dysfagia theodysseyonline

Dysfagia i żywienie pacjentów

Najistotniejszym wyzwaniem u osób z dysfagią jest żywienie, ponieważ problem z przełykaniem dotyczy pokarmów o różnych konsystencjach. A zatem na dłuższą metę dysfagia może mieć następstwa takie jak niedożywienie, odwodnienie, utrata wagi.

lot1

Lot w tunelu aerodynamicznym – niezwykłe przeżycie i piękny spektakl

Wymarzony lot w tunelu aerodynamicznym z Katalogu Marzeń to doskonały pomysł na niezapomniane popołudnie, na prezent dla dużych i małych.

idiom is

Popularne idiomy – angielski w nie obfituje

Idiomy angielskie to skarbnica powiedzeń oryginalnych, niezrozumiałych często zabawnych.

dziecko je

Alergie u najmłodszych – mleko NAN w diecie

przy podejrzeniu skłonności do alergii dzieciom podaje się specjalne mieszanki z dopiskiem HA, np. mleko NAN na alergię, czyli NAN PRO H.A. 2. Dla maluchów, u których alergię już zdiagnozowano zalecane są tzw. hydrolizaty wysokiego stopnia

krups 5

Kompletuję akcesoria do ekspresu

W naszej kuchni pojawiają się kolejne cudeńka, precjoza, artykuły i akcesoria do ekspresu – trudno, żeby tak śliczny ekspres jak nasz stał samotnie bez niezbędnych dodatków.

naked dailymotion

Nago w sukni…? Gwiazdy uwielbiają naked dresses

Naked dress to kreacje, suknie, które raczej pokazują i eksponują niż ukrywają. Siateczki, tiule, koronki i wszelkiego rodzaju przezroczystości, gdzieniegdzie tylko uzupełnione tkaniną, świecidełkami.

downshifting 1

Downshifting – zwolnij bieg, żyj lepiej

Downshifting w dosłownym tłumaczeniu oznacza redukcję biegów w samochodzie, dotyczy zwolnienia tempa życia, początkowo głównie zawodowego.

macie ik

Jak rozumiem świadome macierzyństwo

Obecnie rozumienie świadomego macierzyństwa jest dużo szersze. Na życiowej osi czasu każdej kobiety takie świadome podejście zajmuje o wiele więcej miejsca.

komunia shutt

Prezent na I Komunię – trudny temat…

Sezon komunijny uważam za rozpoczęty. Teoretycznie powinien być to okres przygotowań do przeżywania ważnej chwili w życiu dziecka. W praktyce dość często jest to zakupowe szaleństwo. Z jednej strony mamy rodziców, którzy stroją swoje pociechy drogo i z niemałą „fantazją” (chyba, że jest wymóg zakładania alby). Z drugiej zaś mamy gości, którzy rujnują oszczędności albo zaciągają pożyczki, żeby uszczęśliwić dziecko (rodziców?) „wypasionym” prezentem. Komunia i zakupowe szaleństwo Nie bez powodu o komuniach mówi się małe polskie wesele. Zarówno ze względu na oprawę samej imprezy dla rodziny i przyjaciół, jak i prezenty. No właśnie… prezenty na I komunię. To temat, który

raw onegreenplanet.org

Smaczna, zdrowa… surowa – dieta raw food

Diety, zdrowe, ekologiczne i nowoczesne podejście do odżywiania. Nie ukrywam, że bardzo interesują mnie te zagadnienia. Od pewnego czasu coraz więcej mówi się o diecie raw food. Póki co nie jestem przekonana czy mogłabym całkowicie przejść na tego typu sposób odżywiania. Niemniej jednak uważam, że wprowadzenie elementów raw food do naszego życia byłoby z korzyścią dla zdrowia oraz doznań smakowych. Powrót do natury Właściwie raw food to żadna nowość. Oznacza dosłownie surowe jedzenie, a zatem można powiedzieć, że powrót do korzeni. Tak naprawdę człowiek jest jedynym „stworzeniem”, które przetwarza swoją żywność. A zatem można powiedzieć, że raw food to również

Planujemy urlop z psem

O tym, że mamy pieska wiedzą chyba wszyscy. Przede wszystkim dlatego, że przechwalam się Astrunią gdzie tylko się da. Jakby nie patrzeć nasza przyjaciółka na czterech łapach jest naprawdę uroczym i mądrym pieskiem. Jako szczęśliwi posiadacze czworonoga musimy teraz zaplanować urlopowy wyjazd w nieco szerszym gronie.

wakacje z psem

Nasza trójka planuje wakacje

Wakacje w trójkę
Nie bierzemy w ogóle pod uwagę opcji wyjazdu bez Astry. Nawet jeśli mielibyśmy dla niej godnych zaufania opiekunów, jak najbardziej chcemy spędzić urlop z naszą psinką. Ponadto decyzja o adopcji psa była przez nas przemyślana i uwzględniała kwestię ewentualnych wspólnych podróży. A zatem słowo się rzekło, kobyłka u płotu, trzeba przygotować się teoretycznie, praktycznie i organizacyjnie do pierwszego urlopu w trójkę.
Jako osoba dość dobrze zorganizowana już jakiś czas temu zainteresowałam się tematem, zarówno w kontekście logistyki, przyzwyczajania psa do podróży, jak i możliwości wypoczynku z psem. W naszej małej ekipie ja jestem odpowiedzialna za spacery z Astrą, ponieważ to ja preferuję zdrowy ruch i długie przechadzki. Natomiast małżonek wziął odpowiedzialność za przyzwyczajenie Astry do podróżowania samochodem. Na coraz dłuższych trasach i w bezpiecznym transporterze przypiętym pasami. Nie bardzo dopuszczam inną formę przewożenia psa. Ze względu na bezpieczeństwo wszystkich osób (i psa) jadących samochodem.

Bagaż podręczny czworonoga

pies w aucie

Bezpieczna podróż samochodem

Przygotowałam sobie również wytyczne dotyczące bagażu – podręcznego i tego niezbędnego w czasie naszego urlopu. Oczywiście pies powinien być zdrowy, zaszczepiony, zabezpieczony przed kleszczami. Zabieramy też książeczkę zdrowia psa. Jeśli chodzi o podręczny ekwipunek, należy pamiętać oczywiście o smyczy, szelkach albo obroży z adresatką – identyfikatorem. Warto mieć również kaganiec, nawet jeśli pies jest uosobieniem spokoju i łagodności, tak jak Astra. W samochodzie pies znajduje się w transporterze, w którym warto umieścić ulubiony kocyk. Pod ręką mamy także miskę, wodę, trochę karmy, papierowe ręczniki, torebki na psie odchody.
Zaletą podróżowania samochodem jest możliwość robienia dowolnej ilości przerw. Co jest ważne nie tylko dla kierowcy, ale także dla czworonożnego pasażera. Należy jednak pamiętać, że nawet najmądrzejszego i najlepiej ułożonego psa wyprowadzamy z auta na smyczy. Znajduje się przecież w nowym miejscu, nowym otoczeniu, po stresującej podróży.

U celu podróży

pies

Razem szukamy ciekawych miejsc

Wydawało mi się, że sporym wyzwaniem będzie znalezienie ośrodków, w których można przebywać z psem. Tymczasem okazało się, że coraz więcej ofert noclegowych to propozycje dla miłośników zwierząt. W niektórych ośrodkach psy (szczególnie małe) są mile widziane bez dodatkowych opłat
Oczywiście pamiętamy o tym, że pies musi oswoić się z nowym miejscem, pilnujemy go zatem bardzo uważnie. W bagażu mamy zawsze karmę, ewentualne leki, środki na kleszcze i pchły. Spacerujemy z psem ile się da, poznajemy okolice i zawsze sprzątamy po naszym pupilu, również na urlopie:)

Zdjęcia: Shutterstock, Pinterest

About The Author

Reply