Skuteczny i przyswajalny magnez z witaminą B6

Magne B6 – optymalne połączenie magnezu z witaminą B6.

Cukrzyca u kota – jedna z częstszych chorób endokrynologicznych

Cukrzyca, według obowiązującej definicji WHO, jest chorobą (a właściwie grupą chorób o złożonej etiologii) związaną z niedostatecznym wytwarzaniem i/lub działaniem insuliny oraz stanami hiperglikemii. Cukrzyca pierwotna obejmuje typy 1 oraz 2. U kotów stwierdza się, że jest to jedna z najczęściej występujących chorób endokrynologicznych. Co więcej, liczba zachorowań kociaków na cukrzycę stale wzrasta. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku, odsetek kotów zmagających się z cukrzycą wynosił jeden przypadek na 1500. Lata 90. to już jeden przypadek zachorowania, na 250 kotów. Cukrzyca u kota staje się zatem dużym problemem dotyczącym całej populacji. Co powoduje cukrzycę u kota? Zaburzenia funkcjonowania trzustki

Domowe sposoby i skuteczny syrop na kaszel dla dzieci

Skuteczne sposoby oraz dobry syrop na kaszel dla dzieci to swoisty niezbędnik każdego rodzica

Kochamy kundelki!

Kochamy kundelki. Dla wielu osób to absolutnie bezdyskusyjne i prawdziwe stwierdzenie.

Vademecum rodzica – jak przewijać noworodka

Kiedy w grę wchodzi przewijanie noworodka, na początku pojawia się u rodziców obawa…

Biegunka u niemowlaka – elektrolity i probiotyki

Biegunka u niemowlaka niesie ryzyko odwodnienia, którego nigdy nie można lekceważyć.

Skuteczne leczenie i domowe sposoby na grypę

Dobrze zaopatrzona apteczka, domowe sposoby na grypę i przeziębienie oraz zdrowy rozsądek – to nasz jesienno – zimowy zestaw obowiązkowy

Smacznie, zdrowo, egzotycznie – pierś z kurczaka w sosie curry

Egzotyczny klasyk kulinarny, pierś z kurczaka w sosie curry – smacznie i zdrowo

Chrup orzechy na zdrowie!

Orzechy – najcenniejsze z bakalii, wyjątkowo wartościowe i smaczne.

Dieta i trening na redukcję – ogólne zasady

Dieta oraz trening będą skuteczne, jeśli określimy cel i dostosujemy plan treningowy oraz menu do tego celu.

Warto wiedzieć – ulewanie u niemowląt

Jako świadoma kobieta planująca w niedługim czasie powiększenie rodziny, sporo czytam na tematy związane zarówno z ciążą, jak i szeroko rozumianym macierzyństwem. Uważam, że wiedza jest bardzo istotna, zwłaszcza w okresie, kiedy nie ma się jeszcze zbyt dużego doświadczenia. A taka jest przecież sytuacji praktycznie każdej kobiety debiutującej w jakże trudnej i pięknej roli mamy.
Dziś na tapecie ulewanie u niemowląt. Zabrzmiało to nieco dwuznacznie, ale na pewno jest to temat, któremu warto poświęcić nieco więcej uwagi.

niemowle je

Ulewanie – najczęściej po posiłku

Ulewanie – co trzeba wiedzieć
Zasadniczo ulewanie u niemowląt nie jest niczym niepokojącym, niezwykłym. Jednakże podobnie jak w przypadku większości spraw związanych z maleńkim dzieckiem, również tu trzymamy rękę na pulsie. Ulewanie u zdrowych dzieci jest fizjologiczną, bezbolesną czynnością, która polega na cofnięciu się pokarmu z żołądka do przełyku i powolnym wypłynięciu z buzi maluszka. Na ogół jest to sytuacja, która przytrafia się tuż po karmieniu, a wypływający pokarm może być lekko naddtrawiony. Z reguły ten niezbyt miły objaw ustępuje, kiedy dziecko zaczyna siadać i w takiej pozycji zjada swoje posiłki.

niemowlę

Ulewanie mija z reguły w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia

Dlaczego maluszki ulewają
Przede wszystkim ze względu na niedojrzałość układu trawiennego, związaną z tym, że zwieracze przełyku nie pracują jeszcze w pełni dojrzale i prawidłowo. Co za tym idzie nie zatrzymują całego przyjętego pokarmu. Poza anatomiczną i przemijającą przyczyną, na ulewanie wpływają także czynniki takie jak zbyt szybkie i łapczywe jedzenie, w wyniku którego niemowlę połyka dużo powietrza. Czasem jest to efekt przejedzenia /przekarmienia, czyli ilości jedzenia, z którą mały żołądek nie radzi sobie.

po karmieniu

Pionowa pozycja po karmieniu

Jak poradzić sobie z ulewaniem u niemowląt
Oczywiście fizjologiczne ulewanie mija na ogół z czasem. Wraz z rozwojem układu pokarmowego, stopniowym pionizowaniem dziecka oraz coraz bardziej stałą dietą.
Warto jednak wiedzieć, co można zrobić, aby zapobiegać albo łagodzić ulewania u najmłodszych maluszków. A zatem mamy karmiące naturalnie, powinny prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, aby nie łykało powietrza. Po każdym posiłku należy przez jakiś czas ponosić maleństwo w pozycji pionowej, aż nastąpi „odbicie”. Następnie układa się maluszka na boku, nie na wznak. Mamy karmiące mlekiem modyfikowanym mogą skonsultować z lekarzem wprowadzenie do diety specjalnego preparatu oznaczonego skrótem AR, który m.in. zagęszcza posiłek dziecka, utrudniając ulewanie.

Prawidłowe pozycje przy karmieniu

Rys: zdrowystartwprzyszlosc.pl

Rys: zdrowystartwprzyszlosc.pl

 

Rys: zdrowystartwprzyszlosc.pl

Rys: zdrowystartwprzyszlosc.pl

 

Rys:zdrowystartwprzyszlosc.pl

Rys: zdrowystartwprzyszlosc.pl

Kto szuka ten znajduje
Na pewno warto sięgać po różne źródła, od artykułów eksperckich aż po wypowiedzi i opinie innych rodziców. Dzieki temu można dowiedzieć się, jakie objawy mogą budzić niepokój. Odróżnić zwykłe ulewanie u niemowląt od poważnych alergii pokarmowych czy refluksu. Cennym źródłem informacji są tematyczne serwisy, blogi poświęcone macierzyństwu (np. http://swinki3.blox.pl/2015/08/Ups-ulalo-sie-1.html).

Zdjęcia: zdrowystartwprzyszlosc.pl, shutterstock

About The Author

Reply