Myślę, że tajemnicą Poliszynela jest fakt, iż coraz realniej i poważniej myślimy o powiększeniu rodziny. Obydwoje z rozrzewnieniem (ja) i uśmiechem (mąż) patrzymy na świeżo upieczonych rodziców, których w naszym otoczeniu przybywa. Nie jest oczywiście tak, że jesteśmy ostatnią bezdzietną parą w szerokim gronie naszych przyjaciół. Ale też nie względy społeczne wpływają na coraz śmielsze myśli o małym juniorze w naszym domu.
Temat ciąży jest dla mnie bardzo interesujący
Jak przystało na osobę przezorną i nowoczesną, zawczasu interesuję się zagadnieniami związanymi z ciążą, jej przebiegiem, a także z wczesnym macierzyństwem. Nie bez powodu ostatnio pisuję i rozmawiam na tzw. tematy dziecięce. Oczywiście na tym etapie największą niewiadomą i najbliższym wyzwaniem jest ciąża. Nic więc dziwnego, że jednym z moich ulubionych serwisów jest bardzo przyjazna stronka http://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl. Na pytanie co ciekawego jest na tej stronie, mogę odpowiedzieć:
A czego tu nie ma?!
Wystarczy przeczytać tytuły poszczególnych sekcji, takie jak np. Moja ciąża, Ciąża i poród, Zdrowie w ciąży, Ty i dziecko, Żywienie dziecka itp. Jak łatwo się domyślić najbardziej interesujące są dla mnie zagadnienia dotyczące przebiegu ciąży.
Badania w ciąży – warto wiedzieć
Bardzo ciekawy artykuł na temat badań w ciąży znalazłam
tutaj
. Dla osoby, która lubi być do wszystkiego dobrze przygotowana i jak najbardziej świadoma (ja!), są to naprawdę cenne informacje. Dowiedziałam się, że oczywiście jak większość kobiet mogę zrobić najpierw domowy test ciążowy, ale pozytywny wynik to znak, że wizyta u ginekologa powinna odbyć się jak najszybciej. Warto nieco wcześniej zdecydować się na lekarza, zasięgnąć opinii, szczególnie jeśli dotychczas nie ma się zaufanego specjalisty, któremu chce się powierzyć swoje zdrowie i ciążę. Podczas pierwszej wizyty zakładana jest karta ciąży i dobrze byłoby chodzić do tego samego lekarza w czasie jej trwania.
Pierwsze spotkanie przyszłej mamy z lekarzem to bardzo ważne badania w ciąży. Oprócz ginekologicznego są to także ogólne badania stanu zdrowia – waga, wzrost, czynność serca, wywiad rodzinny. Pacjentka dostaje również skierowanie do laboratorium na badania krwi, moczu oraz na obecność przeciwciał IgM.
Wiele z tych badań powtarza się przynajmniej co miesiąc. Zresztą przyszła mama powinna systematycznie pojawiać się w gabinecie lekarza. Po 13 tygodniu wykonuje się pierwsze USG, w czasie którego lekarz sprawdza ważne parametry płodu oraz określa termin porodu. Kolejne obowiązkowe badanie USG ma miejsce po 22 tygodniu. Oczywiście w uzasadnionych przypadkach lekarz może zlecać dodatkowe wizyty, testy i badania w ciąży.
Po przeczytaniu tego artykułu doszłam do wniosku, że ciąża jest okresem specjalnego nadzoru i troskliwej opieki nad przyszłą mamą Moja siostra, mama bliźniaków zawsze mówi z wszystkowiedzącą miną i uśmiechem, że warto korzystać z tej opieki, relaksować się, bo potem zaczyna się jazda bez trzymanki. Zawsze jednak dodaje po chwili, że to najpiękniejsza jazda 🙂
Zdjęcia: shutterstock