Alergia od dawna jest wymieniana wśród chorób cywilizacyjnych. A jeśli jeszcze powiemy, że według statystyk co czwarty Polak uskarża się na objawy i dolegliwości alergiczne, problem staje się poważny. Co prawda z alergii podobno się nie wyrasta, ale na pewno można (a nawet należy) ją leczyć. Najpierw jednak warto poznać specyfikę działania przeciwnika, który panoszy się w naszym organizmie.
Alergia – garść informacji na początek
Na początek to, co tygrysy lubią najbardziej, czyli definicja. Otóż alergia jest efektem nieprawidłowej reakcji organizmu na czynnik, który w normalnych, zdrowych warunkach byłby obojętny dla człowieka. Alergenem mogą być przecież powszechnie występujące pyłki drzew, roślin, traw, a także składniki pokarmowe, czy wreszcie sierść psa, kota albo roztocza kurzu. A zatem naprawdę trudno uniknąć kontaktu z wieloma alergenami. Jeśli organizm człowieka źle „odczytuje” te obecne wszędzie substancje reakcją jest spektrum objawów alergicznych, które są uzależnione od rodzaju czynników alergizujących. Podstawowy podział alergenów to pokarmowe oraz wziewne, które objawiają się w pełnej krasie wiosną. Alergeny wziewne dostają się do organizmu drogą inhalacyjną.
Co nas może uczulać wiosną
Jak łatwo się domyślić wiosna to raj dla podstępnych alergenów. Wraz z eksplozją zieleni i ładną pogodą pojawia się wysyp alergenów. A niektóre nich pojawiają się nawet nieco wcześniej, szczególnie, jeśli nie mieliśmy szczególnie srogiej zimy. I tak już na przełomie lutego i marca rozpoczyna się kwitnienie olch i leszczyny, a marcu i kwietniu w powietrzu unoszą się wszędobylskie pyłki brzóz. Alergicznie na drogi oddechowe działają też pyłki traw oraz zbóż ( w okresie maj – wrzesień). Nie da się ukryć, że unikanie alergenów wziewnych bywa nieraz bardzo utrudnione. Niemniej jednak są sposoby na ograniczenie spektrum odczuwanych dolegliwości
Alergie i objawy
W przypadku alergii wziewnych objawy są dość ściśle związane z „przyswajaniem” alergenów. Będzie to zapalenie błony śluzowej nosa, stan zapalny spojówek. Najbardziej znany i powszechnie występujący jest oczywiście katar sienny, czyli reakcja na pojawienie się w nosie potencjalnych wrogów – pyłków. A jak już wiadomo pyłki tak jak miłość, są wszędzie. Z tym, że wywołują zdecydowanie mniej przyjemne odczucia. Najlepsza pogodą dla alergika będzie na pewno deszcz , a właściwie aura po solidnym deszczu, który spłucze alergeny
Co jeszcze dolega alergikom? Oczywiście łzawienie oczu, podrażnienie, swędzenie skóry, drapanie w gardle. No cóż, alergik może czuć się naprawdę kiepsko…
Diagnostyka i leczenie
Badania, testy, wywiad lekarski to podstawa w rozpoznawaniu alergii. Aby ustalić alergizujące czynniki stosuje się najczęściej testy skórne, pokarmowe oraz badanie krwi. Skutecznym sposobem walki z alergią jest odczulanie, czyli podawanie określonych dawek alergenów na zasadzie szczepionki. Ważne jest systematyczne, ustalone przyjmowanie serii zastrzyków, początkowo w odstępach tygodniowych, przez kilka lub kilkanaście tygodni, a następnie raz w miesiącu przez trzy do pięciu lat.
Doraźnie stosuje się tez środki antyhistaminowe, działające na zasadzie blokowania wydzielania histaminy w organizmie. Zawsze warto mieć pod ręką leki działające miejscowo, np. krople do nosa albo do oczu. Na pewno nie można pozostawić alergii hasającej „samopas” po naszym organizmie. W przypadku wziewnych alergii konsekwencją może być m.in. astma.
Zdjęcia: Shutterstock