmy i płyny odpowiednio zagęszczone, rozdrobnione, o niewielkiej objętości i jak najwyższej wartości.

puree

Najlepszym rozwiązaniem są papki / pure o odpowiedniej wartości odżywczej

Więcej informacji, źródła wiedzy i wskazówki dotyczące dysfagii znajdziemy w artykule https://www.nestlehealthscience.pl/zarzadzanie-zdrowie/choroby-wieku-podeszlego/dysfagia

Zdjęcia: shutterstock, popsugar.com, theodysseyonline

About The Author

Reply