Żywienie niemowląt – jak przygotować mleko modyfikowane

Wybór odpowiedniej mieszanki i wiedza o tym, jak przygotować mleko modyfikowane, są bardzo ważne dla każdej młodej mamy

Grecja – doskonały pomysł na udany urlop

Greca to wymarzony i zawsze modny kierunek wyjazdów urlopowych i wycieczek krajoznawczych

Wiosenne przeziębienie u dzieci

Przeziębienie u dzieci nie jest stanem wyjątkowym, w okresie budowania odporności dzieci chorują nawet kilkanaście razy w ciągu roku

Motywy roślinne, ekologia i egzotyka we wnętrzach

Bardzo modne motywy roślinne mogą stanowić główny motyw, ale także efektowne dodatki, dekoracje, akcesoria.

zdobienie paznokci

Stemplowanie paznokci – jak zacząć?

Stemplowanie paznokci to jedna z najpopularniejszych obecnie metod ich zdobienia. Pozwala ona dość szybko i łatwo zamienić zwykły manicure w mało dzieło sztuki. I to bez czasochłonnego i wymagającego ręcznego malowania wzorów. Teraz wystarczy odbicie wzorów z płytek oraz przeniesienie ich na paznokci. I gotowe!

Jak zacząć biegać – oto jest pytanie…

Kluczowe znaczenie ma odpowiedź na pytanie – jak zacząć biegać tak, aby stało się to pasją, przyzwyczajeniem, czymś ważnym, a nawet niezbędnym.

Niebanalne buty na wiosnę

Wyobraźni projektantom nie brakuje i zapewniają nam prawdziwy diabelski młyn z butami

lampa do paznokci

Lampa LED do paznokci – jak dobrze wybrać?

Manicure żelowy i hybrydowy cieszy się dziś ogromną popularnością. I nie ma się co dziwić, jego wykonanie nie jest wcale skomplikowane, a pozwala na uzyskanie trwałego efektu, dzięki czemu paznokcie są bardzo zadbane i atrakcyjne.

Co na kaszel dla małego dziecka

Co na kaszel u najmłodszych pacjentów? Jak ulżyć i nie zakłócać mechanizmu samooczyszczania dróg oddechowych

Dlaczego smakuje nam kurczak w sosie kurkowym?

Często sięgam po przepisy na dania z drobiu, np. takie jak kurczak w sosie kurkowym.

Biegunka u niemowlaka i małego dziecka – nie bagatelizuj!

Tematy tabu związane ze zdrowiem, szeroko rozumianą fizjologią, to z reguły bardzo istotne zagadnienia. Nie tak dawno napisałam słów kilka o zaparciach, które są dość powszechnym problemem, a mimo to wiele osób niechętnie przyznaje się do niego nawet w rozmowie z lekarzem. Na przeciwległym biegunie znajdują się (nomen omen) biegunki, które również mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

chory maluszek

Przyczyny biegunki są różne, np. infekcja wirusowa

Z biegunką nie ma żartów
Co prawda nie jestem jeszcze mamą, ale wiem, że temat biegunki u dziecka jest szczególnie istotny, zwłaszcza w przypadku najmniejszych maluchów w wieku niemowlęcym. Biegunka u niemowlaka może bardzo szybko doprowadzić do utraty wody, soli mineralnych, a w konsekwencji nawet do stanu odwodnienia wymagającego natychmiastowej hospitalizacji i podania płynów dożylnie. Dlatego właśnie tego rodzaju objawy u najmłodszych nigdy nie powinny być bagatelizowane. Niezależnie od podłoża biegunki, którą może przecież wywołać infekcja wirusowa, bakteryjna, a także alergia czy nietolerancja pokarmowa.

Biegunka u dziecka – znaki szczególne, to trzeba wiedzieć

u lekarza

Często niezbędna jest konsultacja lekarska

Z pewnością każda mama od razu zauważy jakiekolwiek zmiany w zawartości pampersa swojego maluszka. Oczywiście nie zawsze jest to powód do konsultacji lekarskiej czy zastosowania leczenia. Niemniej jednak na pewno należy obserwować zachowanie, samopoczucie, apetyt dziecka, jak również kolejne kupki malucha.
Wśród sygnałów, zachowań, których nie należy bagatelizować są natomiast:
-wymioty po jedzeniu albo piciu
-częste kupki – np. co 2, 3 godziny
-domieszka krwi albo śluzu w kupkach dziecka
-suchość ust maluszka, podkrążone oczy i blada skora
-apatia, senność
Dodatkowo warto przeprowadzić prosty test jędrności skóry – należy bardzo delikatnie uszczypnąć skórę dziecka. Jeśli pozostaje biały ślad, skóra nie wraca natychmiast do stanu wyjściowego, konsultacja lekarska jest niezbędna, oznacza to bowiem znaczne odwodnienie organizmu dziecka.

opieka nad dzieckiem

Troskliwa opieka i wypełnianie zaleceń lekarskich

Na biegunkę są sposoby
Biegunka u dziecka jest stanem, który oczywiście może się zdarzyć. I zapewne zdarzy się nieraz. Chociażby w przebiegu infekcji wirusowych, których maluszek nie uniknie. Jeśli dziecko wymaga diagnozy lekarskiej, należy bezzwłocznie skontaktować się z pediatrą i wdrożyć zalecane leczenie. Doskonale sprawdzają się roztwory wieloelektrolitowe, które uzupełniają straty cennych minerałów. Ważne jest także zastosowanie odpowiedniej diety, zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Szczególnie, jeśli przyczyną biegunki u niemowlaka mogła być nietolerancja albo alergia pokarmowa.


Zdjęcia: shutterstock

About The Author

Reply