Karp – nie tylko od święta

Karp, ryba jadana głównie podczas świąt, nie musi wcale być jedynie wigilijnym daniem

Skuteczny i przyswajalny magnez z witaminą B6

Magne B6 – optymalne połączenie magnezu z witaminą B6.

Cukrzyca u kota – jedna z częstszych chorób endokrynologicznych

Cukrzyca, według obowiązującej definicji WHO, jest chorobą (a właściwie grupą chorób o złożonej etiologii) związaną z niedostatecznym wytwarzaniem i/lub działaniem insuliny oraz stanami hiperglikemii. Cukrzyca pierwotna obejmuje typy 1 oraz 2. U kotów stwierdza się, że jest to jedna z najczęściej występujących chorób endokrynologicznych. Co więcej, liczba zachorowań kociaków na cukrzycę stale wzrasta. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku, odsetek kotów zmagających się z cukrzycą wynosił jeden przypadek na 1500. Lata 90. to już jeden przypadek zachorowania, na 250 kotów. Cukrzyca u kota staje się zatem dużym problemem dotyczącym całej populacji. Co powoduje cukrzycę u kota? Zaburzenia funkcjonowania trzustki

Domowe sposoby i skuteczny syrop na kaszel dla dzieci

Skuteczne sposoby oraz dobry syrop na kaszel dla dzieci to swoisty niezbędnik każdego rodzica

Kochamy kundelki!

Kochamy kundelki. Dla wielu osób to absolutnie bezdyskusyjne i prawdziwe stwierdzenie.

Vademecum rodzica – jak przewijać noworodka

Kiedy w grę wchodzi przewijanie noworodka, na początku pojawia się u rodziców obawa…

Biegunka u niemowlaka – elektrolity i probiotyki

Biegunka u niemowlaka niesie ryzyko odwodnienia, którego nigdy nie można lekceważyć.

Skuteczne leczenie i domowe sposoby na grypę

Dobrze zaopatrzona apteczka, domowe sposoby na grypę i przeziębienie oraz zdrowy rozsądek – to nasz jesienno – zimowy zestaw obowiązkowy

Smacznie, zdrowo, egzotycznie – pierś z kurczaka w sosie curry

Egzotyczny klasyk kulinarny, pierś z kurczaka w sosie curry – smacznie i zdrowo

Chrup orzechy na zdrowie!

Orzechy – najcenniejsze z bakalii, wyjątkowo wartościowe i smaczne.

Gorący temat – jak radzić sobie z upałami

W samym środku lata tematem numer jeden są… upały. Pomyśleć tylko, że tak bardzo tęskniłam za latem podczas listopadowych czy marcowych wieczorów. Tegoroczny, gorący, sierpniowy maraton upałów daje się we znaki nawet najbardziej zagorzałym wielbicielom tropikalnych klimatów. Ale zamiast narzekać postanowiłam znaleźć i wprowadzić w życie najskuteczniejsze sposoby radzenia sobie z zawrotnymi temperaturami.

dzieci

Nie zawsze mamy taką możliwość

Oczywiście znam zasadę, którą z powodzeniem stosują od wieków mieszkańcy śródziemnomorskich krajów. Wiem, że sjesta w godzinach największych upałów (11:00-14:00) to najlepsze rozwiązanie. Ale nie oszukujmy się, na co dzień – poza urlopem jest to nadal opcja nieosiągalna. Pomimo, że warunki pogodowe jak najbardziej uzasadniałyby relaks we wczesnych godzinach popołudniowych. A zatem trzeba rozejrzeć się za metodami, które może zastosować praktycznie każdy.

Naprawdę woda to życie

woda i owoce

Woda z owocami to doskonały pomysł

Wiadomo, że w czasie upałów najważniejsze jest nawadnianie organizmu. Wbrew pozorom ogromne znaczenie ma co pijemy i wcale nie wystarczy zwykła woda. Warto zastosować metodę praktykowaną przez doświadczonych żeglarzy, czyli herbatę (wcale nie zimną) z odrobiną soli. Brzmi dziwnie? Zapewne, ale pamiętajmy o tym, że sól pomaga zatrzymać wodę, a ponadto uzupełnia cenne elektrolity. Jeśli solona herbata to zbyt duże wyzwanie, warto wzbogacić wodę np. sokiem wyciśniętym z cytryny. Zdecydowanie lepiej gasi pragnienie. Wodę naszemu organizmowi dostarczymy także zajadając pyszne arbuzy, które w ponad 90 procentach składają się z wody. Podobnie jak rodzime, swojskie ogórki.

sałatka

Lekka i smaczna dieta

Jemy lekko i przyjemnie
Jeśli chodzi o to, co jemy w czasie upałów, zdecydowanie odradza się ciężkie, smażone, kaloryczne dania. Zamiast imponującego schabowego warto chrupać lekkie sałatki, surówki, zajadać chłodniki. Świeże owoce, warzywa, od czasu do czasu lody – to niezły pomysł na sierpniowe upały. Warto bowiem pamiętać, że trawienie sytego, ciężkiego posiłku to również bardzo duży wydatek energetyczny dla naszego organizmu. Swoją drogą ciekawe jak do tej zasady ma się nowa, polska, „świecka tradycja”, czyli letnie wieczory przy grillowych ucztach.

Chłodzimy się

letnia sukienka

Stroje lekkie i przewiewne

Jeśli chodzi o pomieszczenia, w których przebywamy, pracujemy, mieszkamy-dobrym sposobem jest rozstawienie miseczek z kostkami lodu, butelek z zamrożoną wodą albo chociaż misek z wodą. Sprawdza się też rozwieszenie w wietrzonych pomieszczeniach mokrych prześcieradeł czy ręczników. Oczywiście ubieramy się lekko, w odzież z naturalnych tkanin, pamiętając o chronieniu głowy, oczu przed promieniami słonecznymi

Poza tym jak zawsze najważniejszy jest zdrowy rozsądek. A zatem jeśli nie musimy opuszczać domu, lepiej przeczekać największe upały wewnątrz, unikając ryzyka przegrzania czy nawet udaru słonecznego. Unikamy również zbędnego wysiłku, warto darować sobie mocną kawę i alkohole.

Zdjęcia: Shutterstock, Pinterest

About The Author

Reply