Tematy tabu związane ze zdrowiem, szeroko rozumianą fizjologią, to z reguły bardzo istotne zagadnienia. Nie tak dawno napisałam słów kilka o zaparciach, które są dość powszechnym problemem, a mimo to wiele osób niechętnie przyznaje się do niego nawet w rozmowie z lekarzem. Na przeciwległym biegunie znajdują się (nomen omen) biegunki, które również mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.
Z biegunką nie ma żartów
Co prawda nie jestem jeszcze mamą, ale wiem, że
temat biegunki u dziecka jest szczególnie istotny
, zwłaszcza w przypadku najmniejszych maluchów w wieku niemowlęcym. Biegunka u niemowlaka może bardzo szybko doprowadzić do utraty wody, soli mineralnych, a w konsekwencji nawet do stanu odwodnienia wymagającego natychmiastowej hospitalizacji i podania płynów dożylnie. Dlatego właśnie tego rodzaju objawy u najmłodszych nigdy nie powinny być bagatelizowane. Niezależnie od podłoża biegunki, którą może przecież wywołać infekcja wirusowa, bakteryjna, a także alergia czy nietolerancja pokarmowa.
Biegunka u dziecka – znaki szczególne, to trzeba wiedzieć
Z pewnością każda mama od razu zauważy jakiekolwiek zmiany w zawartości pampersa swojego maluszka. Oczywiście nie zawsze jest to powód do konsultacji lekarskiej czy zastosowania leczenia. Niemniej jednak na pewno należy obserwować zachowanie, samopoczucie, apetyt dziecka, jak również kolejne kupki malucha.
Wśród sygnałów, zachowań, których nie należy bagatelizować są natomiast:
-wymioty po jedzeniu albo piciu
-częste kupki – np. co 2, 3 godziny
-domieszka krwi albo śluzu w kupkach dziecka
-suchość ust maluszka, podkrążone oczy i blada skora
-apatia, senność
Dodatkowo warto przeprowadzić prosty test jędrności skóry – należy bardzo delikatnie uszczypnąć skórę dziecka. Jeśli pozostaje biały ślad, skóra nie wraca natychmiast do stanu wyjściowego, konsultacja lekarska jest niezbędna, oznacza to bowiem znaczne odwodnienie organizmu dziecka.
Na biegunkę są sposoby
Biegunka u dziecka jest stanem, który oczywiście może się zdarzyć. I zapewne zdarzy się nieraz. Chociażby w przebiegu infekcji wirusowych, których maluszek nie uniknie. Jeśli dziecko wymaga diagnozy lekarskiej, należy bezzwłocznie skontaktować się z pediatrą i wdrożyć zalecane leczenie. Doskonale sprawdzają się roztwory wieloelektrolitowe, które uzupełniają straty cennych minerałów. Ważne jest także zastosowanie odpowiedniej diety, zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Szczególnie, jeśli przyczyną biegunki u niemowlaka mogła być nietolerancja albo alergia pokarmowa.
Zdjęcia: shutterstock