Karp – nie tylko od święta

Karp, ryba jadana głównie podczas świąt, nie musi wcale być jedynie wigilijnym daniem

Skuteczny i przyswajalny magnez z witaminą B6

Magne B6 – optymalne połączenie magnezu z witaminą B6.

Cukrzyca u kota – jedna z częstszych chorób endokrynologicznych

Cukrzyca, według obowiązującej definicji WHO, jest chorobą (a właściwie grupą chorób o złożonej etiologii) związaną z niedostatecznym wytwarzaniem i/lub działaniem insuliny oraz stanami hiperglikemii. Cukrzyca pierwotna obejmuje typy 1 oraz 2. U kotów stwierdza się, że jest to jedna z najczęściej występujących chorób endokrynologicznych. Co więcej, liczba zachorowań kociaków na cukrzycę stale wzrasta. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku, odsetek kotów zmagających się z cukrzycą wynosił jeden przypadek na 1500. Lata 90. to już jeden przypadek zachorowania, na 250 kotów. Cukrzyca u kota staje się zatem dużym problemem dotyczącym całej populacji. Co powoduje cukrzycę u kota? Zaburzenia funkcjonowania trzustki

Domowe sposoby i skuteczny syrop na kaszel dla dzieci

Skuteczne sposoby oraz dobry syrop na kaszel dla dzieci to swoisty niezbędnik każdego rodzica

Kochamy kundelki!

Kochamy kundelki. Dla wielu osób to absolutnie bezdyskusyjne i prawdziwe stwierdzenie.

Vademecum rodzica – jak przewijać noworodka

Kiedy w grę wchodzi przewijanie noworodka, na początku pojawia się u rodziców obawa…

Biegunka u niemowlaka – elektrolity i probiotyki

Biegunka u niemowlaka niesie ryzyko odwodnienia, którego nigdy nie można lekceważyć.

Skuteczne leczenie i domowe sposoby na grypę

Dobrze zaopatrzona apteczka, domowe sposoby na grypę i przeziębienie oraz zdrowy rozsądek – to nasz jesienno – zimowy zestaw obowiązkowy

Smacznie, zdrowo, egzotycznie – pierś z kurczaka w sosie curry

Egzotyczny klasyk kulinarny, pierś z kurczaka w sosie curry – smacznie i zdrowo

Chrup orzechy na zdrowie!

Orzechy – najcenniejsze z bakalii, wyjątkowo wartościowe i smaczne.

Jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną

Kiedy planujemy urlopowy wyjazd, wycieczkę weekendową, zastanawiamy się nad tym gdzie pojechać, co spakować, jaka trasa będzie najlepsza – najkrótsza, bezpieczna, ekonomiczna. W moim przypadku bardzo istotnym elementem jest również zaopatrzenie się w środki, które pomogą mi przetrwać podróż bez męczących objawów choroby lokomocyjnej.

choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna – niezależnie od środka lokomocji

Trudna podróż z chorobą lokomocyjną
Według statystyk choroba lokomocyjna dotyczy aż 50%… dzieci. Ja co prawda już dawno wyrosłam ze skakanki i krótkich spodenek, ale niestety przykre objawy towarzyszące podróżom wcale nie minęły. Odkąd pamiętam borykam się z nudnościami, bólem i zawrotami głowy w czasie jazdy samochodem, autobusem czy w samolocie. Niestety takie perypetie dotykają mnie czasami nawet na bardzo krótkich odcinkach, np. kiedy jadę jako pasażer na trasie zaledwie kilku przecznic. Ponadto wiem już, że kiepskie samopoczucie, które może towarzyszyć moim podróżom utrzymuje się jeszcze co najmniej kilka godzin po tym jak wysiądę z auta czy autokaru. Dlatego zawsze pamiętam o mojej chorobie lokomocyjnej i leczeniu profilaktycznym.

Dlaczego chorujemy podczas podróży
Wszyscy znamy pojęcie „choroba lokomocyjna”, ale może nie każdy wie z czego wynikają tak nieprzyjemne doznania i objawy jak wymioty, nudności, osłabienie i ból głowy. Zgodnie z definicją takie reakcje organizmu to efekt niemożności przetworzenia przez mózg sprzecznych sygnałów, dotyczących pozycji oraz ruchu ciała. W przypadku osób cierpiących na chorobę lokomocyjną zmysły równowagi oraz wzroku nie radzą sobie z takimi pozornie sprzecznymi informacjami. Na ogół jest to problem, który dotyczy małych dzieci, niemniej jednak ja jestem najlepszym przykładem na to, że z pewnych rzeczy niestety się nie wyrasta.

aviomarin

Aviomarin – nieodłączny towarzysz w podróży

Moje sposoby na chorobę lokomocyjną
Choroba lokomocyjna i leczenie profilaktyczne, zapobieganie uciążliwym objawom w czasie podróży, to dla mnie jeden z priorytetów przed każdym wyjazdem. Niezależnie od tego jakim środkiem lokomocji podróżuję zawsze mam pod ręką Aviomarin i pamiętam o pewnych zasadach. Przed wszystkim przed wyjazdem czy lotem zjadam naprawdę lekki posiłek. Ale jeśli podróż ma trwać nieco dłużej nigdy nie jestem na czczo, gdyż unikam podjadania w czasie jazdy. Jako pasażer samochodu dzielnie i skutecznie walczę o miejsce z przodu, ponieważ objawy choroby lokomocyjnej znacznie bardziej dają się we znaki na tylnych siedzeniach. Zdecydowanie unikam czytania, szczerze mówiąc staram się nie czytać nawet sms-ów. Sprawdziłam już na własnej skórze, że kiepskie samopoczucie i nudności pojawiają się nawet po lekturze krótkiej informacji na moim smartfonie.

pies

Psy też cierpią na chorobę lokomocyjną

Temat choroby lokomocyjnej jest jak najbardziej na czasie. Wiosenna aura sprzyja wyjazdom, zapewne wybierzemy się w jakieś malownicze miejsce w czasie majowego weekendu. Przed nami pierwsza wyprawa z naszym nowym psim przyjacielem. A zatem na pewno zapytam weterynarza o ewentualne objawy choroby lokomocyjnej i leczenie w przypadku czworonożnych pasażerów.

Zdjęcia: Shutterstock, aviomarin.com.pl, motionsickness.com.au, smartdriving.co.uk

About The Author

Reply