No cóż, jestem silną, sprawną i zaradną kobietą. Nie wyklucza to jednak pewnej delikatności, wrażliwości, a nawet nadwrażliwości w pewnych obszarach życia. Do takiego wniosku doszłam zastanawiając się, dlaczego właśnie mnie przytrafiła się dość powszechna, ale i uciążliwa przypadłość, jaką jest IBS, czyli zespół jelita drażliwego.
Jelito drażliwe. Dlaczego ja?
Pytanie skądinąd uzasadnione, ponieważ prowadzę raczej higieniczny i zdrowy tryb życia. Zarówno w kontekście diety, jak i aktywności. A tu proszę – typowe i jakże przykre objawy drażliwego jelita. A zatem zdarzają się bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, pomimo, że jadam zdrowo, dużo się ruszam i jestem raczej pogodną osobą. Zrozumiałym jest zatem, że kiedy pierwszy raz usłyszałam o jelicie drażliwym w odniesieniu do mojej osoby, zainteresowałam się bardzo tym zagadnieniem.
Trudna diagnostyka IBS
Oczywiście temat jest o tyle trudny, że nadal nie do końca wiadomo, jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego. Niełatwa jest również diagnostyka, ponieważ wymaga tak naprawdę wyeliminowania innych schorzeń, które mogą wywoływać objawy IBS. A spektrum tych objawów jest dość szerokie i można je powiązać z wieloma dolegliwościami – od niestrawności, przez nietolerancje i alergie pokarmowe, aż po chorobę wrzodową czy inne poważne schorzenia gastrologiczne. Jak łatwo się domyślić rozpoznanie zespołu jelita drażliwego wymaga doświadczenia, wiedzy medycznej, a także dokładnego wywiadu lekarskiego. Bardzo przydatny jest test, który znalazłam w serwisie poświęconym tabletkom Buscopan. Od pewnego czasu to swoisty must have w mojej apteczce.
W części poświęconej zespołowi jelita drażliwego
znajdziemy kilka istotnych pytań. Im więcej twierdzących odpowiedzi, tym większe prawdopodobieństwo IBS:
• Czy masz skurczowe bóle brzucha lub podobne dolegliwości brzuszne, wzdęcia, uczucie pełnego brzucha lub zauważyłeś śluz w stolcu?
• Czy zauważyłeś zmianę częstości oddawania stolca i/lub jego konsystencji (aż do biegunki na przemian z zaparciem)?
• Czy oddanie stolca przynosi ulgę?
• Czy te objawy trwają przynajmniej trzy miesiące?
• Czy objawy mogą wiązać się z sytuacjami stresowymi i/lub napięciem psychicznym?
• Czy poddałeś się badaniom w kierunku chorób układu pokarmowego, które jednak nie pozwoliły na ustalenie przyczyn dolegliwości?
Z jelitem drażliwym da się żyć
Zgodnie z sugestią lekarza zapisuję dość skrzętnie sytuacje, w których pojawiają się dolegliwości. Zarówno w zakresie diety, jak i okoliczności, ewentualnych stresujących wydarzeń. Oczywiście mam też pod ręką odpowiednie leki, na uporczywe bóle i wzdęcia – Buscopan, czyli tabletki, które stosuję również na menstruacyjne dolegliwości. Jest to lek spazmolityczny, czyli działa rozkurczowo, na przyczynę, a nie tylko skutek, jakim jest wzdęcie czy ból brzucha. No oczywiście jadam lekko, zdrowo, regularnie, bacznie przyglądając się diecie i jej wpływowi na moje samopoczucie.
Zdjęcia: buscopan.pl, shutterstock