SuperOwoc! Czereśnie – słodko i zdrowo

Rozkoszując się smakiem czereśni warto wiedzieć, że mają one kompleksowy i dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

Wrzody żołądka – objawy, przyczyny, charakterystyka

Choroba wrzodowa żołądka i jej objawy dotyczą statystycznie od 5 do 10% populacji

Kleszcz łąkowy, psi, pospolity… wszystkie groźne!

Jak atakuje kleszcz, jakie są rodzaje (np. kleszcz psi, kleszcz łąkowy czy… obrzeżek gołębień).

Dlaczego warto przesiąść się na rower

Oszczędność, czasu, poznawanie okolicy, proekologiczna postawa i coś dla ciała i dla ducha – warto wsiąść na rower

Dlaczego warto jeść lody

Nie do końca wiemy czy lody są zdrowe czy nie, tuczą czy można jeść je w czasie diety

Latem pokaż zadbane, gładkie nogi

Nogi nie muszą być do samej szyi i idealnie zgrabne, ale na pewno powinny być zadbane i gładkie

Sezon na… alergiczny nieżyt nosa

Dla wielu osób bujnie rozkwitająca zieleń oznacza uciążliwe, przykre objawy, takie jak alergiczny nieżyt nosa

Jak dbać o włosy – letnie wyzwania

Co zrobić, żeby po udanych wakacjach nie wyglądać jak strach na wróble, jak dbać o włosy?

Cytrynowo i zdrowo, czyli dobry tran dla dzieci

Warto wiedzieć jaki tran wybrać, aby zaspokoić zapotrzebowanie młodego organizmu.

Skuteczne, nowoczesne i ergonomiczne myjki ciśnieniowe

Myjki ciśnieniowe Husqvarna są łatwe w obsłudze, a jednocześnie bardzo skuteczne

Jak rozumiem świadome macierzyństwo

Świadoma kobieta to według mnie jedna z najbardziej wartościowych opinii, jaką mogłabym o sobie usłyszeć. Zdecydowanie wolę taki komplement (szczery) niż hymny pochwalne na temat urody czy stylu ubierania. Świadome macierzyństwo to szczególnie wartościowe oraz ważne sformułowanie. Warto wiedzieć, że dziś jest ono zdecydowanie bardziej rozciągnięte w czasie i nabiera nowego znaczenia.

kobieta w ciazy

Świadome macierzyństwo jest piękne

Kiedy zaczyna się świadome macierzyństwo
Jako świadoma kobieta, a za taka się uważam, interesuję się zagadnieniami związanymi z planowaniem rodziny. Począwszy od antykoncepcji aż po przygotowanie się do roli mamy. I tu właśnie pojawia się wspomniane świadome macierzyństwo, które jeszcze nie tak dawno kojarzyło się przede wszystkim z odpowiedzialnym wychowaniem dziecka, opieką, pielęgnacją, zapewnieniem warunków do prawidłowego rozwoju. Obecnie rozumienie świadomego macierzyństwa jest dużo szersze. Na życiowej osi czasu każdej kobiety takie świadome podejście zajmuje o wiele więcej miejsca.
Początek odpowiedzialnego, rozsądnego macierzyństwa powinien mieć miejsce zanim jeszcze przyszła mama zajdzie w ciążę. Dlatego mówi się o planowaniu rodziny. Z jednej strony ciąża jest naturalnym fizjologicznym stanem, ale z drugiej stanowi duże wyzwanie dla organizmu i psychiki kobiety. Stąd też powinna ona odpowiednio przygotować się do dziewięciu miesięcy specyficznej opieki nad rozwijającym się płodem, a następnie do pięknego, ale i trudnego etapu opieki nad niemowlęciem. Ponadto zdrowa i mądra mama daje swojemu nienarodzonemu jeszcze dziecku najlepszy kapitał – odpowiednie warunki rozwoju, odporność i czas na przygotowanie się do przyjścia na świat.

test

Jak przygotować się do takiej chwili

Jak się dobrze przygotować…
Jako, że temat jest nie tylko interesujący, ale przede wszystkim bardzo ważny, chętnie zaglądam na strony, które w mądry, przystępny i kompleksowy sposób podchodzą do tego zagadnienia. Ostatnio moim wielkim odkryciem jest serwis swiadomemacierzynstwo.com. Mogę śmiało powiedzieć, że to miejsce, w którym znajdę wszystko. Zgadzam się z tym, że świadome macierzyństwo zaczyna się wtedy, kiedy pojawia się pragnienie dziecka. Dlatego istotne jest, iż dowiedziałam się co należy zrobić wcześniej, zanim jeszcze zajdę w ciążę. Żelazne zasady to m.in.
• odstawienie używek
• badania profilaktyczne takie jak np.: analiza moczu, morfologia krwi, cytologia szyjki macicy, badania czystości pochwy, oznaczenie poziomu hormonów tarczycy oraz inne zalecone przez ginekologa,
• szczepienia przeciwko wirusowi różyczki dla kobiet wcześniej nie zaszczepionych, które chorowały na tę chorobę (minimum 3 miesiące przed planowaną ciążą),
• zdrowa i urozmaicona dieta (temat diety ma osobny, bardzo obszerny dział w serwisie),
• omówienie z lekarzem wszystkich zażywanych leków.

dieta

Dieta to ważne zagadnienie dla przyszłej mamy

Dieta i suplementy – to trzeba wiedzieć
Bardzo istotnym zagadnieniem jest również dieta oraz suplementacja. Świadome macierzyństwo to kompleksowa dbałość o organizm przed w trakcie ciąży i po porodzie. Muszę przyznać, że kwestia żywienia jest omówiona bardzo dokładnie. Można przeczytać zarówno o ogólnych zasadach, takich jak racjonalne posiłki, zdrowe zalecane składniki i te których należy unikać. Ale znalazłam tu również konkretne wskazówki na każdy trymestr oraz przykładowe jadłospisy.
Suplementacja jest równie ważna i analogicznie należy zadbać o nią przed planowaną ciążą, w każdym trymestrze i po narodzinach dziecka. Znany i ceniony przez kobiety Folik (kwas foliowy) jest dziś dostępny w różnych opcjach:

macierzynstwo folik pre

Folik dla przyszłych mam

folik 1

Foli w I trymestrze

folik 2 3

Foli II, II trymestr i laktacja

 

 

 

 

 

 

 

Przyznam szczerze, że zaczytałam się w informacjach na tej stronie. Co szczególnie cenne i ważne, można do niej wracać i zawsze znajdzie się wskazówki aktualne na danym etapie przygotowań do ciąży albo jej trwania.

 

Zdjęcia: shutterstock.com, swiadomemacierzynstwo.com

About The Author

Reply